18 november 2017

Cseh emelők-let's work!

Több
3 éve 9 hónapja #61 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Így már tökéletesen értelek-elindultál hát az úton amit magam is örömmel követek!Ha bármiféle ötlet vagy tanács kellene-netán csak amolyan koránt sem biztosan helyes eszmefuttatásomra lennél kíváncsi szeretettel várlak itt a fórumon!
Halőr speciál?Elődeink tapasztalatait felhasználva,némi kis saját "fűszerrel megszórva" halazok,garnélázok-és ha szerencsém van a jövő hét végén már elmondhatom hogy csigázok is tudatosan csigázom is néhány Tylomelania tűrését feszegetve ;).Hobbista vagyok csak...kérlek mielőtt komolyabb anyagiakat fektetnél be nézz utána mondandóim helyességének!Mindazonáltal különös öröm ha ezt a névválasztást mégis helyénvalónak találod-köszönöm szépen!
A mai napon már végre-valahára talán a délelőtt egy részében lesz módom saját emelőimnek is nekikezdeni-képzeld én meg pont azon munkálkodom,hogy hosszas vajúdás után kielégítsem kíváncsiságomat:vajon egy jól megépített és bővített szivacsadapterrel megáldott cseh emelő képes lenne kiváltani az oldalmattenjeimet?Mindez csak barkácsolási hajlamom és mindenkori kevésbé járatos ösvényekre való tévelygésem kielégítésére szolgál,semmi nem indokolja hogy a matteneket "lefikázzam".
Sok sikert neked-ha majd örömet szeretnél okozni nekem,akkor kérnék pár képet és építési tapasztalat visszajelzést tőled ide!
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Takker

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 9 hónapja #62 Írta: Takker
Takker válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Szia Gábor!
Elnézést ha félreérthető voltam,nem még egy mattent szeretnék ugyanabba az akváriumba,hanem egy másik akváriumba is,lecserélném a mostani szűrést cseh emelősre. :) Mivel ez oldal matten lesz,így ide jobbnak látom a Halőr speciál változatot megépíteni.;)
Üdv:Takker
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 9 hónapja #63 Írta: halőrxxl
Elegendő lehet,a merevsége és nagyobb térfogata miatt szoktunk 5 centist használni.Nem látom feltétlen szükségesnek kettő oldalmatten beépítését-mi az oka hogy szeretnéd?A kamra mérete olyan legyen hogy mögötte elférjen a "technika"-nincs előírás,de ne legyen túl szűk sem mert a kamrában jó ha nem mozog sebesebben a víz-én olyan 3-4centit mondanék általánosnak.

Több
3 éve 9 hónapja #64 Írta: Takker
Sziasztok.
Egy 100 literes 40 széles 30 magas aksiba szeretnék még egy oldalmattent.Elegendő e a 3 cm-es szivacs,vagy inkább 5-ös legyen?
Valamint mekkora távolságot kell legalább elhagyni az üveg és a szivacs között?

Több
3 éve 9 hónapja #65 Írta: halőrxxl
Kedvem és időm is mindig akad azért...csak sokszor elaprózom magam.
Taglaljuk tehát a mostani,és a múltkori dolgokat is-kezdjük a szivaccsal!Való igaz hogy a TM sorozatú szivacsok nem tartoznak az olcsók közé-de ha megnézi az ember semmi sem olcsó már.ezt viszont pontosan arra a célra gyártják amire nekünk kell,hiszen szűrésre fejlesztették ki.Hasonló-de más színű-van általában az autók klímájában is,azzal viszont vigyázunk,mert lehetséges hogy valamiféle olyan adalékot tartalmaz ami nekünk nem kellene.Vásárláskor gondoljunk a későbbi céljainkra is ha megtehetjük:nagyobb tábla gazdaságosabb,hiszen ügyesen méretezve fajlagosan kevesebb a hulladék is-de a leeső darabokból még mindig készíthetünk nagyon pofás és profi kis szivacsszűrőket!Akár a régi hagyományos szivacsszűrőnk elhasználódott szivacsát is kiválthatjuk,nálam a "fehér" szivacsból alig van már...
Ha bármiféle cseh emelőt,vagy szivattyú kivezetését oldjuk meg, a magam részéről szeretek ragaszkodni a vízfelszínhez közeli elhelyezéshez(cseh emelőknél egyértelmű,szivattyúkról beszélek).Én azonban nem megfúrom a mattent,hanem felülről egy bemetszést ejtek rajta a kellő mélységig.Tehát a cseh emelőket egyszerűen kihúzhatom felfelé,sőt a szintet is szabályozhatom-ha meg a szivacs később már nem "rúgna vissza",akkor oda egy darabka ugyanilyen pótlást teszek..és kéz csók! ;)
A matten magassága is döntő:ha nem eléggé magas,megtapasztalhatjuk hogy néhány halunk szeret ugrálni!Bár a fedőüveg megakadályozza a kiugrást,ők bekerülhetnek a kamrába-onnan már nehezebb a visszajutás.Tehát a lehető legközelebb végződjön a szivacs a tetőüveghez,de annak eltolását ne akadályozza meg.Cseh emelős kedves tapasztalatom,hogy néhány felfedező kedvű ancistrusom egyáltalán nem tiszteli az áramlást!A kilépő nyílásba is beúsznak,dacolva a nagyon erős sodrással,én néha látogatást tesznek a szűrőkamrában némi biofilmet fogyasztani..a dolog problémamentes,visszafelé is tudják az utat,a sima csőben pedig nem tudnak elakadni a kis Ancistrus "discoverer"-ek ;).Ha mégis zavaró,akkor a cseh emelőt kicsikét kiemelhetjük...én nem fosztottam meg őket az örömtől,és nagyobbacskán már leszoktak erről.Ebbe a kamrába egyébként akarattal is betehetünk ancikat-nálam néha szokás ez a megosztó gyakorlat-ott ők pár nap alatt rendet tesznek,és tele pocakkal visszatelepülhetnek.Ezt a matten tisztítása előtti napokon teszem meg,ne menjen veszendőbe semmi sem ;)
A matten szélességi méretezésénél már anno is jeleztem hogy 5cm vastagságú szivacsnál nekem a jellemzően 40 cm széles medencéknél elegendő volt az egy,másfél centivel szélesebbre szabás!Így elegendő erővel feszül be a front és hátlapi üveg közé,és amint a szivacs telítődni kezd sosem a széleken,hanem középen kezd homorodni a szűrőkamra felé.Gergő figyelj-most érintem a te dolgodat:ha vastag aljzattal dolgozunk jó megoldás lehet a szivacs mögötti tér dimenziójához igazított 4-5centi magas üvegből ragasztott "U" alak.ennek nem kell végigérnie a teljes kamrán,sőt javaslom hogy a medence szélességének a 2/3-a legyen csupán,és értelemszerűen a matten közepénél helyezzük el a medence aljára fektetve,felfelé álló szárakkal(mint az "U" betű).Ha valami oknál fogva ez nem kivitelezhető,akkor az aljzat oldalirányú nyomását jól kompenzálhatjuk a szivacs elé tett nagyobb kövekkel,aztán ezekre már ráhúzhatunk pár milliméter apróbb szemű aljzatot...Előnye mindkét megoldásnak hogy akár üzemelő akváriumba is utólag behelyezhető,semmiféle ragasztás miatt nem kell szárazra futtatni a medencét;).
Nézzük meg a szivacs tisztítását,mert én neuralgikus pontnak érzem ezt is!Egy jó TM sorozatú szivacs éveken keresztül kiszolgál minket-esküszöm kevesebbet mondok a valóságnál,de vannak 10 éves szivacsaim is!Ezt a takarítás körültekintő elvégzésével értem el,és jó szívvel mindegyikőtöknek javaslom is....a szivaccsal a legrosszabb dolog amit tehetsz,ha csavarod,tekered,és ki akarod belőle préselni az utolsó csöpp vizet is!Na de kérem-nem felmosórongy ez,hanem élőlények millióinak/milliárdjainak lakóhelye,és ők most is élnek!Kíméletesen csináljuk hát,mert semmi szükség arra,hogy totálisan kimossuk!Sőt,ezt nagyon-nagyon kerülendőnek is gondolom-a cél csak a belerakódott rengeteg bomlástermék eltávolítása lehet,a szivacs szerkezetének sérülnie semmi esetre sem szabad!Régebbi szivacsaimnál megfigyeltem hogy már kezdenek "elérni",az öregebbeket tehát még óvatosabban tisztítsuk!A tisztítás akkor szükségszerű ha a szivacs már számottevően homorodik befelé,ekkor már a mögötte lévő vízszint is 3-5 centivel alacsonyabb mint a medence "haltartó" részében...de soha nem a vízcserével egy időben!Én úgy csinálom hogy leveszek egy diszperzites vödörnyi használt vizet a medencéből,ezt kettéosztom:egyik félvödörnyiben kinyomkodom a szivacsot erőteljesen(de nem erőből!),aztán a szivacsot kinyomva a másik vízben is kinyomkodom.Nagyon jó ha van otthon egy babafürdető kád amit csak erre a célra használunk-ebben van helyünk,nem pocsolunk szét mindent stb.Megmutatom hogy nálam hogy néz ki ennek vize egy matten kimosása után:

Ne ijedjetek meg-ez egy totálisan normális állapot,és szó nincs róla hogy bármi baj lenne vele-vagy hogy a matten nitrátbánya lenne!Konkrétan ez a szivacs egy 145-ös medence szűrését látja el nagyszerűen,eddigi munkája során már látott jó pár száz(ezer?)corydorast felnevelkedni...
a szivacsot aztán kicsorgatom,kinyomom,és visszacsúsztatom a helyére-pontosabban dehogy is!Előbb oldalirányba meghúzgálom kicsit(mert a tisztításkor változhat egy picit a mérete!),aztán teszem vissza ügyelve arra hogy alatta,és mögötte a kamrában-semmi ne maradjon.Visszateszem a cseh emelőt,feltöltöm a vizet,és indul újabb kb fél éves periódusra a rendszer.A víz a takarításkor kissé beopálosodhat a felverődött baktériumkultúráktól,még el nem bomlott szennyeződésektől,de a szűrés indítása után pár órával ismét kristálytiszta...ilyenkor én meg szoktam mozgatni a növényzetet-már ahol van-hogy a levelekre ülepedett dolgokat is a vízbe juttassam,és kb. végeztem is!
Nagyon ajánlom ezt a pofonegyszerű módszert-sok tenyészetben szinte kizárólagosan használják,egyszerű,olcsó,és jó!
Ha bármi érdekel még benneteket ezzel kapcsolatosan szóljatok-pár ezer szó még bennem van;)
Sok sikert,eredményes halazást!
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist, Bishop, Takker

Több
3 éve 9 hónapja #66 Írta: Bishop
Bishop válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Ohh, köszönöm!!!!

Erre is gondoltam, de mondom magamban: biztos nem lesz úgy jó. Következő kérdés lett volna, hogy kb milyen időközönként kell kiemelni a szivacsot. Kár, hogy nem előbb kérdeztem ezt ;) . Na Gábor! Holnap dologra fel ;) hála neked :).
Üdv.:
Gergő

U.i.: Azért ha időd engedi és van kedved, leírhatod hogy mire gondoltál ;) ...

Több
3 éve 9 hónapja #67 Írta: halőrxxl
Nulla üveg...a matten megáll magában is,maximum a kamrába teszel mögé távtartót hogy az aljzat ne nyomja be.Fél évenként elegendő tisztítani normál üzemben...belefér hogy ennyiszer egy kicsit visszább húzod az aljzatot?;)
Ocsmány lenne előtte az üveg szerintem...de ha erőlteted adok még egy ötletet;)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Bishop

Több
3 éve 9 hónapja #68 Írta: Bishop
Sziasztok!

Ennél a matten tisztítás, aljzatos dolognál teljesen elakadtam. Azt gondoltam ki, hogy vágok egy 35X5cm-es üveget 4-es üvegből. Ezt feldarabolom úgy, hogy a két alsó, oldalsó merevítőre is rá tudjam ragasztani (6mm-es üvegből vannak). Így középen lesz egy 29X5cm-es üveg és a két oldalára ragasztom a felmaradt 3-3cm-t. Igaz, a két oldalon 6mm-rel ki fog állni a két 3cm széles üveg, na de egye fene. Ezeket fogom az aljzat és a matten közé ragasztani. Mi a véleményetek? Vagy túlbonyolítom és létezik egy tök egyszerű megoldás, amire nem gondoltam? Ha igen, osszátok meg velem, hátha nem kell ennyit összeragasztgatnom :) .
Köszönettel:
Gergő

Több
3 éve 9 hónapja #69 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Köszi az ötletet. Már Én is agyalok a késese megoldások is, bogarat ültettél szokás szerint a fülembe, de azért az ellenállás huzalosat sem vetettem még el. Olvastam de Toistnak volt címezve igaz ott volt a többes szám is, de akkor úgy gondoltam majd válaszol. :( Nem baj egyenlőre nem tervezek üveget vágni, szerencsére végeztem az akváriumok lefedésével. A terrárium ami meg készül, ahhoz úgyis üvegesnél kell vágatnom mert nincs akkora táblám ami kellene.

Több
3 éve 9 hónapja #70 Írta: halőrxxl
Ha van egy megfelelően éles késed úgy vágod majd a szivacsot mint a vajat.De ha nem lenne ilyen két derékszöged amit én mutattam,akkor még mindig van ötletem.;)
Az asztalról lepakolsz mindent a szivacsot kilógatod a szélétől a megfelelő távolságra(esz lesz a leeső darab),majd egy maradék bútorlapot vagy valamit ami szépen vezet ráfogsz a szivacsra az asztal élével egy síkban-a kést kissé magad felé döntve szép nyugodtan vágsz.Az eredmény magáért beszél majd,anno én így daraboltam,neked is sikerülni fog!
Ui.:számos ötletem van még a szivacs "befogására",és a vágószerszám megvezetésére-mindegyik lényege hogy nem kell a szivacsot berajzolgatni,és helyes eljárás esetén garantálja a mérethelyes és pontos derékszögű kontúrt.Kis kreativitás,és mindenre van megoldás.;)

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.

Több
3 éve 9 hónapja #71 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
A szivacsfúráshoz nem feltétlenül muszáj pengét rakni a cső végére. Én sima villanyszerelési csődarabbal fúrom őket. Méghozzá úgy hogy kézzel addig tekerem bele a szivacsba amíg el nem érem a kellő mélységet. Kicsit több erő is idő kell hozzá mint a Gábóréhoz, de használható. Nyílván több szivacs furásánál már célszerűbb a pengés megoldás :)

Maga a vágás nekem is problémát okoz. Melegített ellenálláshuzallal csináltam, amit egy megfelelő terheléssel ellátott régi pc tápegység hajtott. Egy vasfűrész keretébe feszítettem be a huzalt. Nagyon csúnyán vágott, de arra pont jó volt hogy rájöjjek hogy mit is kéne másképp csinálni. Először is a nagy hő miatt (vörös izzás) a huzal baromira megnyúlt ezért, a vágás hullámos lett. A másik dolog hogy néhány használat után a vasfűrész keret kezdte el vezetni az áramot nem a huzal, mert leégett róla a festék ami szigetelőként működött. Ha lesz időm csinálok egy fakeretet, amiben két vastagabb csavar fogja tartani a szálat, hogy a nagy hő ne vágja el a fát is. Illetve a huzalt egy előfeszített rugóval szeretném folyamatosan feszesen tartani. Így hogy láttam a Te megoldásod, lehet hogy nem fogok ezzel küzdeni és megpróbálom a késes vágást.

Több
3 éve 9 hónapja #72 Írta: halőrxxl
Bishop:szivacsok vágása szintén nem kihívás ha picit "rákészülsz".Én ezeket használom hozzá:

Amint látod az üveges derékszögem,és egy a szivacs hátsó felét támasztó kis léctámasz mindössze a szükséges..na meg egy jó éles kés!A kés pengéje ha konyhait használunk legyen minél vékonyabb anyagból készített,de megfelelően széles is-én amint a képeken látható a kenyérvágó "azstali lézert" használom ehhez.A hullámos élű kések nem jók!Ha sniccert szeretnél használni akkor jó minőségű késeket vegyél(pár száz forint),és használat előtt most el őket óvatosan!Rajtuk ugyanis oxidációt gátló vékony olaj vagy zsírfilm van,nem kellene rákenni a szivacsra.
Ha megvan a szivacs mérete,akkor én felfogatom a derékszöget a munkaasztalom lapja alá-nézd a képen az asztalos szorítót(nyíl):

Aztán elvégzem a vágást.A hátsó támaszt szépen nekihúzom a szivacstáblának,de úgy rögzítve azt,hogy pontosan derékszögben álljon a késem!Nem kell erővel nekihúzni,a szivacsnak nem szabad alakváltozást szenvednie,mert ha túl nagy erővel szorítjuk össze akkor a vágás után homorú élt kapunk :(. Tehát csak szépen ahogy érezni fogod:a szivacs megfelelően rögzüljön,a kést pedig egyáltalán nem nyomva szinte leengeded a szivacsban..közben húzogatni kell,érezni fogod ahogy szinte szeli a szivacsot:)

Ha szépen dolgoztál,és megfelelő nyomóerővel vágtál akkor a vágás éle nem lehet "cakkos" vagy "fűrészes"...nézd az én vágásom:

A többi kérdésedet ha nem bánod holnap folytatnám-hacsak addig nem kapsz mástól kielégítő választ!;)
Mellékletek:

Több
3 éve 9 hónapja #73 Írta: halőrxxl
Takker:
Szivacsfúrás rém egyszerű egy filléres segédeszközzel,ráadásul egyetlen garnitúra pengével az összes szivacsodat kifúrod,meg még a tartalélokat is!;)
A kis segédeszközről íme egy kép:

Megfelelő méretű csövekre szigetelőszalagozott zsilett pengékről van szó,de a létező legolcsóbb is megteszi.A pengéket akár ketté is törheted,így kevesebb kell!A cső kiválasztásához ajánlom a majdani illeszkedési helytől 2-3mm-el kisebb átmérőt,de a legelső fúráskor mindenképpen ellenőrizni kell a helyes szoros illeszkedést!Figyelembe kell venni hogy a TM sorozatú szivacsok a használat közben később hajlamosak a kis mértékű tágulásra-tehát az eleinte még passzosabbnak gondolt szivacs később is jó lesz!
A "fúró" elkészítése:a megfelelő méretű csőre egy menet szigetelőszalagot tekerünk,majd a pengét szépen ráhelyezzük,erre ráhúzzuk a szigetelő szalagot.Mikor a penge végéhez érünk egy pár milliméterre egy újabb pengét tolunk alá,és folytatjuk a szalagozást míg csak körbe nem érünk.A végén még 2-3 menet szalaggal erősítjük meg,és használhatjuk is!
A használat során egyáltalán nem kell nyomni,csak nagyon finoman ahogy a szivacs engedi magába-forgatni viszont kell! A képen pontosan ezért jelzem a kis körben a pengék illeszkedésénél lévő rést,mert pontosan ennek ellenkező irányban-tehát itt az óramutató járásával szemben!-kell forgatgatni a fúrót.Egy szivacs kifúrása pár másodperc!Ha végig furatos szivacs kell akkor mielőtt kiér a fúró már tapogassuk ki hogy hol szeretne kibukkanni..egy kicsit még korrigálhatunk ha szükséges! Zsákfuratnál figyeljünk a megmaradó alsó szivacs vastagságára,mert nem jó ha túl vékonyka marad.Ebben az esetben a fúrót visszahúzva tépjük(vagy inkább vágjuk)ki a szükségtelen középső részt,és kész a szivacsunk!:)
A cseh emelőt minél mélyebben kell betolni hiszen ekkor dolgozik leghatékonyabban...ha szeretnél még erről beszélni holnap folytathatjuk!
Mellékletek:

Több
3 éve 9 hónapja #74 Írta: halőrxxl
Apukád tökéletesen megvalósította azt,ahogyan az iparban is csinálják-jó módszer,anno én is gondolkodtam rajta!Aztán addig-meddig halogattam hogy minden szivacsot feldolgoztam!:)
Érdeklődve várom azonban a készüléket,édesapádnak pedig gratulálok!
Ui.:mikor még jutott pénzmag magazinok vásárlására,én szerettem az Ezermestert-most megnéztem az archívumot,és nekem is megvan ez a szám:
ezermester.hu/cikk-1507/Muanyagvagas_konnyen__gyorsan
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: jocopoco95

Több
3 éve 9 hónapja #75 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
A vágásra apukám ötletelt nagyot itthon, de ez mondjuk nem mindenütt megvalósítható, majd ha oda érkezünk a szűrőkészítés közben dokumentálom az eseményt.:laugh:

Elöljáróban annyit, hogy maga a vágófelület felhevített hegedűhúr. A hevítést a húron keresztül folyó elektromos áram végzi.

Több
3 éve 9 hónapja #76 Írta: halőrxxl
Takker,Bishop:estefelé jövök képekkel is-hálistennek megjavult a gépem!:)
Egyáltalán nem nagy pukkanás egyik kérdésetek sem,ám a legegyszerűbb ha képpel is megmutatom miről van szó,rendi?Mindketten sikeresek lesztek szinte első próbálkozásra Takker a szivacsfúrásban,Gergő meg a szivacsdarabolásban-picinyke türelmet kérek estig!

Több
3 éve 9 hónapja #77 Írta: Bishop
Köszönöm a biztatást Gábor ;) . Főleg köszönöm, hogy felhívtad a figyelmem a hűtőkompresszorra, mint lehetséges veszélyforrásra! Valóban: nem arra lett tervezve, hogy folyamatosan üzemeljen és azt sem tudtam, hogy nem tartalmaz rugalmas elemeket, ahol az esetleges felesleges levegő elszökhet :O .Hallgatok a jó tanácsra és nem használom erre a célra!
Lehet, hogy meg fogtok kövezni :) . Én is olvastam számítási képleteket, hogy hány L/másodperc áramlási sebesség a megfelelő a szivacson keresztül. De matekból mindig gyenge voltam... :) Kezdőként olyat fogok most írni, amit könnyen elképzelhető, hogy rosszul gondolok. Gondoljátok azt, hogy ezt csak úgy suttogom :) : mivel az emelő felül engedi ki a vizet a szivacs tetején egy helyen, ezért gondolom, hogy megvan a víz áramlási útja. És gondolom egy akkora szivacsfelületen, amekkorát tervezek (39X35cm) nem mindenütt egyenletesen áramlik át a víz. Tehát lehet olyan hely, ahol 6L- és lehet olyan, ahol csak 1L/másodperc. Mégis előbb-utóbb a szivacs teljes felületén megtalálhatóak lesznek a baktériumok. Azaz nekem nem az a fontos, hogy mennyivel áramlik a víz, hanem az hogy áramlik... Tényleg javítsatok ki, ha rosszul gondolkodok és tereljetek a helyes útra!
Számomra még mindig nyitott kérdés a matten tisztítása és az aljzat. Mindenképp oldal mattent szeretnék. Az üveglap beragasztását alulra jó ötletnek találom, hajlok is felé, de van egy gond: az akvárium alján a két hosszanti oldalon 6mm-es 3cm széles üvegből -gondolom merevítés céljából- van két csík. Na ilyen üveget biztosan nem tudok kivágni a matten elé :) . Hogy oldanátok meg ezt?
Még egy kérdés. Ezeket szűrős topikban kellene feltennem, de ha már itt vagyok és valamennyire kapcsolódik a témához... A TM30 szivacs nem a legolcsóbb. Ti hogyan vágjátok a szivacsot, hogy a vágás ne legyen ferde és az 5cm-es vastagságát tekintve elő is hátul is pl:36cm legyen és egyenletesen feszüljön neki az üvegnek? Sajnos itt nincs lehetőségem több próbálkozásra! Lehet, hogy csak egy egyszerű sniccerrel is megoldható, de még nem vágtam sehogy, ez lenne az első és biztosra szeretnék menni :) . Ha megoldható azzal (és csak túlspilázom), akkor erősítsetek meg benne, de ha van valami más ötletes házi praktika szivacsvágásra, úgy kérlek osszátok meg velem. Mondjuk más szivacson lehetne gyakorolni... Vagy erről már volt szó?
Türelmeteket és segítségeteket előre is köszönöm:
Gergő

Több
3 éve 9 hónapja #78 Írta: Takker
Sziasztok!
Nos,Gábor, ha ez megnyugtat én sem vagyok az a számolgatós fajta,így aztán a most készülő két új aksiba,ami 50x45x35-ös lesz,úgy gondoltam "érzésre",hogy elég lesz a saroktól 20-20 centire beragasztott üvegcsíkoktól induló sarokmatten.A szivacs mérete így 35x35 lett.
E mögött lesz a cseh emelő amit egy sera 550-es fog meghajtani,és pont.
Eddig sima szivacsszűrőkkel is tudtam megfelelő vizet csinálni,akkor ez miért ne lenne elég.
A másik,lenne egy, illetve két kérdésem:mivel lehet a szivacstömböt szépen,és jól kifúrni? valamint mennyire kell belesüllyeszteni a sima cseh emelőt egy 20x10-es tömbbe,hogy hatékonyan szűrjön?

Több
3 éve 10 hónapja #79 Írta: halőrxxl
Nem kérdezel butaságot,sőt csak biztatnálak minden benned felmerülő kérdés feltevésére!
A régi hűtőkompresszor használható,sőt használja is legalább egy általam ismert társunk akvarisztikai célokra.Ekkor természetesen minden olajat,freont(ha még olyan),mindent el kell belőle távolítani,a megtermelt levegőt pedig mindenképpen szűrőkön kell átbocsájtani ahhoz hogy bevezesd a medencéidbe.
Mivel a kompresszor(kis miniatűr dugattyús dolgozik ezekben) teljesen szárazon fut,kenése nulla kell hogy legyen az élettartama is igen korlátozott,sőt a zaj is növekszik idővel.Ahogy a kolléga mondja évente azért bőven elkel egy új ebből!Nála a padláson van elhelyezve,és a levegő előmelegítése céljából a radiátorok csöveire tekert csőkígyóban vezeti a felhasználási helyre a levegőt.
De beszéljünk most erről a kompresszorról kicsit más szemszögből is:mint te is tapasztalod a levegőszállítása kicsikét visszafogott,a nyomás viszont a mi igényeinkhez képest óriási,akár több bar is lehet!Ha nem használod el az összes megtermelt levegőt akkor azt szabadon kell engedni-ismét egy zajforrás-ugyanis ez a légsűrítési technika nem tartalmaz rugalmas elemeket szemben a membrános pumpáinkkal,vagy a lengődugattyúsok tömítetlenségi résével.Magyarán ha nagyon megnő a nyomás akkor képes szétnyomni a levegőcsöveidet,az illesztéseket,de akár extrém esetben maga is károsodhat!A fojtásra erőteljes melegedéssel,és fogyasztás növekedéssel reagál-mondjam még tovább?
Fogyasztás:leeszi a fejedet,már elnézést!Kérlek ne tekintsd ez esetben referenciának amit most mondok,ellenőrizd magad!A kis hűtők kompresszora(160 literes hagyományos,régi)is megeszi óránként a 60-80W-ot...eltekintve attól a nem kevésbé fontos ténytől hogy nem is folyamatos üzemre és szárazon futásra vannak tervezve,már ez is aggasztó!Aztán még ott van a levegő szűrési problémakör,a rettenet nyomás gondja-tehát láthatod hogy én jó szívvel csak azt mondhatom:ne használd.
Rövid javallat arra hogy mégis milyen pumpát szerezz be ha levegős irányba orientálódsz a későbbiekben is:a lengődugattyúsok olcsók,többen használják(Pasa,Mmmccannon,Toist,Halivadék,Szotyika stb...) és azt hiszem hangosabbak is lesznek idővel,illetve javításra gondolni kell.Adott levegőhozam mellett kicsikét többet fogyasztanak mint a rezgőmembránosok.
A rezgőmembránosakat magasabb ár,viszonylag alacsonyabb fogyasztás,és komolyabb kivitel esetén kevesebb szervíz igény jellemezheti.Ezeket is használjuk páran,hogy csak az általad ismert kollégákat emlegessem:Najo,B.Gábor,és jómagam...
A döntést neked kell meghoznod,úgy érzem első körben ha kisebb a büdzsé akkor egy kisebb lengődugattyús neked megfelelne;)
Néhány szó az általad készített emelőről:ne szerénykedj Gergő,nagyon is szép lett első nekifutásra-gondolom Józsinál végleg meggyőződtél arról hogy "beleszerethetsz":).Ügyesen oldottad meg a kis furatokat is,és bár jelzed hogy csak alapvető gépekkel/eszközökkel rendelkezel mégis nekifutottál-pontosan erre a fajta önálló kreativitásra és akkurátus kitartásra van szükség!Nekem nagyon tetszik ahogy csinálod..
Használhatsz persze sarokmattent is,és lehet hogy köpködés tárgya leszek de nem érzem annyira számottevőnek a számolgatások szerepét sem.Amint beüzemeled és menni fog a rendszer már nem fog érdekelni hogy mennyi a vízhozam,mennyi az áramlás-de ez még később lesz.Azért azt megjegyzem hogy én a folyamatos kísérletezéseim során-na meg néhány alaposan kiürült akvárium okán-jelenleg 140 literes guppisat is szűrök kb.100L/h vízforgatás mellett.A medencében rettenet mennyiségű csiga,és kb 100 szűz endler lány várja a fiúkat...a víz kristály,paraméterek csodásak(akkor most mi a fene van a számolgatásos dologgal?).Természetesen ezt a fajta low tech-et csak vájtfülűbb és gyakorlottabb kollégáknak javaslom rövid idejű tesztelésre,a kezdőbbek inkább számoljanak-az a megnyugtató.;)
Sok sikert mindenkinek!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mikes, Bishop

Több
3 éve 10 hónapja #80 Írta: Bishop
Apropó levegő! Most tényleg ne nevessetek! :D Használok labdák, kerékpár, motor, sőt még az autóm kerekének felfújásához is (ha szükséges) kimustrált hűtőszekrény kompresszorát. Mit gondoltok, ebben a hobbiban is használható? Vagy felejtős az esetleges olaj "köpködés" miatt? Vagy ezt valahogy ki lehet küszöbölni esetleg? Ja kerti medencét is ezzel fújok... Nem tudom milyen teljesítménnyel dolgozik, lemérni nem volt lehetőségem.
Üdv.:
Gergő

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.498 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 2 napja