23 november 2017

Az akvárium szûrése

Több
6 éve 2 hete #781 Írta: P51D
P51D válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Jó ötlet! Jó a kerámiagyűrű, vagy a Sera-féle siporax, de a sima lávakő is jó! De ha más nincs, jó a szivacs is. Lényeg, hogy jó porózus legyen a felület, hogy minél több szűrő-baktérium tudjon megtelepedni benne.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: jocopoco95

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
6 éve 2 hete #782 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok.
Mint már említettem vettünk egy aktív szenes szűrőt és rá kérdeztem hogy mindig bent kell e annak lenni. A válaszotok az volt hogy nem kell mivel kivon pár fontos vegyületet a vízből. A kérdésem az lenne hogy mi a véleményetek ha ebbe a kosárba valamilyen bioszűrő közeget tennék pl:kerámia gyűrűt akkor mi lenne belőle nagyon bekoszolódna vagy működne? Vagy inkább vegyek helyére szivacsot?
Válaszaitokat előre is köszönöm.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
6 éve 2 hete #783 Írta: P51D
Hmmm, végeredményben igen. :-)

Több
6 éve 2 hete #784 Írta: Yoker
Yoker válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok!Véleményetek szerint egy eheim 2213 as elvinné szépen a 112 litereset?

Több
6 éve 2 hete #785 Írta: P51D
Szia!

Nekem is 110 literes akváriumom van. Én mindenképpen külsőszűrőt javasolnék. Nekem egy 700 l/h teljesítményű külsőszűrőm van, valamint egy házilag gyártott, háttér mögötti szűrő. Mivel egy előttem írt hozzászólást töröltek, "félve" merek konkrét típusokat leírni. Annyit mindenképpen tanácsolnék, hogy ne a teljesen olcsó kategóriából válassz! Ha több fórumon is nézelődsz, tapasztalhatod, hogy általában a következő cégek nevei szerepelnek. Eheim, Tetra, Sera, JBL, Atman. Nem biztos, hogy ezek közül kerül a legolcsóbb, de hosszútávon mindenképpen megéri egy minőségi darab. Egy ilyen-olyan névtelen, de nagyon olcsó esetleg nem hozza az elvárt teljesítményt, ne adj isten kárt okoz (szivárgás, stb).
Ha ennek a topic-nak a 6.oldalán nézelődsz, a 104-109-110-112-es hozzászólásokban részleteztem a külsőszűrőt is és a háttérmögötti szűrést is.
Ha szűrőt választasz figyelj a következőkre:
Lehet, hogy egy szűrő olcsóbb a többinél (még ha márkás is), de nem biztos, hogy van benne szűrőtöltet. Vannak szűrők, amik gyárilag szűrőtöltettel kerülnek forgalomba. Nem kell beugrani az olyan szövegnek, hogy "ebben van aktív szenes szűrő is". Ez például szükségtelen, csak kivételes esetekben van rá szükség. A külsöszűrőben legyen lehetőleg kerámiagyűrű, vagy biolabda, durva és finomabb szivacs. Ha a biolabda helyett lávakövet adnak, az mégjobb! Ehhez a méretű akváriumhoz általában 3-4 rekeszes szűrők javasoltak. A másik nagyon fontos dolog, sok cég, forgalmazó ráírja a termékére, hogy pl. 100-150 literes akváriumokhoz javasolják. Én úgy veszem észre és gondolom ebben mások is megerősítenek, hogy célszerűbb túlméretezni a szűrést! Inkább a szűrőteljesítmény legyen a fontosabb. Az én példámban a 110 literhez a 700 l/h papíron majdnem 7-szeres óránkénti szűrést jelent! Papíron! Valóságban szerintem jó ha 3-4-szeres vízforgatást jelent. Viszont ez egy nem túl telepített akváriumnál már elég. Tehát a dokumentációba írt adatokat kicsit redukálva kell értékelni. A cégek, talán a reklám kedvéért, kicsit túl értékelik a portékáikat.
Fontos adat a külsőszűrő űrtartalma is. Minél nagyobb, annál jobb, annál több szűrőanyag van benne.
Boltot nem merek írni. de az interneten, a megfelelő kereső szavakkal sok, értékelhető címet fogsz kapni. Az sem lehetetlen, hogy az ismert aukciós oldalakon is találsz megfelelőt.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Yoker

Több
6 éve 2 hete #786 Írta: Yoker
Yoker válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok!
Új vagyok itt egyáltalán nem is biztos hogy jó helyre írok!
A Segítságeteket szeretném kérni!
112 l es akváriumba szeretnék szűrőt!Kérdésem hogy mekkora kapacitásút, illetve külső vagy belső szűrés lenne e az ideális?Feleslegesen nem szeretnék kidobni az ablakon lóvét ezért nem is kisérletezek!PErsze valami normális áron keresek témát légyszives ajánljatok nekem 112 literhez megfelelő szűrőt elfogadható áron!Előre is köszönöm!üdv: Yoker

Több
6 éve 3 hete #787 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Valóban nincs rá szükség új akvárium esetén, csak vegyszeres kezelés után ill. infuzória leölését követően.
A növények fejlődését segítő nitrátot és foszfátot ill. a cser- és huminsavakat a nitrát-szelektív gyanta szedi ki.

Több
6 éve 3 hete #788 Írta: P51D
Aktív szén csak bizonyos esetben kell! Gyógyszeres kezelések után a fölösleges gyógyszerek, mérgek eltávolítására, vagy pl. mangrove által megfestett vízből is kiszedi a szinezőanyagot. Állítólag...
Akva kertészek szerint kiszedi a vízből a növényeknek való tápanyagokat is.
Én sosem használtam, pedig kaptam a szűrőmhöz. Pihen és vár, hogy ha szükség lesz rá akkor "dolgozzon".

Több
6 éve 3 hete #789 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok ma vettünk egy RESUN Magi 700 - as belső szűrőt a 96 l akváriumhoz. Az lenne az első kérdésem hogy elég lesz e a szűrő az említett akváriumhoz? a másik kérdésem pedig hogy eddig nem nagyon volt dolgom szenes szűrővel szóval ennek a szénnek mindig benne kell lenni vagy csak bizonyos időközönként kell bele?

Több
6 éve 3 hónapja #790 Írta: Pasa
Vödörbe teszek 10 liter vízhez fél- 1 kg egyszerű (Horváth Rozi) konyhasót, elkeverem és mehet bele a gyanta. Este beleteszem, reggel kiveszem. Ha nagyon fekete lenne a víz, akkor átöblítem és újra megcsinálom. Ha kész, öblítés és mehet vissza akváriumba, vagy egy nejlonzacsiba a következő használatig.

Több
6 éve 3 hónapja #791 Írta: branco
branco válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Hogyan működik a sóval való regenerálás?

Több
6 éve 3 hónapja - 6 éve 3 hónapja #792 Írta: Pasa
Igen, használok, mind saját akváriumaimban, mind karbantartott medencékhez.
Legalább 30 akváriumban alkalmazom itthon, azokban, amelyek halakkal terheltek. A vízcseréket valóban el lehet húzni kicsit (ha más paraméter -pl. pH- nem változik jelentősen).
Utolsó szerkesztés: 6 éve 3 hónapja Írta: Pasa.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: solyomagi

Több
6 éve 3 hónapja #793 Írta: solyomagi
solyomagi válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Igen, Pasa, köszönöm, utánanéztem!;)
Inkább a tapasztalat érdekelne ezzel kapcsolatban. Valaki azt mondta nekem, hogy ha használnám a Szatot, ki is hagyhatnék 1-1 vízcserét. Ezt kétkedve fogadtam (az aranyhalaim anyagcseréje meglepően gyors), de azért meggyőzhető vagyok. Te használsz ilyet?

Több
6 éve 3 hónapja #794 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Szat
Ez egy egyszerű nitrát-szelektív műgyanta, ami használata során leköti a vízben oldott nitrátot, foszfátot, majd a cser- és huminsavakat. Regenerálni sós vízben kell, és ismét használható.

Több
6 éve 3 hónapja #795 Írta: solyomagi
solyomagi válaszolt Szat
Sziasztok!

A véleményetekre lennék kíváncsi a Szat Clear Water nevű szűrőanyagról. Akinek volt már vele tapasztalata, megosztaná velem?

Ági

Több
7 éve 1 hónapja #796 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Egy nagyon érdekes fórumot találtam ami a vízszűrést illeti. Úgy tűnik, hogy leginkább a tengeri akváriumok vizének szűréséhez alkalmazzák, de én úgy gondolom, hogy édesvízi akváriumoknál is működőképes lehet. Az elv nagyon egyszerű, az algákkal zabáltatnak fel minden káros gázt ami terheli a vizet. Most tanulmányozom én is, csak gondoltam megosztom veletek.

Link:http://www.algaescrubber.net/forums/

Több
7 éve 1 hónapja #797 Írta: Moderátor
Moderátor válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Kasi_Mátyás írta::

Kedves Secike!
A szűrődben egy motor dolgozik, aminek valamennyi hangja biztos lesz. Azt innen megmondani, hogy miért zavaróan hangos, nem lehet. Lehet típushiba, gyári hiba, valami elakadt benne, megsérült vagy csak egész egyszerűen hozzáér az üveghez, és berezonál. Ha tényleg orbitálisan zörög, akkor inkább vidd vissza, és cseréltesd ki.
Ha van levegőztetőd, nem kell bugyogtatni a szűrőt, ha pedig nincs, akkor igen, másképp nem jut kellő oxigén a vízbe.
Ha a hogyan takarítsam kérdésed arra vonatkozik, hogy milyen gyakran, akkor azt kell mondjam, hogy körülbelül kéthetente szedd szét, és lehetőleg az akváriumból leszívott vízzel öblítsd ki a szivacsot. Havonta egyszer nem árt a motort is szétszedni, a rotort és a mágnest is fogkefével lesikálni.
Ha arra, hogy hogyan kell szétszedni, a gyengébbek kedvéért szokott lenni egy papírka a szűrő dobozában, ahol le van írva, vagy rajzolva a folyamat. Ha nincs ilyen papírkád, de raktál össze valaha kindertojásban talált játékot, akkor nem lesz nagyon bonyolult. :)

Több
7 éve 1 hónapja #798 Írta: Moderátor
Moderátor válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
secike írta::

Én azt szeretném megkérdezni ,hogy van egy szűrőm és az nagyon hangos ,hogy az miért ilyen hangos ? és meddig kell a vízbe tenni .mert én bele tettem amíg írta a papír de nagyon bugyog és a víz tetején látszik a levegő bugyogása..és még az h hogyan takarítsam majd választ előre is köszönöm.

Több
7 éve 4 hónapja #799 Írta: StoneAge
StoneAge válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Kedves Szűrőépítők!

Némi személyes tapasztalatot gondoltam veletek megosztani a szűrőkkel kapcsolatban, ezért is ragadtam billentyűzetet.

Bizonyára néhányan tudjátok, hogy egy 1000 literes, vad diszkoszos akvárium gazdája vagyok, amiről esetleg sokan azt gondolják, hogy az valami hatalmas "hűha!" lehet. Hát, ha a szűrésről van szó, akkor biztosan nem az.
A szűrést egy nagy szivacstömb, egy 60 literes hordó, benne perlonvatta, szivacskockák és kb. 30 liter biolabda, valamint egy Hydor Prime 20-as külső szűrő (az egésznek az egyetlen motorja) végzik. A vödrösben egy réteg perlonvatta alatt kb. 4 liter Siporax van. A szivattyú névleges teljesítménye 700l/h, ami a valóságban inkább kb. 300-350l/h lehet. Ez annyit jelent, hogy az akvárium vize kb. 3 óra alatt fordul egyszer körbe. (V.ö.: 2000l/h egy 200 literes akváriumon.) A szűrő március eleje óta megy, azóta egy pártól már sikerült is ivadékokat leválasztani és külön nevelni, a szűrő pedig teszi a dolgát rendületlenül és feltehetően tökéletesen is, legalábbis abból kiindulva, hogy a vad diszkoszok mit produkáltak ebben a vízben.
A titok egyetlen nyitja az, hogy minden lehetséges módon meg kell akadályozni azt, hogy a szilárd üledék a külső szűrő belsejébe jusson. Erre a legjobb módszer egy felső túlfolyó az akváriumon, ami csak a vizfelszínről kap vizet, így az alsóbb rétegekben lévő cuccok nem jutnak bele. Így a külső szűrő nem vagy csak nagyon hosszú idő után fog eltömődni és a lehető legtöbbet lehet kihozni belőle.
Mi legyen akkor a kajamaradékkal és a kakival? Az jó esetben az akvarista dolga. Megfelelő telepítési sűrűség mellett pedig ez akkor sem lehet gond, ha az embernek csak heti 1 órája jut akváriumtakarításra.
A jó szűrés szinte mindennek a titka.
Ennyi jutott hirtelen eszembe.

Üdv,
StoneAge

Több
7 éve 4 hónapja - 7 éve 4 hónapja #800 Írta: P51D
Szívesen! A Dolgozó Népet Szolgálom! :P
Először is egy 80x35x40 cm-es, 110 literes akváriumról van szó.
Anyag költségek:
1 db EHEIM Compact 300 vízpumpa száll.telj.: 100-300 l/h, em.mag.:50 cm, ára 3200 Ft volt.
1 db háttér, ára méret és igény függő
2 db bútor szellőző a háttérre, 450 Ft a 4 db-os készlet, ebből kettőt használtam fel
3 kg lávakő 740 Ft/kg . Hát ezt a mennyiséget sajnos alul méreteztem. :dry:
A szűrő töltetet pótolnom kellett szivaccsal és biolabdával. Ez utóbbi volt otthon, mert a gyári külsőszűrőmböl régen kivettem.
1 db 50x50x3 cm TM30 vagy TM20(?) szivacs, ára 1500 Ft.
A "táskához" volt otthon 50 mm széles kábelcsatorna. Ebből 2x50 cm-t használtam. 1 alulra, 1 felülre, kiablakolva, hogy a szűrő töltetet bele tudjam tenni. A két "merevítés" közé, a képen láthatóan szúnyog háló került. Ennek nem tudok árat mondani. Volt otthon.
Na és persze néhány apróság is kellett még. Egy megfelelő átmérőjű műanyagcső (D=12mm)a szivattyúhoz. Én ezt egy villanyszerelők által használt védőcsőből vágtam le. Hajlékony műa. cső az összekötésekhez. 630 Ft volt egy Atman 90°-os, 12 mm-es könyök. Ez vezeti vissza a vizet a háttér mögül. Ja, és kellett F.BS ragasztó is egy nagy tubussos. De ugye én egy új hátteret is ragasztottam be. Szerintem árban még mindig alatta maradtam bármilyen gyári szűrő áránál. Persze az eddigi külsőszűrő is maradt bent. De ennek a szerepe most már egyre jobban a mechanikai szűrés lesz. Majd ha igazán beindul ez a hátsó.
Utolsó szerkesztés: 7 éve 4 hónapja Írta: Moderátor.

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.291 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 3 napja 9 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 4 hete 9 órája