23 november 2017

Az akvárium szûrése

Több
5 éve 7 hónapja #741 Írta: esztus90
esztus90 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok! Kérnék egy kis segítséget :) Nemrég kaptam, egy komplett 54 literes akváriumot, telepítettem be növényt és a napfény plattik rákattantak. Hiába vettem nekik külön eleséget, amit a boltban ajánlottak, az nem kell nekik,mit csináljak?. Egy másik kérdés, a szűrőt milyen időközönként takarítsam, mert a növényből amik lehullanak, mind a szűrő külsején és belsején állnak meg? Vagy nem lesz baja? (Eheim levegőztetős szűrő.)

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 7 hónapja #742 Írta: Magician
Magician válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Ha jól tudom a szumik, h a csapatban vannak tartva 5-6db akkor egymásra figyelnek és nem csipkedik a többieket, vagy csak minimális szinten!? a matten nem egy érvágás és most már bele is mernék vágni, ezt még meggondolom.
köszönöm a válaszod!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 7 hónapja #743 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Szóval fejlesztgetünk?:)
Csak szorosan a kérdésedre válaszolnék,bár nem bírok elmenni a szumik mellet sem.Kérlek néz utána a természetüknek,mert elég csipkelődősek..
A szűrésedet mindenképpen megtámogatnám egy oldalmattennel-ezt megfelelő powerfejjel,avagy levegős emelővel igen hatékony biológiai szűrővé fejlesztheted.A másik szűrőd lehet a fizikai szűrést végző,ő majd az ancitól származó nagyobb darabokkal is elbánik-csak az áramlás megfelelő hatékonyságára figyelj..
Vannak nálam is működő ilyen "kombók":)
Sok sikert,tisztelettel:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Magician

Több
5 éve 7 hónapja #744 Írta: Magician
Magician válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok!

Szeretném kérni a véleményetek: kb 200liter vizet szeretnék szűrni egy 700l/h belső szűrővel. A medencében nem lennének különösebben piszkolós halak, sem aranyhal vagy sügér. Kis méretű halakban gondolkodom endlerek vannak benne jelenleg 10en meg talán neon, molly, szifó, pandaharcsa esetleg arany anci költözhet melléjük (még a szumátrai díszmárna is szóba került) meglátjuk mit tudunk beszerezni, de kicsit aggaszt a szűrés. a Sügerest is amikor hónapokkal ezelőtt elkezdtem akkor turbózhattam a szűrést utólag, nem szeretnék abba hibába esni újra, de elméletben, ha mindenre odafigyelek akkor elég lehet nem?

(tudom, h nincs túlszűrt akvárium és egy külső nem lenne baj ha muzsikálna, de én a minimum határon szeretnék mozogni!?

Több
5 éve 7 hónapja #745 Írta: halőrxxl
Én pedig elárulom,hogy amire számítottam,az be is következett már jó párszor:)!
Említettem talán,hogy a fentebb bemutatott kis szűrőt ívató akváriumokban használom corykhoz..nos mivel ők huzamosabb időt töltenek abban a medencécskében természetesen enni is kapnak.Tubit főképpen..ami az aljzat közelébe engedett szivacsba gyönyörűen "befészkeli" magát,és sok bosszúság forrása lehet:(Ők csodásan elvannak a jól áramló vízben-de mikor a szivacsot kellene kimosni,akkor vagyok bajban..ugyanis a nyomkodás hatására tubikat nyilván megsértem,így a szivacs vissza tételekor azonnal megcsinálom a gondot:(A víz a sérült tubik miatt egy-két napon belül már nem az igazi,később fokozott infuzóriásodás veszi kezdetét-mindez a gondosan beállított paraméterekkel rendelkező vízben:(
Megoldás:a szivacsot csak alig öblögetem le-és beteszem őket egy örökké éhes corykkal benépesített nevelőbe!Ők aztán aranytisztára-pontosabban kékre-tisztogatják:)Ekkor bátran kimoshatom már..és mehet vissza az ikráztatóba.Addig természetesen ott más szivacsok üzemeltek-immár az aljzat fölé 2-3cm-re felhúzva;)
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Robotpilóta

Több
5 éve 7 hónapja #746 Írta: aker20
aker20 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Már megépítettem a Szanki verziót, lehet hogy rakok fel majd róla blogot :)
Már tömeggyártásba kezdtem :)

:D
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Több
5 éve 7 hónapja #747 Írta: halőrxxl
Szorosan a szűréshez tartozó,de eleddig úgy veszem észre nem elég figyelmet felkeltő dologra szeretném felhívni figyelmeteket..
Mivel láttam pár képet a Szankon tett kirándulásotokról,felfigyeltem rá hogy mekkora érdeklődéssel figyeltétek az ottani tenyésztő úr légemelőjét.Én is valami hasonlóval "dobom át" a vizet a matteneken,sőt van saját gyártmányú kis mobil szűrőm is ami a cseh légemelők elvén működik.Kedvcsinálónak,érdeklődés felkeltőnek ide illesztem a képét,hátha kedvet kapnátok a levegős szűréshez;).

Ha esetleg érdekelne pár társamat hogy hogyan készült,mit tud e kis berendezés,akár blog formában is megosztom tapasztalataimat,és mindenben segítek hogy nálatok is működjenek hasonló kis szűrők.Akinek van egy kis ambíciója,netán többen egymást segítve szeretnétek megvalósítani én örömmel venném..:)
Továbbá:kedves ismerősöm határozottan érdeklődött hogy nálam milyen légpumpa teszi a dolgát..mert neki is időszerű lenne kicsit előbbre lépni a rengeteg-de kis teljesítményű pumpái után.Nos nálam egy középkategóriás készülék végzi a dolgát teljes megelégedésemre...
Erről szintén írok bővebben ha szeretnétek,ha esetleg valaki érdeklődik ,ha valakit érdekel olyan mélységben a berendezés,hogy szeretné látni képeken belső elrendezését,és pár hónapnyi tapasztalatom vele.
Amennyiben igen,ehhez hasonló képekkel találkozhattok:

Mint látható nem "gatyázok"...mindennek a velejéig hatolok-és néha/;)/sikerül is összeraknom....
Amennyiben tehát kéritek,érdekel valakit..én nem fogom sajnálni az időmet hogy minden tapasztalatomat megosszam veletek-sőt ehhez a pumpához már rég van egy hangprezentáló videóanyagom is-magyarán hogy milyen,és mekkora hangja van.
Kérem hát hogy jelezzétek amennyiben van érdeklődés a két témában-ekkor megterhelem a honlapot pár képpel,"kis" szöveggel;)
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, nyunyu

Több
5 éve 7 hónapja #748 Írta: nagy.sandor77
nagy.sandor77 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Igen, megtaláltam az említett oldalt, és láttam a te háttered is onnan való. Elsőre nem vettem észre de most, hogy még egyszer megnéztem megvan az a bizonyos cikk!
A hozzászólásokat megkeresem, mindenképpen!
Az a legnagyobb gondom hogy sajnos nem vagyok egy barkácszseni...és a különböző pumpák, szivattyúk, powerheadek sokaságából nem igazán tudom melyik kéne nekem .
Először is kiderítem mekkora teljesítményre lesz szükségem, ráérek ezután agonizálni a technikán!

Kösz a gyors választ!

Több
5 éve 7 hónapja #749 Írta: P51D
P51D válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Szia! Még annyit tudok segíteni, hogy végig nézegettem ezt a topikot. Emlékszem volt egy-két kérdésem a szűrővel kapcsolatban. A #98 és a #112-es hozzászólások, szinte mindegyike erről szól. Trek adott segítséget a #106-os hozzászólásban, ott van a szűrő méretezésről egy link. Kb. az 5. oldalnál kezd el keresni (lent a kis számozott négyzetek) a hozzászólásokat.

Több
5 éve 7 hónapja #750 Írta: P51D
P51D válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Szia! Remélem, hogy hasznodra válik majd amit "firkálgattam". Technikával kapcsolatban annyit tudok mondani, hogy ennek a topiknak az elején van egy írás, amiben a szivattyú méretezésről van szó. Nem tudom, szabad-e ide írnom, de van egy magyar háttér gyártócég, annak van egy ismertetője evvel a szűréssel kapcsolatban. De nem kell nagy teljesítményű szivattyúra gondolni. Ennek a szűrésnek az alapvető feladata a biológiai szűrés, ahhoz nem kell nagy áramlási sebesség. Nekem is tulajdonképpen ez volt az egyetlen pénz kiadásom. Az összes többi, otthoni, villanyszerelésből, ebből-abból megmaradt dolgokból csináltam.

Több
5 éve 7 hónapja #751 Írta: nagy.sandor77
P51D:
Átolvastam a blogodat,nagyon tetszett! És ezen felbuzdulva, mivel nekem is hasonló jellegű problémáim vannak az akváriumommal,én is tervezem egy hasonló jellegű szűrő beüzemelését.
De mivel a hátterem rá van építve a hátsó falra, ezért egy oldalpolcos megoldásra gondoltam, amit az akvárium háta mögött rejtenék el.
Kb 60x10X40 (h:sz:m) helyem lenne, terelőlapokkal 3-4 részre osztva különböző szűrőközegekkel megtöltve. Igazából a technikával vagyok meglőve, nem nagyon tudom mivel fogom áramoltatni a vizet, és mekkora teljesítménnyel.
Mivel sajnos nem találtam olyan leírásokat ebben a témában amikre hagyatkozhatnék, így kérem akinek van tapasztalata efféle szűrők terén kérem segítsen.

Több
5 éve 7 hónapja #752 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Az akvárium vizében való mosás jár a legkisebb kockázattal és okozza a legkevesebb kárt. Előfordulhat azonban, hogy bizonyos gyógyszeres kezelések a hasznos baktérium telepeket elpusztítják. Ilyen esetekben nem sok haszna van a baktérium ölő gyógyszerrel telített vízben való mosásnak. Ekkor célszerű alaposabban és tiszta vízben kimosni a szivacsot, megszabadítani a a szennyeződéstől és gyógyszermaradványoktól, hiszen új baktérium telep megalapozásához kell előkészíteni. A gyógyszerek egy idő után elvesztik ugyan baktériumölő hatásukat, de mint tudjuk a kémia órákról, "semmi nem vész el, csak átalakul"

A szűrőszivacs baktériumokkal való beoltása a legegyszerűbb feladat. A szivacsot be kell helyezni a szűrőbe, be kell kapcsolni a szűrőt, majd egy már régebben működő szűrőszivacs tartalmának egy részét közvetlenül bele kell mosni a friss klórmentes vízzel feltöltött akváriumba. Nem kell megijedni attól, hogy zavaros lesz a víz (hamar letisztul) és az nem kosz, hanem maga az élet. A nyers és élettelen vizet életre kelti és a szivacsot ellepik a szűrő baktériumok.

Ha nincs régebben működő szűrőszivacs melynek baktériumaival indítani lehetne, akkor vagy használni kell a boltokban kapható baktériumkultúrát, vagy türelmesen végig kell csinálni a 3-4 hetes nitrogén ciklust.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
5 éve 8 hónapja #753 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Én mindig amellett vagyok, hogy az akvárium vizével kell kimosni, de ez a saját vélemyénem.

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Pöttömbaba

Több
5 éve 8 hónapja #754 Írta: halőrxxl
Hónapok óta figyelmem központjában van egy dolog..nevezetesen a levegős szűrés témaköre.Nem hagyhatom említés nélkül,hogy éppen előző kollégánk hívta fel a figyelmet még anno egy ún.cseh légemelő nevezetű kis csodára..Azóta már blogokat,képeket-leírásokat is rengeteget olvastam róla,és csak elmélyült az érdeklődésem ez irányban.
Valami azt súgja,hogy talán közöttetek is van akit érdekelne a téma..ha lehet beszéljünk az ezzel szerzett tapasztalataitokról-vagy éppen én segítenék nagyon szívesen a téma iránt érdeklődőknek.
Időközben természetesen én is elkészítettem az "echte originál" verziót,de van saját kreálmányom is:).
Igen kedvezőek a tapasztalataim velük....kedvcsinálónak-ha lehet témaindítónak ide illesztek egy hivatkozást nektek:https://picasaweb.google.com/116433162749944378009/2012Marcius16?authkey=Gv1sRgCPOavMX8_f7k8gE#5722254120595891090
Beszéljünk erről a témáról..vannak saját építésű hasonló "cuccaitok",tapasztalatotok?
Igen várnám a hozzászólásokat ha lehet..;)

Több
5 éve 8 hónapja - 5 éve 8 hónapja #755 Írta: Mátéfi
Az én véleményem az, hogy a szűrőközeget csak akkor érdemes enyhén kimosni, amennyiben jelentősen lecsökken a vízáramlás. Sokan vannak, akik a hasznos baktériumtelepeket kimosandó kosznak vélik, és ezért mindent rendszeresen patyolattisztára mosnak, esetleg még ki is fertőtlenítenek valamilyen csodaszerrel. Szerintem ez nagy hiba, hiszen az akvarista legjobb barátai pusztulnak el, a baktériumok. Mindig annyira célszerű csak kimosni a szűrőt, hogy a víz áramlása biztosított legyen, de a baktérium telepek minél kisebb mértékben sérüljenek. Célszerű az akváriumból leszívott vízben kimosni, mivel a csapvízben klór lehet, az pedig mérgező hatású a baktériumokra.

De visszatérve a kérdésedre. Ha valamilyen szerrel kezelted a halaidat, előfordulhat, hogy az hatással volt a szűrődben lévő baktériumtelepekre. Részben vagy egészben meg is semmisíthette őket. Én azt javaslom, hogy továbbra is az akvárium vizével mosd ki a szűrőket, mert amennyiben maradt még a baktériumokból, akkor azok újra fel tudnak szaporodni és telepet alkotni. Mivel aranyhalaid vannak, azokról tudnod kell, hogy rengeteget ürítenek, sokat koszolnak. Épp ezért jó lenne, ha valamilyen előszűrőt használnál, amely felfogja a fizikai szennyeződéseket megkímélve az eltömődéstől a szűrő biológiai részét.
Utolsó szerkesztés: 5 éve 8 hónapja Írta: Mátéfi.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Pöttömbaba

Több
5 éve 8 hónapja #756 Írta: Pöttömbaba
Pöttömbaba válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok!
Egy rövid kérdésem lenne. Amennyiben egy fertőzés miatt pöttyösek az aranyhalaim, de persze már kezeltem őket, de még nem múlt el teljesen, akkor is az akvárium vízzel mossam ki a szűrőket? Vagy ilyenkor sima tiszta csapvízzel? Előre is köszönöm a választ.

Több
5 éve 8 hónapja - 5 éve 8 hónapja #757 Írta: Mátéfi
Értem a megszólítást, de az egy másik történet. Itt valós néven versenyzem!

A hipermangánról az a véleményem, hogy az akvaristának nagy barátja, de az új szivacs tekintetében nem sok értelmét látom, ugyanis nem a fertőtlenítés az elsődleges szempont, hanem a gyártásból esetlegesen az anyagban visszamaradt gázok eltávolítása. Nem tudom, hogy a szivacs esetén mennyire működik az ozmo hatás, de ha igen, akkor áztatással eliminálható. Nekem sikerült, igaz, hogy szellőztettem is. Mikor 3 m2-es táblákban megvettem a TM szivacsot, fóliába volt csomagolva. Kicsomagoláskor erősen szúrós szaga volt. Elsőre csak kiöblítettem és felhasználtam. Véleményem szerint ott hibáztam, hogy nem adtam elég időt neki a tisztulásra. Nem tudom, hogy amit az akvarista boltokban árulnak szivacsot az mennyire van kiszellőztetve vagy pihentetve. Az enyém egészen biztos, hogy a gyártósorról való lekerülés után 4-5 nappal érkezett meg fóliába zárva.

A hipermangán jó lehet egy fertőzést követő fertőtlenítéskor.
Utolsó szerkesztés: 5 éve 8 hónapja Írta: Mátéfi.

Több
5 éve 8 hónapja #758 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Mit gondolsz Diszhal, az efféle szivacsoknál mennyit lendíthet a helyzeten egy hipermangános öblítés?
A gázok mellett mindent ártalmatlanít.

Mary

Több
5 éve 8 hónapja #759 Írta: nagy.sandor77
Ezt azért jó tudni...

Több
5 éve 8 hónapja #760 Írta: Mátéfi
A TM sorozatú nyitott cellás és kifejezetten vízszűrésre kifejlesztett szivacsokat egy sajóbábonyi cég gyártja. A sűrűséget számokkal jelölik pl. TM10, TM20, TM30, TM40. Az alacsonyabb számú a ritkább. A kárpitos célú szivacsok általában zárt vagy részben zárt cellásak, és nem mindegyik változat bírja hosszabb ideig a vizes környezetet. A TM szivacsokat célszerű jól kiszellőztetni amennyiben zárt fólia csomagolásban volt, ugyanis a vízi élőlényekre káros gázokat bocsáthat ki egy ideig. Én sós-ecetes vízben áztattam egy napig, többszöri vízcserével, majd felakasztva addig szellőztettem, míg magától kiszáradt. Ha gyártást követően hosszabb ideig tárolták szellős helyen, akkor valószínűleg nincs ilyen gond. Sajnos nekem pusztult el halam és garnélám is frissen gyártott szivacsból kiszivárgó akármitől. Úgyhogy jobb óvatosnak lenni, hiszen a szivacs alapanyaga a kőolaj.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, nagy.sandor77

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.568 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 3 napja 23 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 4 hete 22 órája