18 november 2017

Az akvárium szûrése

Több
5 éve 8 hónapja #761 Írta: nagy.sandor77
nagy.sandor77 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Én is erre gondoltam, de inkább a kérdés az lenne ha akvarista boltban nem kapok szivacsot, akkor pl egy egyszerű szivacs is megteszi?
Nekem belső szűrőbe kellene (EHEIM Biopower) a gyári töltet substrat pro kiváltására.
Teljes szivacs szűrést szeretnék, alulról felfelé finomodót:whistle:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 8 hónapja #762 Írta: P51D
P51D válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Szerintem nem kell a legsűrűbb. Nem a mechanikai szennyeződések kiszűrése a feladata. Én inkább a közepes, és a nagyobb lyukút teszem, egy-egy szűrő kosárba (külső szűrőről beszélek). A mechanikai szűrést a tetején levő perlon vatta szerűség végzi. Ezt én légtechnikai szűrőből vágom ki, szintén a sablon alapján. Ezekből 8-10 db-ot kivágok előre, és 3-4 havonta, amikor szűrőt pucolok, úgy dobom ki, ahogy van. Nem mosogatom, hanem bele az újat. Ez a légtechnikai szűrő is perlon szerű anyagból van és kb. 7-8 mm vastag. A kékszivacsokat szoktam csak mosni. Természetesen a leszívott akvárium vízben kinyomkodva. Aztán egy másik vödör, tisztább, de szintén az akváriumból leszívott vízben mégegyszer átöblítve. Ez kb. 5-6 éve működik nekem. Őszintén, a kékszivacsokat ez idő alatt egyszer cseréltem, nem nagyon szokott elrakódni. Talán ezért nem is célszerű a legsűrűbbet a szűrőbe tenni.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 8 hónapja #763 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Minél apróbb lyukú, annál jobb, igaz? Nekem belső szűrőm van 120 literes aksira. 520l/h elvileg a szűrő teljesítménye, de a szivacs 3-4 nap alatt tele van kosszal. Ez normális?

Több
5 éve 8 hónapja #764 Írta: P51D
Én megmondom őszintén, a tetratec EX700-hoz nem vettem soha gyári szivacsot. Az akvarista boltok jobbjaiban kapható különféle lyukméretű (TM10, TM,20, TM30, TM45) szűrőszivacs, kékszivacs. Általában 50x50x3 vagy 50x50x5 cm méretben kaphatóak. A szűrőm kosarának megfelelő sablont vágtam ki kartonból és ennek alapján vagdalom ki a kékszivacsból a csereszivacsot. Egy táblából kb. 3-4 db-ot. Árban ez szerintem jobb mint a gyári, márkajelzett tartalék szivacs. Szűrés minőségében sem látok különbséget. A lyukméretre kell figyelni.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: nagy.sandor77

Több
5 éve 8 hónapja #765 Írta: nagy.sandor77
nagy.sandor77 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok!

Gyári szűrőszivacs helyett, milyet ajánlatok ???

Több
5 éve 9 hónapja #766 Írta: Moderátor
Moderátor válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
smschamp:
Köszi a tanácsokat.
Melyiket érdemes amúgy feltenni? Ezt a sima bugyborékoztatót, vagypedig azt a fekete műanyag csövet, melyet azt hiszem úgy hívnak, hogy esőztető?!

Több
5 éve 9 hónapja #767 Írta: Moderátor
Moderátor válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Koka:
Ha a szűrő mozgatja a vizet, vízfelszínt, annyira nem érdekes hogy mennek-e a bubik. A mozgó felszínen keresztül is felveszi a víz az oxigént.

smschamp:
Szeretnék segítséget kérni. Van egy 40 literes akvárium szettem, benne egy belső szűrővel (levegőztető is egyben).

A levegő normál intenzitással bugyborékol. De másnap már gyengébb, harmadnap még gyengébb, s 4-5 nap utámn már teljes rányitással is alig jön bugyborék.
Levettem a szűrőt, szivacsát kimostam (teszem hozzá nem volt koszos annyira), s visszatettem, s ismét jó. De megint csökken naponta a kinyomott levegő intenzitása.

Hogy lehetne ezt a problémát áthidalni?

Köszi a válaszokat.

Roland

Több
5 éve 9 hónapja #768 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
A külső szűrő hasonlóan működik a belsőhöz, annyi különbséggel, hogy sokkal nagyobb a szűrő felület, így -ellentétben a belső szűrőkkel- kialakulhatnak olyan baktérium-telepek is, amelyek egy belsőben nem.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: roberto8802

Több
5 éve 9 hónapja #769 Írta: roberto8802
Megkockáztatom, hogy az 56 literes nem is elég nagy az aranyhalaknak, de ez egy másik történek.

Amit viszonk kérdezni szeretnék (és ezt sose tudtam), hogy a külső szűrők is óránként többször forgatják meg a vizet, vagy azok lassabban működnek, hogy a víznek legyen ideje "átvenni" a szűrőben taláható bacikat? Vagy hogyan is működik ez pontosan?

Én végül azért döntöttem a belső szűrő mellett, mert azt ismertem, tudtam hogyan működik és nem mellesleg olcsóbb is volt.

(Elnézést, ha már egyszer föl lett téve a kérdés, ez esetben visszakeresek rá)

Több
5 éve 9 hónapja #770 Írta: trek
trek válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Pöttömbaba
Nem akarlak elkeseríteni, de nagy csodát ne remélj egy 56 literes akváriumban 3db aranyhallal. Belső szűrőt nem kapsz akkorát ami jó lenne, a külső szűrők túl nagyok hozzá. A legjobb szűrést egy jó nagy szivacsszűrővel (levegővel kell "hajtani") tudnál csinálni. Majd sűrű részleges vízcserék...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Pöttömbaba

Több
5 éve 9 hónapja - 5 éve 9 hónapja #771 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Minél többször forgatja meg az akvárium vizét, annál jobb a szűrő. "Alulszűrt" akvárium nincs.

Ha már azon töprengsz, hogy új szűrőt veszel, ne csak a teljesítményét nézzed, hanem azt is, hogy tud-e valamilyen biológiai szűrést is biztosítani. Ez alatt azt értem, hogy nem csupán szivacs van a készülékben, hanem más szűrőközeg is, esetleg tetszésed szerintivel töltheted meg.
Ne ijedj meg, mert nem csupán külső szűrők állnak rendelkezésre. Pl. Van az Ehe*m a biopower belső szűrője. Alapjáratban jár a szivacs, és még mást is tehetsz a plusz rekeszekbe.
Hogy miért jó? Sokkal több hasznos baci tud megtelepedni, ezáltal hatékonyabban tisztítja a vizet, mint a sima szivacs (ráadásul azok mind nyíltcellásak).

Amikor tisztítod a szűrőt, bizony, ahogy Roberto8802 is írta, mindig a lefejtett akváriumvízben kell alaposan kinyomkodnod a szivacsot.

Ha már a szűrésnél tartunk, ne feledkezz meg a szűrő rotorjának tisztításáról sem. Egy idő után a sok trutyi ott is gondot okozhat, ami által jelentősen csökken a szűrő teljesítménye.

Mary
Utolsó szerkesztés: 5 éve 9 hónapja Írta: mmccannon.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Pöttömbaba

Több
5 éve 9 hónapja #772 Írta: Pöttömbaba
Pöttömbaba válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Ha jól értelmezem amit írtál, akkor kellene azért egy nagyobb teljesítményű szűrő, mint amit esetleg a boltban adtak hozzá (de megkérdezősködöm hol vették a szettet és elmegyek a boltba, megnézni milyen típusú és mekkora teljesítményű a szűrő). Valamint akkor ha mondjuk kiveszem a szűrőt/szűrőket akkor ne tiszta vízben mossam ki a szivacsot, hanem az akváriumvízzel? :) Köszönöm a gyors választ :)

Több
5 éve 9 hónapja #773 Írta: roberto8802
Helló. Nekem 4 aranyhalam van egy 120 literes aksiban. A szűrő óránként 4-5 alkalommal kell, h átszűrje az egész akvárium vizét. Az én szűrőm 520 l/h teljesítményő, ami megfelelő, viszont aranyhalak mellett néha én is úgy érzem, hogy ez talán kevés :P
Általában hetente, kéthetente tisztítom a szűrő szivacsát, mindig vízcsere alkalmával és mindig az akváriumból már leszürt vízzel. Ezt azért kell, hogy a bacikat ki ne mossuk belőle.
Remélem tudtam segíteni

Több
5 éve 9 hónapja #774 Írta: Pöttömbaba
Pöttömbaba válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok.
Lenne pár kérdésem a szűréssel kapcsolatban. 56 literes az akváriumom és 3 kis aranyhal van benne. Az akváriumot szettben lehetett venni anno, úgy hogy minden hozzávaló benne volt (szűrő, hőmérő, melegítő, stb). Beletettem a szűrőt, aminek fogalmam sincs a gyártmányáról, de hát nyilván elég hozzá, ha ehhez adták. De kevésnek gondoltam és beletettem még egy Aquael Fant ami 50 literig volt írva (az előző akváriumomban volt). Szerintetek ez így elég szűrésre és levegőztetésre? A halak nagyon jól érzik magukat és nem jönnek fel pipálni, a vízfelszín rendesen meg van keverve és elég sok levegő is bekerül. Jó sok növényt is vettem bele nekik (kimondottan aranyhalaknak valót). Ez így elég, vagy rakjak még bele más ,,kütyüt" is? Második kérdésem, hogy milyen sűrűn kell ezeket tisztítani? Előre is köszönöm a választ :)

Több
5 éve 11 hónapja #775 Írta: gosta
gosta válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Hogy a kérdésed második fele se maradjon megválaszolatlanul: nem sodorja el a halakat a nagy vízáram. Nekem két akváriumban is jóval nagyobb szűrő van az elegendőnél, és mielőtt kipróbáltam volna, én is aggódtam. Azóta meg örülök a választásomnak, az áramlás teljesen rendben levő, még a lassú vizet kedvelő halak is bírják (igaz, nekem rengeteg növény van bent), a szűrőt meg ritkábban kell tisztítani, mint a kisebbet (ami még mindig nagyobb volt, mint amit gyárilag megadnak az akváriumméret résznél). Azóta én "nagyobb szűrő" párti lettem, ha már motoros belső vagy külsőszűrőről van szó.

Több
5 éve 11 hónapja #776 Írta: illes70
illes70 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Egy belső szűrő elsősorban mechanikai szűrésre való, illetve a szénnel - mint említették - kémiai tisztításra. soha nem fog biológiai szűrőként működni a rajta átfolyó gyors vízáram miatt. A biológiai szűrést a nagy vödörméretű külsőszűrők végzik, ezekben lassabb a vízáram, így a hasznos baktériumoknak van idejük dolgozni. Ezek tálcáiba kerámiagyűrűt, lávakövet, biolabdát, szivacsot, agyaggolyót, ...szoktak tenni.

Több
5 éve 11 hónapja #777 Írta: peters
peters válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Ha ez egy édesvízi akvárium, akkor elég a 60-as bőven!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Scorpion18

Több
5 éve 11 hónapja - 5 éve 11 hónapja #778 Írta: Scorpion18
Scorpion18 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok!

Segítsetek légyszi! Van egy 54 literes aksim és most van egy Hailea HL BT 400-as szűrőm benne! Szeretném lecserélni egy Eheim Aquaballra, csak nem tudom hogy elég-e az Aquaball 60? Vagy vegyek Aquaball 130-at?

Légyszi adjatok tanácsot!
A 130-as nem sodorja már el a halakat úgymond? A 60-as is elvileg 480l-t tud óránként max!
Utolsó szerkesztés: 5 éve 11 hónapja Írta: Scorpion18.

Több
6 éve 2 hete #779 Írta: P51D
Jó ötlet! Jó a kerámiagyűrű, vagy a Sera-féle siporax, de a sima lávakő is jó! De ha más nincs, jó a szivacs is. Lényeg, hogy jó porózus legyen a felület, hogy minél több szűrő-baktérium tudjon megtelepedni benne.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: jocopoco95

Több
6 éve 2 hete #780 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok.
Mint már említettem vettünk egy aktív szenes szűrőt és rá kérdeztem hogy mindig bent kell e annak lenni. A válaszotok az volt hogy nem kell mivel kivon pár fontos vegyületet a vízből. A kérdésem az lenne hogy mi a véleményetek ha ebbe a kosárba valamilyen bioszűrő közeget tennék pl:kerámia gyűrűt akkor mi lenne belőle nagyon bekoszolódna vagy működne? Vagy inkább vegyek helyére szivacsot?
Válaszaitokat előre is köszönöm.

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.249 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 3 napja