22 november 2017

Az akvárium szûrése

Több
8 éve 10 hónapja - 8 éve 10 hónapja #841 Írta: trek
trek válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Feltettem az albumba két képet bioszûrõrõl. Ez egy lehetséges megvalósítás, amit pár éve készítettem. A neten wet/dry vagy trickle filter néven találsz szûrõket. A pontos megépítést én nem javaslom, inkább számold ki a saját akváriumod méretéhez, ehhez ebben a topikban találsz útmutatót.

Utolsó szerkesztés: 8 éve 10 hónapja Írta: trek.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 10 hónapja #842 Írta: illes70
illes70 válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
A külsõ akváriumos szûrõ érdekelne, olyan részletességgel, hogy annak leírásából meg lehessen építeni. Valamelyik akvarisztikai fórumon láttam is ilyet fényképpel is illusztrálva, de már nem tudom hol. Akkor még nem izgatott annyira. Most viszont szeretnék ilyet készíteni.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 10 hónapja #843 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Több lehetõség is van biológiai szûrõ építésére.
A legegyszerûbb az akváriumban leválasztani -üveglappal vagy szivaccsal- egy sarkot, amit meg lehet tölteni erre alkalmas szûrõanyaggal (lávakõ, kerámia gyûrû, krompliszsák). Ehhez sajnos el ekll venni az akváriumból néhány litert.
Jobb, ha ezt az "aknát", ami akár több részbõl is állhat, egy külön akváriumban hozod létre. A víz átemelését kell megoldani csupán, a legkisebb szökõkútszivattyúval, vagy levegõ segítségével.
Készíthetsz -a külsõ szûrõhöz hasonló- zártrendszerû szûrõt is, egy 200-as pannonpipe csõbõl, mindkét végét lezárva. Ennek elõnye, hogy legalább 2 évig nem kell hozzányúlni (ha nincs gyógyszeres kezelés). Ezen egy szivattyúval szokták a vizet átnyomni (vagy szívni).

Több
8 éve 10 hónapja #844 Írta: illes70
Szia!
A különbözõ fórumokban azt is olvastam, hogy általában a gyári külsõ szûrõknek is túl gyors az átfolyási sebességük ahhoz, hogy egy normális bio szûrés kialakuljon. Ezek is elsõsorban mechanikai szûrésre jók. Házilag szoktak jó bio szûrõket készíteni lassú átfolyással, de semmit sem találok róluk.
Tudnál, vagy tudnátok segíteni ezen a téren? Hol találok rá leírást?

Több
8 éve 10 hónapja #845 Írta: Most
Most válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Szia, biológiai szûréshez kisebb átfolyási sebesség kell és nagyobb szûrõtérfogat.

Több
8 éve 10 hónapja #846 Írta: illes70
Miért nem lesz?
Azért rendeltem sok válogatás után ezt a tipust, mert úgy írták róla, hogy a benne lévõ szivacson kialakulnak a hasznos baktériumok. A dobozán pedig az áll, hogy a szûrõben lévõ szûrõdobozba a durvaszûrõt felválthatjuk pl: SUBSTRAT pro-val, ami bio szûrõ anyag.

Több
8 éve 10 hónapja - 8 éve 10 hónapja #847 Írta: Pasa
A kiömlõnyílást felfelé állítsd, hogy a vízfelszint mozgassa, akkor nem kell külön porlasztás.
Ebben a szûrõben sose lesz biológiai szûrés.
Utolsó szerkesztés: 8 éve 10 hónapja Írta: Pasa.

Több
8 éve 10 hónapja #848 Írta: illes70
Tisztelt akvaristák!
EHEIM aquaball 2210-es belsõszûrõ van a 120 l akiban.
Egyik kérdésem lenne, hogy a kiömlõnyílását hogyan állítsam. Lefelé, vagy felfelé egy kicsit?
Másik kérdésem, hogy tud levegõt is porlasztani. Ezt a funkcióját is használni kell?
Egyáltalán zükséges az akit oxigénnel ellátni? Ha igen, akkor azt naponta mennyi ideig, illetve a nap mely szakában?
Harmadik kérdésem, hogy a fenti szõrõben a szivacsszûrõkön kívül van egy kis tartály. Ha abba biológiai szûrõanyagot veszek, hatékony lesz a tisztitás, vagy a gyors vízáram miatt értelmetlen?
Várom a tanácsaitokat.

Több
8 éve 11 hónapja #849 Írta: konvex
konvex válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Egyszerû a képlet, ne tarts ekkora akváriumban aranyhalat. Lehet ekkorából egész jópofát csinálni, növényekkel, de mindenképpen valami kisebb testû halfajjal.

Több
8 éve 11 hónapja - 8 éve 11 hónapja #850 Írta: szeleszs
szeleszs válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Belsõszûrõt vegyek vagy van nekem egy szivacsszûrõm, légpumpával?
Utolsó szerkesztés: 8 éve 11 hónapja Írta: trek.

Több
8 éve 11 hónapja #851 Írta: konvex
konvex válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
szeleszs!

Véleményem szerint az a 36 liter igen karcsú annak a két aranyhalnak. Az algásodás oka lehet erõs és/vagy sok fény és magas nitrátszint is.Ok lehet még az is, hogy az akasztós szûrõd nem igazán teljesíti a feladatát. Lehet, hogy a mechanikai szennyezõdéseket kiszedi de a biológia szûrést nem végzi el.

Több
8 éve 11 hónapja - 8 éve 11 hónapja #852 Írta: szeleszs
szeleszs válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Sziasztok!
Szeretném ha segítene nekem valaki.
Van egy 36L-es akvárium. Opálos a víz, algás, de azt már írtom. 2db aranyhal van benne. Akasztós külsõ szûrõ+levegõztetõ. Vízcsere volt, 1/3.
Van egy 60L-es azzal nincs semmi gondom.

Több
8 éve 11 hónapja - 8 éve 11 hónapja #853 Írta: sakran
sakran válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Szerintem egy kicsit túlmisztifikálod a szûrést.
A két szûrõ bõven elég lesz, a belsõ is elég lett volna, nagy valószínûség szerint. Ettõl függetlenül hadd járjon mind a kettõ.
A következõkre vigyázz:
- A belsõ szûrõt, nem úszod meg, legalább 2 hetente azért takarítsd ki, ez fogja kivenni a lebegõ szennyezõdés nagy részét.
- A külsõ egymaga is elegendõ lenne ehhez az akváriumhoz. Viszont a belsõt a fentebbi okok miatt javasolnám bennthagyni. A külsõ pedig egy kvázi (valójában csak elhanyagolható mértékû) biológiai szûrõvé fog alakulni. Takarítani akkor kell, ha már hangos:)
- A külsõ szûrõ által keltett vízáramlatot úgy állítsd be, hogy a víz körbeforogjon az aksiban, és a mulm gyûjtõhelye a belsõ szûrõhöz essen. Ezt majd a gyakorlat mutatja be, hogy hol lesz. (Tipikusan a beömlõ ág alatti terület szokott lenni)
- A vízáramlat ne legyen akkora,hogy a halak bújjanak elõle. Ebben az esetben a külsõ szûrõt is fojtani kellene, de ez nem túl hatékony dolog. Célszerû ilyenkor direkt az üvegre fújatni a vizet.

Több
8 éve 11 hónapja - 8 éve 11 hónapja #854 Írta: Szabka
Szabka válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Hello Mindenkinek!

Kezdõ akvarista vagyok és szeretnék egy kis segítséget kérni:

Van egy 112 literes akváriumom. Szetben vásároltam, amiben egy Eheim Pick Up 2010-es szûrõ volt.
Az akváriumban van 3 ancistrus, 8 foltos páncélos harcsa, 8 vörös neon, 8 ékfoltos razbóra, 5 rózsás díszmárna és 1 kék gurámi. Mivel a szûrõt sûrûn kellett tisztítani, ezért vettem egy Eheim Ecco 2232-es külsõ szûrõt.
Számításaim szerint kb. 90 liter víz van az akváriumban, ha a nettó 105 literes ûrtartamból leszámítom az ajzatréteget is. A belsõ szûrõ és a külsõ most együtt üzemel, úgy, hogy a belsõt minimális teljesítményre állítottam: 220 liter/óra + a külsõ 400 liter/óra teljesítménye.

Vajon megfelelõ-e ez a szûrõteljesítmény így együtt, vagy megszüntethetem a belsõ szûrõt és csak a külsõ szûrõt használjam.

Elõre is köszi a segítséget.

üdv: Szabka

Több
8 éve 11 hónapja #855 Írta: Koka
Koka válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Szia!

Elég hetente a víz 1/3-át cserélned.A halakat én naponta egyszer etetem,mindig annyi eleséggel, amit biztos hogy elfogyasztanak.
A külön oxigénadalogás megoldása nagyon egyszerû. Nem kell hozzá más,csak egy légpumpa,porlasztókõ,és egy szivacs.

• nikoletta
  • nikoletta profilkép
  • Látogató
  • Látogató
8 éve 11 hónapja #856 Írta: nikoletta
nikoletta válaszolt Válasz:Az akvárium szûrése
Halihó!

Életem elsõ 180 literes akváriuma 2 hónapos. a 3. héten 20 liter vizet cseréltem, leszürtem az algát.
Pár napja 40 litert cseréltem. A ph 7 alatt van, nitrát szinte 0. Az alga teljesen eltünt, hála a szorgalmas halaimnak.
Ez az elsö akváriumom, így 9 guppyt, 3 fekete mollyt, 7 mexikói kardfarkút és egy "antennaharcsát" vettem eddig.
Milyen gyarkran kell egyáltalán vizet cserélni?
És milyen gyarkarn kell a halakat etetni? Eddig mindenki mást mondott. Napi 2-töl a 3 naponta minden féle variációról hallottam már.
Miért szürkül a fekete molly, és miért fakul a narancssárga szifó?
Kell külön oxigént is adagolni, vagy elég amit a növények termelnek?
Bocsi hogy az összes kérdésem ide írtam!

Több
8 éve 11 hónapja #857 Írta: Pasa
Egy jól mûködõ akváriumban -a vízmozgatás ellenére is- mindig lesz annyi oldott széndioxid, amennyi a növények számára elegendõ.
(a növények oxigénleadása ill. széndioxid-termelése nem köthetõ ennyire szorosan a világításhoz, illetve napszakokhoz, ezek a folyamatok hosszabb-rövidebb átmenettel és átfedéssel mûködnek.)

Több
8 éve 11 hónapja #858 Írta: illes70
Ha megy a levegõ 24 órában, akkor mi a helyzet azzal a ténnyel, hogy kihajtja a vízbõl aszéndioxidot, ami viszont kell a növényeknek nappal?

Több
8 éve 11 hónapja #859 Írta: Pasa
illes70

Mindkét szerkezetnek folyamatosan (24 órában) mennie kell. Ha leállítod több órára, akkor a bennük lévõ baktériumok elpusztulnak, és rontani fogják a vizet.

Több
8 éve 11 hónapja - 8 éve 11 hónapja #860 Írta: illes70
Új regisztrált vagyok, szia mindenkinek.
Annyit olvastam már kölönbözõ helyeken a szûrésrõl, oxigén ellátásról, hogy már semmit sem értek.
gyerekkoromban csak légpumpához csatlakoztatott szivacsos szûrõt használtam, és minden rendben volt.
Most is ilyet használok, ez biztosítja levegõt. Úgy olvastam, hogy a levegõztetés éjszaka menjen, mert ilyenkor a növények is oxigént vesznek fel a vízbõl. Nappal ne mûködtessük, mert kihajtja a vízbõl a széndioxidot.
A levegõztetõ mellett van az akiban egy Shark 400-AS 9005 motoros belsõszûrõ is. Nappal ezt üzemeltetem, forgatja a vizet, de levegõt nem fújatok vele, hogy legyen a vízben széndioxid.
Amúgy az aki 120 liter (80x43x37).
Kérdésem az lenne, hogy a fentiek alapján helyesen mûködtetem a két eszközt? Egyáltalán ezek jók? Ha nem, kérem adjon valaki tanácsot.
Utolsó szerkesztés: 8 éve 11 hónapja Írta: illes70.

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.393 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 2 napja 9 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 6 napja