24 november 2017

Az akvárium szûrése

Több
9 éve 1 hete #861 Írta: azreon
azreon válaszolt Talajszûrõ
Sziasztok

Lenne néhány kérdésem talajszûrõvel kapcsolatban.
Volt egy 45 literes akváriumom, amiben egy légpumpával meghajtott talajszûrõ(két kivezetõ csõ az akvárium két sarkában) és mellette egy Shark 1-es motoros belsõ szûrõ mûködött. A növényeim olyan ütemben nõttek, hogy kéthetente egy nagy marékkal kellett kidobnom.
Tavaly év elején váltottam egy 140 literesre és abba is talajszûrõt tettem. Jelenleg egy darab kivezetéssel megy és mellette van egy Crystal belsõ szûrõ. Azonban a növényeim a gyors növekedés helyett inkább fogynak és nem túl jól vannak :(

A kérdésem az lenne, hogy befolyásolhatja-e a növények növekedését a talajszûrõ? Elképzelhetõ, hogy az egy kivezetés kevés, hogy átmozgassa az egész talajrétegen a vízet?

Várnám az ötleteiteket.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 3 hónapja #862 Írta: P51D
P51D válaszolt Válasz:Re: Az akvárium szûrése
Helló mezisz!
Ezért mertem én is enyhén fojtani. Én is gépészettel (hajógépészettel, jelenleg épületgépészettel) foglalkozom. Tanulmányaim szerint a szívó ágat nem helyes fojtani.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 4 hónapja - 9 éve 4 hónapja #863 Írta: mesziz
mesziz válaszolt Válasz:Re: Az akvárium szûrése
Helló
Most regisztráltam magam úgy, hogy üdv mindenkinek. A szivattyú fojtásával kapcsolatban lenne egy megjegyzésem. A szakmám villanyszerelõ, és épületgépészettel foglalkozom. Ha tömegáramot csökkented valójában a motor terhelését csökkented. Gondoljátok csak át nagyobb tömeg mozgatásához nagyobb erõre van szükség. Egy nagy ventillátort (irodaházak központi légkezelõinél) például zárt zsalukkal indítunk el, és a felpörgetés közben engedjük rá a terhelését, vagyis a levegõt. (a vakumban forgó ventillátor nem ütközik ellenállásba így csökken a terhelése) Azzal kapcsolatban, hogy melyik oldalt fojtjuk, szerintem teljesen mindegy hiszen a víz beáramlásának mennyiségét szabályozzuk egy rendszerben és, hogy ez a rendszer elején történik vagy a végén az nem változtat az eredményen. A csapok meg végül is egy normál golyóscsapnak felelnek meg.
Utolsó szerkesztés: 9 éve 4 hónapja Írta: trek.

Több
9 éve 4 hónapja #864 Írta: trek
trek válaszolt Válasz:Re: Az akvárium szûrése
Szerintem megfelelõ ekkora vízforgatás. A szûrõanyag térfogat lehetõleg nagy legyen én min. 20 litert javaslok.

Több
9 éve 4 hónapja #865 Írta: Pega
Pega válaszolt Válasz:Re: Az akvárium szûrése
Egy ismerõsöm szeretne egy beépített 660 literes akváriumot. Kb 500 liter víz lesz benne. Afrikai sügérek lesznek benne csapvízben, 10-20 cm körüliek. Nem lesz túltelepítve, milyen szûrést javasoltok?
Mi 2db külsõ-vödrös szûröre gondoltunk,kb 2×1300 l/h.

Több
9 éve 5 hónapja - 9 éve 5 hónapja #866 Írta: sakran
sakran válaszolt Válasz:Re: Az akvárium szûrése
Ha fojtod a szivattyút, akkor azt szerintem semmiképp ne a kimenõ/nyomó ágon tedd. Ezzel jelentõsen terheled a motort, ami meg drága mulatság mind áramfelvételben, mind élettartamban... Ha már fojtasz, akkor a bemenõ/szivó oldalt fojtsd.
A külsõ szûrõkön lévõ mûanyag csapok igazán nem is erre lettek tervezve. Azok csak a takarításnál szükséges zárást biztosítják. Mûködés közben fojtásra használni ezeket a mûanyag csapokat, azok gyors tönkretételéhez vezethetnek.
Én személy szerint nem javaslom a külsõ szûrõk fojtását, inkább a vizet tereld az akváriumban megfelelõképpen.
Utolsó szerkesztés: 9 éve 5 hónapja Írta: trek.

Több
9 éve 5 hónapja #867 Írta: P51D
Az otthoni akváriumomban (110 liter) hosszában irányítottam az áramlást, egy normális értékre beállítva, ami még nem zavarja a halakat sem és nem keveri fölöslegesen a vizet sem. Az egy kisebb, szintén Tetra szûrõvel van szûrve, lassan 2 éve. Tapasztalataim szerint 3 havonta kell tisztítani. Az említett 180 literesben egy EHEIM 2213-as üzemelt és jó formán 3-4 hetente tisztítani kellett. Ezért döntöttem úgy, hogy túlméretezem a szûrõt. Az áramlás az általad leírt módon szabályozva van, esõztetõvel, fojtással (ez persze ahogy koszolódik a szûrõ egyre kisebb lesz, de hát ezt a nyomó ági csappal lehet szabályozni). Több helyen is rákérdeztem erre a túl szûrésre. Általam ismeretlen fogalom volt, el sem tudok ilyen lehetõséget képzelni. Azt hiszem ha ez mûködne talán még a Vízmûvek is akvárium szûrõket használna...

Több
9 éve 5 hónapja - 9 éve 5 hónapja #868 Írta: sakran
sakran válaszolt Válasz:Re: Az akvárium szûrése
Olyan, hogy hagyományos szûréssel egy akváriumot túlszûrjünk nem lehetséges. Egy esetben okozhat gondot az akvárium méretéhez képest kissé túlméretezett szûrõ, ha a vízáramlás mértéke már zavarja a halakat. Ez nálad aligha áll fenn, ha mégis, tereld szét a vízsugarat egy esõztetõvel, vagy a vízáram akvárium falára történõ irányításával.
A külsõ szûrõk teljesítménye egyébként se szokta elérni a névlegest, hisz a folyamatosan tömõdõ töltõanyag erõsen lefojtja a szivattyú teljesítményét. Ezt majd te is tapasztalni fogod idõvel. Igy az ezekre ráirt "ajánlott akvárium méret" egyébként is osztandó ca. 1,5-tel, tapasztalatom szerint.

Több
9 éve 5 hónapja #869 Írta: P51D
Sziasztok!
Érdeklõdni szeretnék, hogy létezik-e olyan, hogy túl szûrés?
Magyarán, adott egy 180 literes akvárium, betelepítve afrikai sügerekkel (kb. 10-15 db, 10-12 cm test hosszúságúak), a szûrést egy Tetratec EX1200-as külsõszûrõ biztosítja. A szûrõ teljesítmény adatai szerint 250-500 literes akváriumhoz való. Túl van méretezve a szûrõ, vagy sem? Káros ez a halakra, a vízre, egyébre? A szûrõben a vízáramlás a csapokkal fojtva van.

Több
9 éve 8 hónapja #870 Írta: trek
trek válaszolt Re: Az akvárium szûrése
A kérdésedre nem lehet válaszolni az alapján hány literes az akvárium.
Itt olvashatsz a témáról:
Gázok hatása az akvárium biológiai egyensúlyára

Több
9 éve 8 hónapja #871 Írta: silboy
silboy válaszolt Re: Az akvárium szûrése

A légpumpa teljesítményét a szállítani kívánt oxigénmennyiségtõl, az akvárium magasságtól, stb. függõen lehet megválasztani.

Egy 160-as aksiba mennyi levegõt kell nyomni óránként?

Több
9 éve 8 hónapja #872 Írta: trek
Nem feltétlenül kell belsõ szûrõ egy jól méretezett külsõ szûrõ mellett. A szûrõ megválasztása nemcsak az akvárium méretétõl függ, hanem a tartani kívánt halfajoktól és azok mennyiségétõl is. A légpumpa teljesítményét a szállítani kívánt oxigénmennyiségtõl, az akvárium magasságtól, stb. függõen lehet megválasztani.

Több
9 éve 8 hónapja #873 Írta: silboy
silboy válaszolt Re: Az akvárium szûrése
Sziasztok!

Kezdõ akvarista vagyok,jelenleg egy 50 literes akváriumom van,de szeretnék egy nagyobb,160 literest a közeljövõben.Ennek a szûréséhez szeretnék tanácsot kérni.Mit ajánlotok?Ha lehet csak külsõ szûrõt szeretnék.Szükség van belsõre is?Egy ekkora akváriumhoz mekkora teljesítményû légpumpa szükséges(liter/óra)?.Elõre is kösz a tanácsokat.

Több
10 éve 3 hete - 9 éve 5 hónapja #874 Írta: trek
Ha biológiai szûrõt készítesz akkor a szûrõtölteten a víz lineáris sebessége 5 - 15 cm/perc között ideális, de max. 22cm/perc lehet.
A pumpa teljesítménye kiszámolható:
Q = (60 x A x v) / 1000 (liter/óra), ahol
A=szûrõanyag alapterület (cm2),
v=víz sebesség (cm/perc)
Ha mechanikai szûrõnek - amit én nem javaslok, ha mohát teszel elé - akkor ennél több, attól függõen mekkora áramlást és vízforgatást akarsz elérni.
A mûanyagrács a mohának megfelelõ. A szivacsot nem kell meghajlítani hanem elég jó szoros méretre vágni.

Több
10 éve 3 hete #875 Írta: Pega
Pega válaszolt Mattenfilter
Hali!
200-240 literes akváriumba akarok szivacs szûrõt kiegészítõ biológiai szûrõnek( ha mechanikai az sem baj:).
Vízpumpa mozgatná a vizet.
Az akvárium kisebbik oldalára gondoltam, kicsit meghajlítva a szivacsot, mögé téve a szivattyút.
A szivacs 3 cm vastag 50×45-os=6.75 liter. Mekkora pumpa passzol hozzá?(500-600 liter/h van itthon).
Hogy ne legyen ronda, mohával szeretném befuttatni, mit tegyek a szivacs elé? Szúnyoghálót, vagy olyan mûanyag rácsot, amivel a fák törzsét szokták védeni( 3-4 mm lyuknagyságú fekete színû).

Több
10 éve 1 hónapja #876 Írta: trek
A Nitrex egy bioszûrõ anyag, szintetikus polimer (nagy felülettel) és szénvegyület keverék (baktérium "energiaforrás"). A megtelepedõ anaerob baktériumok bontják le a nitrátot. A szénvegyület lassan bomló, de azért egyszer elfogy, így házilag szerintem nem tudod regenerálni. Ahhoz hogy jó "hatásfokkal" mûködjön (a gyártó szerint 97%+), mindig anaerob környezetben, nitrátdús vízben kell lennie (erre nem biztos hogy a külsõ szûrõ a legjobb hely). Sajnos a gyártó nem írja milyen átfolyási sebesség kell és hogy milyen pH tartományban használható, viszont azt írja hogy min. 9°C hõmérsékletû víz kell. Számos forgalmazó honlapján olvastam hogy ammónia, ammónium és nitrit lebontásra képes, nyilván ez marhaság. A Nitrex elé kell "kötni" egy jó (aerob) bioszûrõt.
( www.lombardoassociates.com/nitrex.shtml )

Több
10 éve 1 hónapja #877 Írta: ApisPeter
ApisPeter válaszolt Re: Az akvárium szûrése
Sziasztok!
A Nitrex szûrõanyag berakható egy külsõ szûrõbe (vagy csak saját box)?
Lehet ezt regenerálni valamivel?
Tõzeges vízzel hogyan viselkedik? :-)

Több
10 éve 1 hónapja #878 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Re: Az akvárium szûrése
Ha van egyébként is levegõrendszered, akkor tehetsz be egy szivacsszûrõt. Ha nincs, akkor nem fontos, de hetente 5 liter vizet cserélj frissre.

Több
10 éve 1 hónapja #879 Írta: Neptun
Neptun válaszolt Re: Az akvárium szûrése
Sziasztok!

Egy 15 literes akváriumba lesz 2 pár Heterandria formosám jó sok jávai mohával. Ilyen kicsi akváriummal még soha nem volt dolgom. A kérdésem a következõ: érdemes bele egyáltalán szûrõt tenni ( ha igen milyet) vagy inkább gyakori részleges vízcseréket csináljak?

A válaszokat köszönöm.

Több
10 éve 3 hónapja #880 Írta: trek
Nem, nem elég indok. Az algásodásnak számos oka lehet, meg kell találni mi okozza (pl. világítás, etetés, szûrés, vízcsere stb.)

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.394 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 4 napja 9 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 4 hete 1 napja