21 november 2017

Az akvárium szûrése

Több
7 éve 4 hónapja #801 Írta: Csababá03
Csababá03 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Nekem nagyon tetszik, köszönjük, hogy megosztottad velünk? Mennyi volt(/lenne) az anyagköltség?
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: P51D

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 4 hónapja #802 Írta: P51D
P51D válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Hmmm, nem sikerült több képet egyszerre csatolnom. :S Biztos bennem van a hiba...
A technikáról, kialakításról több képet töltöttem fel a Fotóalbum -> Technika, barkács kategóriába. Itt megtekinthetőek.
A kialakításról csak annyit, az esetleges tisztítás megkönnyítésére készítettem egy "táska" szerűséget, aminél fogva ki lehet emelni a szűrőtöltetet. Képeken nem látszik, de a szivattyú mellé befért még a fűtő is. Gyakorlatilag előlről semmilyen technikai berendezés nem látszik, csak alul fölül a háttéren a beszívórácsok.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 4 hónapja - 7 éve 4 hónapja #803 Írta: P51D
"Be van fejezve a nagy mű, igen.
A gép forog, az alkotó pihen."
Megcsináltam a háttér mögötti szűrést.
Megpróbálok néhány képet csatolni:
Persze, hiába a gondos tervezés 1-2 dologra nem gondoltam. :blush:
1. a gyári tetőben a hátsó cső a fény egy részét a háttér mőgé szórja. Ergo: a következő projektem a világítás átalakítása lesz. csúszó armatúrásra, T5 csövekkel...
2. a lávakő mennyiségét alulméreteztem. A hiányt szivaccsal pótoltam. Előbb-utóbb pótlom a lávakő töltetet...
Az eredmény: egyenlőre szép tiszta víz, egyenletes áramlás. Most már két hete üzemel, többet nézem az akvárium hátulját, mint az elejét. Én úgy látom a felületen már kezd kialakulni a baktérium telep.
Még egy kép:
Mellékletek:
Utolsó szerkesztés: 7 éve 4 hónapja Írta: P51D. Indoklás: Hibás kép csatolás

Több
7 éve 7 hónapja #804 Írta: trek
trek válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
A helyes sorrend folyás irányban mindig elől a durvább fizikai szűrőanyag, majd a biológiai/kémiai és végül a finomabb. Ha mechanikailag nem szűrőd meg a vizet a biológiai szűrőanyag előtt akkor az koszolódik el. Erről már volt szó itt, illetve arról is milyen mértékű a bioszűrés a mechanikaihoz képest egy gyári külső szűrőben.
Ha a szivacs eltömődik, ki kell pucolni. ;)

Több
7 éve 7 hónapja #805 Írta: illes70
illes70 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Szia Trek!
Köszönöm a választ, viszont már teljesen elbizonytalodtam.
A sorrenddel kapcsolatban máshol a következőt olvastam:
Töltet, alulról felfelé:
1. kerámiagyuru
2. Ista Compact bioball vagy lávakő
3. szivacs, perlon
Szivacsot az alsó két rekeszbe nem javasolnak. Ha a legfelsőben van, akkor a szivacs telítődése esetén azt a víz meg tudja kerülni (bypass), így a bioszűrés megmarad.
Ha alul van a szivacs, eltömődés esetén már mindent megkerül a víz a bypass által, és semmilyen szűrésen nem megy át.
Na most melyik a helyes sorrend?

Több
7 éve 7 hónapja - 7 éve 7 hónapja #806 Írta: trek
P51D:

A szivattyút az átfolyásnak megfelelően kell méretezni (azaz ki kell számolni), itt a fórumon az adatokról olvashatsz. <Katt ide> Az emelési magasság nem számít, csak akkor ha a szivattyú nyomócsöve a víz felett van, és akkor is csak az rész érdekes.

illes70:
Nem jó a sorrend, előre kell a mechanikai szűrő anyagot tenni, azaz a vastag szivacsot. A többi sorrend jó bár szerintem felesleges többféle kerámiagyűrű.
Utolsó szerkesztés: 7 éve 7 hónapja Írta: trek.

Több
7 éve 7 hónapja - 7 éve 7 hónapja #807 Írta: illes70
illes70 válaszolt Szűrőanyag
Sziasztok halasok!
Most rendeltem egy Atman AT-3336 (Aqua-Pro 2/Evo 2208)külsőszűrőt PROF töltettel

Szűrőanyagok folyásirány szerint:
- 1. tálca (alsó): Bakto-Max kerámiagyűrű
- 2 cm vastag szivacs
- 2. tálca (középső): Lávakő
- 3. tálca (felső): HOBBY Absorbex kerámiagyűrű
- perlonvatta
Jó ez a sorrend? Minek a 3. tálcába is kisebb méretű kerámiagyűrű?

Ui.: Bocsi, hogy a kérdésemmel egy új témát hoztam létre, de rossz helyre kattintottam. Nem tudom, lehet-e törölni?
Utolsó szerkesztés: 7 éve 7 hónapja Írta: illes70.

Több
7 éve 7 hónapja #808 Írta: P51D
Emperor, Pasa köszönöm a válaszokat. Nekem ennyi elég is biztatásnak. :) Megcsinálom!
A tervezéshez kérnék még tanácsokat:
A szóban forgó akvárium egy 80*35*40 cm-es(112 lit.)akvárium. Jelenlegi szűrése egy Tetratec EX700-zal van megoldva. Ezt a háttér mögöttit ennek a kiegészítésére csinálnám. Gondolom, már csak a mattenes alapokból kiindulva is, hogy ennél sem célszerű a gyors áramlás kialakítása. Jobban örülnék ha ez a háttér mögötti kihasználatlan hely besegítene a biológiai szűrésbe.Mekkora szivattyú javasolt? Én az EHEIM Compact 1000-t néztem. 300 l/h szállítással és 0,5 m emelő magassággal. Ez feltételezem a 40 cm-es akvárium magassághoz elég. :S

Több
7 éve 7 hónapja #809 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Szerintem a leghatékonyabb megoldás, érdemes vele foglalkozni.

Több
7 éve 7 hónapja - 7 éve 7 hónapja #810 Írta: Emperor_
Emperor_ válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
P51D!

Én a Hamburger mattenfiltert jobban kedvelem, ugyanis az igen pontosan méretezhető.

(link törölve - szerk.)

A háttér mögötti se rossz, de ott kb annyit lehet tudni, hogy 300-600 l/h pumpa kell.
Utolsó szerkesztés: 7 éve 7 hónapja Írta: Moderátor.

Több
7 éve 7 hónapja #811 Írta: P51D
És jó, vagy sem?
Érdemes vele foglalkozni, vagy felejtsem el?

Több
7 éve 7 hónapja #812 Írta: Emperor_
Most írta::

Szia, ezt hívják mattenfilternek. Keress rá, sokféle leírás van róla neten.

Tévedés, ez nem egy Hamburger Mattenfilter.

Ez egy sima háttér mögé épített, lassú átfolyású biológiai filter.

Több
7 éve 7 hónapja #813 Írta: Most
Most válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Szia, ezt hívják mattenfilternek. Keress rá, sokféle leírás van róla neten.

Több
7 éve 7 hónapja - 7 éve 7 hónapja #814 Írta: P51D
Áhhh, nem jó a link.... :(
Megpróbálok egy rajzot csatolni...
Mellékletek:
Utolsó szerkesztés: 7 éve 7 hónapja Írta: P51D.

Több
7 éve 7 hónapja - 7 éve 7 hónapja #815 Írta: P51D
Sziasztok!

Azt tervezgetem, hogy a háttér mögé betennék egy kisebb szivattyút. valahogy kialakítanék az akvárium jobb és bal felén egy pár centis "aknát", "kutat". A kettő között lenne a szivacs és a lávakő töltet.
...
Csinált már ilyet valaki? Van vele valami tapasztalat? Akvarista üzletben láttam hasonló szűrést. Adoptálnám az ötletet, ha életképes...
Utolsó szerkesztés: 7 éve 7 hónapja Írta: Moderátor.

Több
7 éve 7 hónapja #816 Írta: trek
Beírod a "gugliba" hogy "biological filtration" és elég sokat találsz, de érdemes tengeris vagy kerti tavas helyeken is nézelődni.

Több
7 éve 7 hónapja #817 Írta: Csababá03
Csababá03 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
trek írta::

Jó biológiai szűrőt építeni érdemes, esetleg található a piacon készen is.

Tudnál ilyen gyárit említeni? Kösz.

Több
7 éve 8 hónapja #818 Írta: trek
Ezek a gyári külső szűrők (és más típusok is) "rendes biológiai szűrésre" alkalmatlanok, lévén az áramlási sebesség nagy (még akkor is ha a szűrőanyag egyes részein megfelelő lehet). A gyári szűrők főleg mechanikai/kémiai és a legkevésbé biológiai szűrésre alkalmasak. Jó biológiai szűrőt építeni érdemes, esetleg található a piacon készen is. Egy külső szűrő megfelelő lehet egy átlagos akváriumhoz, nem kell rögtön a bonyolultabb biológiai szűrőben gondolkodni. A szűrő kiválasztása pedig a vízforgatáson és a szűrőanyag térfogatán múlik, amit viszont a tartani kívánt fajokhoz és az akvárium méretéhez kell igazítani.

(A jó szűrés mindig alapfeltétele egy jól működő akváriumnak, nem szempont hogy "igénytelenebb" halakat választasz, bár én ezt önmagában is butaságnak tartom mivel nincs igénytelen hal, mint ahogy butaság az 1l/cm is - pl. 20literbe 20cm-s aranyhal? Fele ekkorát se.)

Több
7 éve 8 hónapja #819 Írta: newsy
newsy válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Azután érdeklődnék,hogy 120*40*50-es édesvizi akváriumba milyen külső szűrőt ajánlanak,amivel rendes biológiai szűrést lehet csinálni,(Eheim 2213,Atman CF-800 ezeket néztem ki, de nem ragaszkodom hozzájuk).Egyszerűbb igénytelenebb halakat, és növényeket szeretnék bele, persze betartva a max 1l/cm határt. Köszönettel veszek minden hozzáértőbb segítséget, tekintve,hogy én most kezdem ezt a rejtélyes, de szép hobbit.

Több
8 éve 1 hónapja #820 Írta: Emperor_
Yakela!

Igen, szerintem elegendő lesz.

Biológiai szűrésre alkalmas szűrőanyagot is bele kell helyezni: BIO labda, kerámia gyűrű, lávakő, perlonvatta.

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.449 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 1 napja 10 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 5 napja