19 július 2019

Díszhalszaporítás, tenyésztés

Több
5 éve 8 hónapja #141 Írta: Chris0604
Chris0604 válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
Sziasztok.

Megint született egy adag Black Molly-m! :D :D

Az miért van,hogy az egyik nöstény folyamatosan szül a másik meg még egyszer sem.

Ill. a guppikra azt mondják,hogy szaporák és eddig egyszer nem szültek,pedig 2 nőstényem van 1 hímmel.A plattik dettó ott 2/2 az arány.Még nem ivarérettek talán?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 8 hónapja #142 Írta: koba0525
koba0525 válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
Reggel-mielőtt nekiállok kurkászni-megnézem a penészt,valahogy elkülönítem az átlátszó ikrákat a gyanúsaktól.Ami biztosan penészes,attól búcsút veszek.
A keltetőben egyáltalán nem kell vizet cserélni,még az ilyen lassan kelő fajoknál,ilyen gond esetén sem ajánlott?
Még egy kérdés:
Ha a keltetőben lévő levegőcsövet egy T-vel elosztom,akkor jobban meg tudom mozgatni a vizüket.Így elvileg(szolid nyomással) csökkenthetem a penész esélyeit?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 8 hónapja #143 Írta: saluosi
saluosi válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
Balázs! Ezekről a penész-gyanúsakról órákon belül kiderül,hogy penészesek-e vagy sem.Viszont én már jártam úgy,hogy neon kalászoknál volt olyan stádium az ikráknál,amikor azt gondoltam,hogy na ezek is penészesek,aztán kishal lett belőlük!!Bár azok inkább sárgásan voltak zavarosak....talán annyit érdemes tenned,hogy ezeket a gyanúsakat arrébb teszed,hogy ne legyenek az egészségesek közelében.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: koba0525

Több
5 éve 8 hónapja #144 Írta: koba0525
Többnyire átlátszóak.A frissek kristálytiszták.
Néhányban màr "szemek" is vannak.A "szemesek" mindegyike átlátszó,ezért gondolok rosszra.

Több
5 éve 8 hónapja #145 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
Hogy néznek ki a nem penész gyanusak?

Több
5 éve 8 hónapja #146 Írta: koba0525
Talán most sikerül feltöltenem a képet.
Mellékletek:

Több
5 éve 8 hónapja #147 Írta: koba0525
Ilyenek a gyanús ikrák.Szerintem kezd penészesedni.Ez már annak számít?

Több
5 éve 8 hónapja #148 Írta: koba0525
Ma 9 ikrát szedtem össze.Eddig azt hiszem rendben mennek a dolgok,bár néhány gyanús ikra azért akad.Ezek fehérek-fehéresek,de nem lágy a körvonaluk.Az átlátszó,pettyes vagy friss ikrákéhoz hasonlóan határozottan látni a burok körvonalát.Ami penészeset eddig láttam azon "maszatos",pihés volt a burok.
Hajtott a kíváncsiság,így tegnap csak betettem 3 közepes juharlevelet összekötve,közel a mohához.Érdekes,hogy 9-ből 4 a leveleken volt,tehát nem olyan finnyásak a közegre,amire ikráznak.
A keltetőben 7.5 volt ma a PH.Neptun tesztem van itthon.
Javítsatok ki,ha valamit nem jól csinálok!
Ja,és minden nap cserélek 5 liter vizet.Ez láthatóan beindítja a szülőket.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, saluosi

Több
5 éve 8 hónapja #149 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
De irigyellek-vagy inkább már szeretnék én is keltetni!:)A kevés vízzel kapcsolatosan meg a külön fűtővel egyetemben elmondom hogy a szomszéd kis srác-azóta már mélyhangú kamasz-mit csinált:a paleatus ikrákat egy befőttes üvegben tette a radiátor fölé-nyugi,nyár volt:) néha meglögybölte kíváncsiságból,és pár nap múlva áthozta nekem hogy mi az az üveg alján?Kis szikzacskós paleatus...én meg elbujdokolhatok a fenébe! :D
Persze rengeteg ikrát kapott,kikelt pár darab,felneveltem neki,és ennyi...
Branco igazad van:nem könnyű a dolog ami az ikramentést illeti-főleg ha keveset ikrázó fajról van szó.Hát még ha szeretik is megenni az ikrákat,és sötétben pakolgatják főleg-no ekkor az óra felhúzva várja hogy 01.00-kor jöjjek menteni ami van-ha van!:)Mert olyan is van hogy késői fürdésemkor látom hogy már hordozgatnak egy-két szemet-tehát lesz ikra!Aztán dehogy....á,megint felkeltem hiába!Na és?Erről szól a dolog-én egyébként az apróbb szemű és tömegesen ikrázó fajoktól nem mentek hanem a szülők költöznek egy medencével arrébb.A keveset ikrázóktól elszedegetem szemenként,és egy-egy kis 3 literes medencécskébe két-három nap termését rakom...
Ha már szóbakerült a panda,akkor őket erre a mű közegre ívatom-és egyetlen mozdulattal veszem el a rárakott ikrákat.Ha sok van az üvegen akkor alátartok egy speciális kis hálót,és "belemorzsolom" az ikrákat,az így leszedett ikrákat pedig ráöntöm egy szintén spec.keretre-így kerülnek be a keltetőbe.Dehát a levelek a legjobbak-ok-,viszont azt figyeltem meg hogy..na mindegy.;) Mint tudjuk a coryzók sötétlelkű és titokzatoskodó "lények",így nem kívánom lerombolni e nehezen felépített státuszt.:D
Csak metilénkéket használok,vagy semmit-ennek oka hogy anno véletlenül úgy bevásároltam belőle hogy remélem ebben a szezonban már elfogy...a xanta volt előtte járatos nálam is.Ebben a méretű medencében nem távolítom el külön a burkokat-de elúszás után egy-két nappal "porszívózok" ha van mit.Imádkozom hogy idén legyen elegendő időm és helyem arra hogy érdekesebb fajokkal is próbálkozzak,vagy éppen régi kedvenceket nevelgethessek megint.
Van itthon pár faj amihez kevés reményt fűzök-de ha idén megint "nem férek hozzájuk" jövőre megint bővítek-nem igaz hogy egy centi helyem sincs sosem!
Sok sikert neked Branco-sok ivadékot,és csak pár darabbal kevesebb felnevelt példányt kívánok!
T.:Gábor
Ui.:Sándor nehogy félreérts-nagyon jó a faleveles dolog is,de én ezt nekem megfelelőbbnek gondolom.És még mindig azt mondom vannak hátrányai...igaz viszont hogy rendkívül jól mutat a leveleken a sötétedő ikra!:)/A fehéredő viszont nem.../
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: branco, koba0525

Több
5 éve 8 hónapja #150 Írta: branco
branco válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
Ez az ikrakeltetés a coryknál egy felettébb izgalmas és gyakran bosszantó dolog. Van hogy mindegy hogyan csinálod kishalaid lesznek, máskor pedig babusgatva őket is eredménytelen a keltetés. Mostanában bevált módszerem, hogy a kevés 10-20 ikrát rakó Corydorasok ikráit petricsészényi edénykékben keltetem, de egy kis edénykébe csak 3-4 ikrát téve. Azért csak ennyit mert a visszamaradt ikraburok pár órán belül elkezd bomlani és szennyezi ezt a kis minimális vízmennyiséget. Esetleg xantakridinnel kezelem a vizet majd kelés után kiveszem az ikraburkokat, várom, hogy felszívódjon a szikszacskó, és mikor elkezdenek enni mehetnek kis akváriumokba. Erre azért volt szükség, mert észrevettem, hogy az eddig jól bevált módszerem szerint (egyből szivacsszűrővel felszerelt 12literes akváriumba kerültek az ikrák) a kiszedett ikrák 25-30%ából lett csak kishal. Korábban ez a szám jóval több 90% körüli volt.
Kísérleti jellegű volt ez a módszer, hiszen tudom nagyon labilis ez az alig egy deciliternyi víz és lehet, hogy némi szerencsével de most mégis bevált. Természetesen ez nem ideális megoldás ikrakeltetésre, és amellett rendkívül munkaigényes, de némelykor talán kezdő és haladó Corysoknak is segíthet ez a tapasztalatom. Egyébként duplicareust és davidsandsit keltettem így a napokban.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, saluosi, koba0525

Több
5 éve 8 hónapja #151 Írta: halivadek
A pandáknál bejött a faleveles módszer. Előtte próbáltam a Brnaco féle apritott nejlon zacskot, valamivel jobb volt mint gömmoháról szedegetni őket, de eddig a felevél vált be leginkább. Nem apró hanem 2 tenyérnyi platánlevelekre kell gondolni.
Kíváncsi vagyok a véleményedre :)

Tudom hogy már kacsingatsz a guppik felé, de azért Én még mindig harcsásnak ismerlek :)

A garnik gyanus hogy nem toelerálnák a xantát.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, koba0525

Több
5 éve 8 hónapja #152 Írta: koba0525
Már értem a poharas dolgot,nem voltál erős.Ha mégis,azt nem vettem annak.Te ugyanúgy izgulsz,mint én.;)
Csak azokat vettem ki,amik penészesek voltak.Nem mertem a többihez nyúlni,amíg nem adjátok az "áldásotokat".
Kipróbálom egyszer a garnélákat,de nem most.Majd egyszer...
Már 4 literben vannak az ikrák,levegővel,xantával.A szülők körbe is tudják őket úszkálni.Még a használaton kívüli mohák is be vannak lógatva-biztos van benne ikra,amit nem vettem észre.Holnap helyetcserélnek a mohák.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
5 éve 8 hónapja #153 Írta: halőrxxl
Balázs állj meg!!!
Míg nem ismered az ikrák elszineződésének fokozatait,addig nehogy hozzányúlj-csak a láthatóan penészeseket távolítsd el kérlek!
/Előbb írom hogy milyen bolond módon beindulok,erre nézd már:majdnem megint beleesek ebbe a hibába!Tiszta őrült vagyok-komolyan!:D/
Ui.:idegbeteg vagyok hogy most nincs,de 11.-ig bármikor lehet áramszünetünk hosszabb időre.:(Nem merek még próbálkozni sem a tenyésztéssel.Meglátjátok mennyivel nyugodtabb leszek mikor saját medencéimben élhetem ki magamat,és nem nálatok matatok interaktív módon az ikrák körül!;)

Több
5 éve 8 hónapja #154 Írta: halőrxxl
Egy pillanatra kérném a figyelmed Balázs!
Hirtelenül jött "erős postom" okán jelzem hogy fogalmazhattam volna finomabban is-de akik ismernek azt is tudják hogy már arra is volt precedens hogy a chatről "zavartam el" valakit szinte kiabálva hogy azonnal etesse meg az ivadékait...szerencsére az úriember megtette,és visszatérve a chatre jelezte hogy esznek a kis paleatusok!.Magamban már igen bántam pedig a dolgot,de nem tehetek róla ha ilyen bolond vagyok...barátság lett a vége,halakat cseréltünk,és találkoztunk is már.Ez egy szerencsés kimenetelű történés volt-szerintem az akkori résztvevők a mai napig is mosolyogva gondolnak vissza szavaimra:"..most pedig azonnal menj és etesd meg az ivadékokat..nem érdekel,máris menj..rögtön!" :blush: Jót akartam-egy igazi coryfan útjának kezdő lépéseit egyengettem éppen-hálás vagyok a sorsnak hogy a végén elértem a célt!:)
Na szóval-keltess pohárban,ételhordóban,stb..de ha különálló vízben teszed ott is kell levegőztetés/fűtés-lássuk be ekkora edénykében ezt megoldani körülményes;).Viszont ha belógatod az eredeti akváriumba-amelyikben az ikrarakás most is történik-és az egyik oldalát perforálod/de ez esetben még inkább ha finom hálót ragasztasz rá!/ akkor elmondható hogy az eredeti vízben vannak,fűtés/szellőztetés megoldott!Ez esetben viszont lehet hogy el kell feledni a Xanta-mixet,mert az bekerül az ívató medencébe is!Ennek eredményeként lehet hogy leáll az ívás-ezt nem akarod még ugye?Garnélák nálam vagy vannak a medencében,vagy nincsenek :woohoo: :whistle: néha magam sem tudom már...a cory ikrákat nem bántják az tuti,másképpen már nem lenne garnélám;).Javaslom hogy figyeld meg ügyködésüket-ha egyetlen érlelődő/fejlődő ikrát is bántanak akkor banold őket!
Nagyon minike ivadékokra számíts-mint egy halovány Rotring vonás...tudom hogy a féregtenyészet már üzemel nálad,de erősíts rá még!Gyorsan nőnek-sikered lesz!
Sanyikám csókoltatlak...igazán jól esik hogy ha engem olvasol azonnal a corykra asszociálsz!:) Nem értek egyet veled-strapás a levélről való ikramentés,sőt lehetnek hátulütői is-ha kívánod kifejtem ebbéli gondolataimat.Kérlek tekintsd meg azt a videómat amin megfigyelheted hogy hogyan helyezem el nekik az "ívási mopszot":

Ha szeretnéd innen folytatjuk,ok?:)

Több
5 éve 8 hónapja #155 Írta: koba0525
Azt hiszem így már kezdem sejteni a lényeget...vagyis... van még kérdésem:
Az ikrák,amik nem tejfehérek,de kissé opálosak/homályosak azok rosszak,terméketlenek?Ezektől is meg kell szabadulni?(A láthatóan penészeseket már kivettem.)

Több
5 éve 8 hónapja #156 Írta: saluosi
saluosi válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
1.Így van a nagyobb méretű keltetőben jobbak az esélyek a vízminőség megtartására.
2.A bubik helyett csak akkor javasolom a porlasztót,ha olyan kis áramlást tudsz létre hozni,ami nem szórja szét az ikrákat.
3.A garnélákkal nem mernék próbálkozni,néhány helyen azt írják,hogy pucolgatják az ikrát de nem eszik meg....kérdés,hogy melyiket?
3.Szerintem két három hét alatt elfogy a nőstényekből az ikra és pihenő időszaknak kell következnie.Vagyis én is akkor tenném vissza őket a közösbe,ha már nem találok mondjuk két napig új ikrát.

Több
5 éve 8 hónapja #157 Írta: koba0525
Most esett le,hogy nem a külön akváriumon van a hangsúly,hanem a méreten.Jól hiszem?
Besüllyesztettem egy 4 literest.Beletettem a friss és a tegnapi ikrákat,valamint Xanta-mixet.
A levegőcsőből itt is mennek a bubik,csak sokkal sűrűbben.Tegyek be inkább porlasztót is?
Megfogadtam még egy tanácsot:ma inkább arra törekedtem,hogy levágjam a mohát az ikrával.Így talán nem "stresszeltem" őket túlságosan.(És persze növeltem az űrméretet.)
+ sokkal könnyebb átkurkászni a kisebb mohát.
A tegnapiak között volt néhány "pihés" is,ezeket kidobtam.
Ha tennék a keltetőbe 1-2 RC garnélát(közepeseket,vagy kisebbeket),akkor lelegelnék a penészes ikrákat?Az épekhez elvileg nem nyúlnának?Vagy nem szeretik a xantát a garnélák?
Mikor tehetem vissza a harcsákhoz a kalászokat?Ha már nem találok ikrát?
Ja,ma is kb. 8 az eredmény.Így most 12-15 csücsül a keletőben.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
5 éve 8 hónapja #158 Írta: halivadek
Jaj bocsi azt hittem corykról van szó, Gábor kicsit megkevert az említésükkel, Én meg lusta voltam visza olvasni :)

A Kalászoknak nem biztos hogy jó a levél moha helyett. Bár ha többet összekötsz lehet bevállik, ki kell próbálni!

Süllyeszd bele és akkor azonos lesza hőmérséklet.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, koba0525

Több
5 éve 8 hónapja #159 Írta: koba0525
Köszönöm az ötletet!
A fűtés miatt nem akarok külön tartályt,mert így a szülőkkel azonos hőmérsékleten tarthatom az ikrákat.Gondolom ez eddig nem baj.
Az ételes doboz ússzon a tetején?Vagy az 5 literest süllyesszem nyakig?Kicsit kezdek megkavarodni.
A kalászok ráikráznak a levelekre is?Nem is lenne ennél egyszerűbb dolgom.Juharlevelem van csak,ami nagyobb.Ha párat összekötök a nyelénél és belógatom,akkor kettő között rakhatnák is az ikrákat.
Ez mind csak elmélkedés!Javítsatok ki,ha nem stimmel valami!

Több
5 éve 8 hónapja #160 Írta: halivadek
Ha nem akarsz új akváriumot beállítani akkor esetleg még szoba jöhet az ikeás 5 literes (samla) doboz vagy ahhoz hasonlót szinte már bárhol lehet kapni. Az ikeásat már kb. 3 éve használom, eddig nem tapasztaltam hogy valami káros anyag kioldott volna belőle, de ha biztosra akarsz menni akkor ételes dobozt vegyél.

Illetve nem a legjobb megoldás de a pohárnál már a kilós tejfölös vödröcske is jobb egy fokkal.

Én már nem használok se igazi se mű ikráztató mohát, hanem platánleveleket teszek be. Ennél gyorsabban szüretelhető ikráztató médium szerintem nincs.

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.297 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
  • Nincs üzenet