21 november 2017

Az akvárium szûrése

Több
8 éve 1 hónapja - 8 éve 1 hónapja #821 Írta: Emperor_
Emperor_ válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
zsore!

>Itt< van egy szösszenetem a vízcseréről.

A vízcsere mértéke mindig a bent lévő halak/szűrés/etetés/növénytápozás/vízmennyiség értékek figyelembevételével történik.
Utolsó szerkesztés: 8 éve 1 hónapja Írta: Emperor_.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hónapja #822 Írta: tomm
tomm válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Yakela, zsore: Az hogy mennyi vízcsere legyen és mekkora szűrő, elég sok mindentől függ.
Növényes aksiban néhány pontylazaccal elég lehet két hetente 10%. Sügereknél a növények hiánya vagy lassú növekedésük indokolja a heti 20-30%-ot. A tápozott Co2-vel turbózott aksiknál a heti 30-50% teljesen normális és ami meglepő, hogy nitrátot is kell nyomni bele különben a növényeknek annyi.Ha ilyen kérdésitek vannak, akkor a részletekben bújik meg az "ördög". Az igaz hogy minél nagyobb annál stabilabb, de csak ha a vízcserék rendben megtörténnek! Az aktív szenet pedig felejtsd el, csak a gyógyszerezések utáni méregtelenítéskor kell használni.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hónapja #823 Írta: zsore
zsore válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Klassz! Kivettem a szenet,kb. két hetet ment a szűrőben. Dobhatom ki,vagy még felhasználható? És még egy kérdés: Van-e valamiféle "recept" vagy szabály a vízcserére,vagy ez inkább akvárium függő? Itt is kering mindenféle okosság. Van aki hetente 50%-ot cserél, van aki havonta 20%-ot... Például igaz az,hogy nagyobb medencénél ritkábban kell cserélni?
Köszönöm a választ!

Több
8 éve 1 hónapja - 8 éve 1 hónapja #824 Írta: Yakela
Yakela válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Helló

Egy olyan kérdéssel fordulnék hozzátok, van egy 150l akváriumon külső szűrön gondolkodom. Tetratec ex700-ra gondoltam. Ez megfelelő lenne és ellátna megfelelő biológiai szűrést? Köszönöm a segítségeteket.
Utolsó szerkesztés: 8 éve 1 hónapja Írta: trek. Indoklás: helyesírás

Több
8 éve 1 hónapja - 8 éve 1 hónapja #825 Írta: trek
trek válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
zsore:
Semmi szükség indításkor az aktívszénre.

nato:
A motoros és a szivacsszűrő is megfelelő.
Utolsó szerkesztés: 8 éve 1 hónapja Írta: trek.

Több
8 éve 1 hónapja #826 Írta: zsore
zsore válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Frissen indított akváriumnál meddig érdemes benthagyni a szenet a külső szűrőben? Én egy hónapot terveztem,de olvastam már két hetet,sőt két napot is,és kissé elbizonytalanodtam...Köszi!

Több
8 éve 1 hónapja #827 Írta: nato
nato válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok!

Most fogok berendezni egy 72 literes akváriumot. "Holland" típusú lesz, dús növényzetet szeretnék, és csak 4-5db gurámit fogok benne tartani. Elég-e egy nagyobb teljesítményű légpumpára kötött szivacsszűrő (akár 2), vagy érdemes motoros belsőszűrőt vásárolnom? A dús növényzet miatt gondoltam a minél kevesebb mesterséges szűrésre. Talajszűrőről azt hallottam, hogy nem fejlődnek jól a növények fölötte. (?)

Több
8 éve 2 hónapja #828 Írta: trek
trek válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Ha rendesen ki lett takarítva és összerakva illetve minden alkatrész sérülésmentes és levegő sincs a rendszerben akkor valószínűleg túl sok szűrőanyagot raktál bele. A szűrőanyagok most rossz sorrendben vannak. A folyásiránynak megfelelően előre durva szivacsot érdemes rakni és a végére finom szivacsot vagy perlonvattát.

Több
8 éve 2 hónapja #829 Írta: Orchidea30
Orchidea30 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok! A tapasztaltak segítségét szeretném kérni!
3 és fél éve üzemel egy 180 literes malawi akváriumom. Egy pár jégsügérrel, 4 mainganoval, 3 yellowal, és 4 saulosi coral reddel, ja és egy ancival. Tudom túl van telepítve! :S
A belső szűrőm Aquael fan 3 700 liter / óra a külső pedig eheim 2213-as. Amikor három évvel ezelőtt az egész akit megvettem, semmihez nem értettem, (még most is van bőven mit tanulni) :blush: és a halasboltban az eladó srác véleményére hallgattam. Ő ajánlotta ezek a szűrőket hozzá. Igazából nem is volt gondom vele, EDDIG :S
Egészen idén áprilisig kék szivaccsal és sera kerámiagyűrővel üzemeltettem a külső szűrőt. Kaptam ajándékba eheim effi substrát pro szűrőgolyókat idén áprilisban. Jelenleg így üzemel a szűrő alulról felfelé: sera kerámia gyűrű, kék szivacs, eheim golyócskák, kék szivacs.
Nem tudom hogy a szűrő fog e elromlani, vagy mi okozza a problémát (gondoltam már az eheim golyócskákra is) de borzasztó lassan nyom a szűrőm. Három hete lett komplett kitakarítva, a tengely, a rotor, a szűrőanyagok, sőt még a csöveket is áttakarítottam csőgörénnyel. A csövekből egy hatalmas "barna csómó" jött ki, nem úgy folyamatosan ahogyan szokott, hanem egy nagy csomóban. Örültem is, na ez volt az oka annak hogy a szűrő nem ment rendesen. Az örömöm hamar véget ért. Egy hét után, a szűrő már megint nem üzemel rendesen. Teljesen tehetetlen vagyok. Mi lehet az oka? El fog romlani? Az eheim golyócska lassítja le az áramlást?
Bocsi hogy ilyen hosszú lett az irományom, de alaposan akartam leírni mindent. Előre is köszönöm a segítséget, Dolna.

Több
8 éve 8 hónapja #830 Írta: trek
trek válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Vion:
Ha nincs megfelelõ áramlás akkor a vízcserénél el lehet távolítani a megmaradt mulmot, ilyenkor a talaj felsõ rétegét is érdemes átmozgatni.

Több
8 éve 8 hónapja #831 Írta: Emperor_
Emperor_ válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
A belsõ szûrõ szerepe a lebegõ mechanikai szennyezõdések eltávolítása, a mulmnak a külsõ szûrõbe kell kerülnie. Úgy kell kialakítani az áramlási viszonyokat, hogy ez megtörténjen.

Több
8 éve 8 hónapja #832 Írta: Vion
Vion válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
köszönöm a gyors választ! olvastam még hogy érdemes külsõ szûrõ mellé egy belsõt is tenni (bár számomra nagyon idegennek hat mindenféle kütyü az akváriumban) mennyire fontos ez? a mulm eltávolítását én a vízcserénél oldanám meg, járható ez az út?

• peters
  • peters profilkép COM_KUNENA_TOPIC_AUTHOR
  • Látogató
  • Látogató
8 éve 8 hónapja #833 Írta: peters
peters válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Ha jól tudom, ennek a szûrõnek a névleges teljesítménye 1000 liter/óra. Az általános vélekedés szerint, édesvízi akváriumban az óránkénti 3-szoros vízforgatás a megfelelõ. Tehát szerintem a 280 literes akváriumba ez a szûrõ pont jó, nem kell nagyobb.

Több
8 éve 8 hónapja #834 Írta: Vion
Vion válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Üdv! a segítségetek szeretném kérni külsõ szûrõm kiválasztásában, tervezek egy akváriumot (kb 280 liter) amihez egy eheim classic 2217-es szûrõt képzeltem, elég lesz e ez a szûrõ, vagy egy nagyobb teljesítményûre lenne szükségem?

Több
8 éve 9 hónapja #835 Írta: trek
vándor:

A vízcsere mértéke és gyakorisága illetve a szûrõ tisztítása is sok mindentõl függ. Akvárium méret, szûrõ méret, milyen halfaj és mennyi, etetés stb., ezért nincs is két egyforma akvárium.

bundzsi:

A szûrõt akkor kell kitisztítani ha láthatóan elkoszolódik a szûrõanyag és a szûrõ már nem forgatja megfelelõen a vizet.

• nikoletta
  • nikoletta profilkép
  • Látogató
  • Látogató
8 éve 9 hónapja #836 Írta: nikoletta
nikoletta válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Sziasztok!
Én úgy tudom, hogy a szûrõ szivacsait nem szabad folyó vizzel átmosni. Én vízcserekor a kivett vízben mosom át. Akváriumom egy juwel rio180-as, belsõ szûrõvel. Vizet havonta 1x cserélek 30 litert, és a víz kristálytiszta, ph és nitrát is optimális.
Fény: 9-12-ig 15-19-ig. Algásodás teljesen megszûnt.
Nem értem miért kell havonta szûrõt mosni, és hetente vizet cserélni.
Csak 2 havonta mosom át a vattaszûrõt.
Nagyon fordítva kezelem az akváriumomat? Teljesen kezdõ vagyok, de a halak és a növények nem pusztulnak...

Milyen adalékot használsz vízcserekor?
Üdv: Nikol

Több
8 éve 9 hónapja #837 Írta: tomnewman
tomnewman válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Szia, Bundzsi!
Az ilyen belsõ szûrõket legjobb tudásom szerint hetente, vagy szükség esetén annál is gyakrabban szoktuk takarítani.
Pont ilyen típusú szûrõm nem volt, így a "kövekkel" nem bajlódnék, de a szivacsot minden alkalommal jól kimosnám folyóvíz alatt, vagy egy nagy vödör vízben.
Az algásodás nem CSAK a fényen múlik,lehet, hogy a szûrõd gyakoribb takarítása, és/vagy a kevesebb etetés megoldja a problémád.
Javaslom még az "AKVÁRIUMVILÁGÍTÁS" címû rovatot átolvasásra, úgy emlékszem, mostanában ott is kérdés volt az algásodás.
tisztelettel: Tom Newman

Több
8 éve 9 hónapja #838 Írta: bundzsi
bundzsi válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Sziasztok! Az lenne a kérdésem ,hogy van egy 54 L es akváriumunk és benne egy Elite jet flo 75 es szürõ. Ezt a szüröt milyen idöközönként kell tisztitani és hogyan? Nem arrol van szó ,hogy a benne levö baktériumok kellenek az akvárium müködéséhez? ki kell venni a szivacsot meg azokat az apro köveket és átmosni? Azonkivül mennyi a téli világitás idötartalma mert nálunk ugy 12 órát megy és eléggé algásodik az akvárium, lehet az az oka ,hogy sokat világit? Köszönöm elöre is ha valaki szán rám pár percet!

Több
8 éve 10 hónapja - 8 éve 10 hónapja #839 Írta: trek
- nem látható a képeken, de a víz kivételt egy átemelõ oldja meg, ez akadályozza meg hogy a szivattyú leállásakor túlfolyás legyen a szûrõben
- a pumpát neked kell méretezni
- a szûrõanyagot két mûanyag csík tartja meg (lehet üveg is)
- a szûrõanyagok az ábra szerint durva szivacs, durva perlon, biolabdák, finom perlon, finom szivacs

Annyit tudok még segíteni hogy feltettem az átemelõ rajzát is.

Utolsó szerkesztés: 8 éve 10 hónapja Írta: trek.

Több
8 éve 10 hónapja #840 Írta: illes70
illes70 válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
A rajz és a fénykép nagyon jó, de sok kérdésem lenne még:
- a víz gondolom úgy forog, hogy egy pumpa (ami látszik is a képen) nyomja vissza a vizet az akiba. A szûrõakiba bejövõ, illetve a megtisztított víz nem fog kifolyni (mivel a rendszer nem zárt)? Vagy a pumpa úgy van beállítva, hogy ez ne történjen meg? Milyen pumpát használsz?
-A szûrõközeg látom, hogy nem fekszik egészen az aki alján, de hogy mi tartja fent, azt nem látom a rajzon.
Nekem 120 l akim van. Ehhez meg tudnád adni a paramétereket (pumpa, szûrõaki méretek, csövek...)?
-A szûrõanyagokat add már meg részletesen, mert nekem kínai, ilyen téren még kezdõ vagyok.
Ha mindent részletesen leírnál az építésrõl, és a szükséges alkatrészekrõl, akkor én is belevágnék.
Bocsi hogy ennyire terhellek a kérdésekkel, de valahogy és valamikor el kell kezdeni.

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.341 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 1 napja 10 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 5 napja