24 július 2019

Díszhalszaporítás, tenyésztés

Több
5 éve 9 hónapja #181 Írta: saluosi
saluosi válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
Mary,de amikor otthon vagy ,csak adsz nekik enni valamit nem?:)
Az,hogy ki hogyan tartja a halait magánügy,amíg törvényt nem sért vele.Ettől függetlenül én próbálok nekik optimális körülményeket teremteni.Eddig sem ítéltem meg senkit ,a hozzászólásomban is azt írtam,hogy ÉN mit,hogy tennék,vagy nem tennék.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 9 hónapja #182 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
A trilis eseted jól példázza azt,hogy én miért válaszoltam a napokban azt hogy nem kell azonnal eltávolítani az ikraburkot-sőt a kis anciknál sosem kell eltávolítanom,mert sosem marad meg mire elúsznak.Feloldódik?:)
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 9 hónapja #183 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
Saluosi

Az elmúlt 15 hónapban - nem önszántamból - halaim egy túlélő táborban voltak/vannak. Sok időt töltöttem kórházban, és bizony magukra voltak hagyva. Eleinte aggódtam, de most már egy cseppet sem idegeskedem, ha akár 3-4 hétre magukra maradnak.

A leghosszabb idő, ameddig élelem, vízcsere, stb. nélkül kellett túléljenek 4 hét volt. Elhullás egy sem volt!!!

Tavaly C. trili ikrákat tettem ki, mikoris kaptam a telefont, hogy felszabadult egy ágy, spuri be az ispotályba. 5 literes medencében voltak egy szem szivacsszűrővel. S láss csodát: mikor hazaértem 3 hét múlva pont annyi ivadékot számláltam, amennyi ikrát vettem ki.

A természetes élőhelyükön sem pátyolgatja őket az Anyatermészet. Halaink sokkal többet bírnak, mintsem feltételeznénk.

Természetesen, magam sem támogatom az állat kínzást, de nem hiszem, hogy amit nálam átélni voltak kénytelenek annak minősülne.

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Omen

Több
5 éve 9 hónapja #184 Írta: Chris0604
Chris0604 válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
a múltkori szülés eredménye:eddig 4 db kis black mollym van.Olyan 5-7 mm-esek szépen csipegetik a lemez tápot.Most már remélhetőleg megmaradnak és nem falják fel őket a nagyobb halak.Vettem mondjuk egy szülőszobát ha netán a többi halam is kedvet kapna a szaporodásra.

Több
5 éve 9 hónapja #185 Írta: halőrxxl
Köszönöm-folytassuk!:)
Ha jól emlékszem anno a cheten jelezted nekünk hogy ikrázás történt az ancijaidnál-kértél tanácsokat hogy mitévő legyél.Nagy szerencsémre ez az a ritka alkalom volt amikor meg bírtam állni hogy ne folyton én hablatyoljak-ráadásul igazi profitól kaptad a tanácsokat..én meg jeleztem is hogy nagyon élveztem kettőtök párbeszédét!Tanácsadód elmondta neked,hogy nem muszáj elvenni az ikrákat...ugye emlékszel?:)
Abban a pillanatban hogy elkülönítünk egy állományt máris mi vagyunk a felelősek értük.Mi döntöttünk így-pontosabban most Te,de én nem ítéllek el-vagy meg-ezért.Tanulságos a beszélgetésünk amit beillesztettem ide a hozzájárulásoddal-igaz volt egy obszcén mondatom mikor megtudtam mi okozza a kicsinyek étvágytalanságát/ezt töröltem az itteni idézetből/.Azt gondolom már elmondtam pro-kontra hogy miben látom a megoldást,felesleges tovább variálnom a szavak sorrendjét-a döntés nálad van!
Szelekció:hagyjál már kérlek...itt ragadozózol,meg idealizálod a dolgokat,közben meg a halaid fáznak.A német szöveg mit is mond?Ugye nem azt hogy az ivadékokat kell így tartani,vagy hogy ezt a szelekciós eljárást kell követni?Amikor kaptál javaslatot arra hogy ne vedd ki az ikrákat ez volt a cél-ha nem tudsz velük kellően foglalkozni akkor hagyd hogy a közös akváriumban szelektálódjanak a szerencsésebbek.Ott nem veszed észre az agóniájukat,egyszerűen csak kevés növekszik fel és kész..az elhullott példányokat vagy elfogyasztják a többiek,vagy elbomlanak nagy csöndben.Ezt a fajta dolgot sokkal elfogadhatóbbnak tartom,mint a mindenek előtti reprodukció hajszolását.Eldobtam az agyam mikor elmondtad hogy még csak most szóródtak szét,és alig esznek... Egy ilyen idős ancika már úgy eszik hogy azt nézni is csodálatos!Igen..az alacsony hőmérséklet, a lassú emésztés szép lassan felőrli majd őket-csúnya látvány egy lapos hassal/vagy éppen felfújódva/magatehetetlenül sodródó,vagy atipikusan pörgő anci.Ez vár rájuk nagy valószínűséggel.

Egyébként ne hidd hogy olyan extrém az amit te olvastál a neten-nagynevű tenyésztőnél jártam amikor októberben egy műanyagtartályból éppen kivett egy ancit.Az előtt még nem találkoztunk,nem ismerhetett,de valami olyan lehetett a szememben amitől azonnal -a köszönés helyett-magyarázni kezdett.Véletlenül maradt benn az az egy hal a fűtetlen tartályban.Elhiszem neki...11 fokos vizet mértünk.
Hallani jég alól kifogott és élő corydorasról,és jég alatt áttelelő amerikai sügerekről is....de egyik sem ivadék,egyik sem egy új élet ígérete amit mindenkinek tisztelnie kötelező!.Így van ez embereknél,és így kell lennie a hobbinkban is....
Papolok még...négy medencémben megy a szűrés,de halak nincsenek benne.Leálltam a corykkal is,mert nem tudom hová tenni az ivadékokat-pedig minden órában késztetést érzek hogy indítsam már az ívató akváriumokat.A négy medence 300 liternyi vizet jelent..de nincs benne fűtő.Addig pedig maximum csigák lehetnek a lakók-trópusi halak nem!
Remélem ma elszaladtál fűtőért,vagy visszatetted a kicsiket a közösbe-másként elnézésed kérem de a továbbiakban én nem szeretném tovább folytatni a beszélgetést veled.Rendkívül kedvellek pedig...kérlek intézkedj!
Elnézést...:blush:

Több
5 éve 9 hónapja #186 Írta: Garneland
Garneland válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
"Although this is a tropical fish, it is not very tolerant of high temperatures. The generally recommended temperature range is from 23 to 27 degrees C (73 to 81 degrees F). However, a prolonged temperature of 30 degrees C (86 degrees F) will cause these fish to die while they seem happy at well below the 23 degrees normally recommended minimum temperature."

Egy külföldi oldalon azt írják, hogy az ancik jócskán 23 fok alatt is boldogan elvannak.
Bár igazából nem erről van itt szó, nem ez a lényeg.

Több
5 éve 9 hónapja #187 Írta: saluosi
saluosi válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
Nem célom,hogy "túlélő-versenyen" indítsam a halaimat.Vagyis eszemben sincs,hogy edzzem őket vagy az ivadékaikat,kibírja,nem bírja?Ha nem ,hát mehet a kukába?
Ha már ki lettek ragadva természetes környezetükből,akkor kötelességemnek érzem,hogy lehetőségeimhez mérten megpróbáljak nekik optimális feltételeket teremteni.Azt gondolom,hogy erről szól az akvarisztika...erről is.
Lehet,hogy kicsit túlzok,de nekem az,hogy 18 fokos vízben kísérletezgetünk anci vagy más trópusi díszhal szaporításával,nevelgetésével,az számomra olyan,mint amikor valaki a karácsonyi pontyot a kádban tárolja.Megteheti,szíve joga.
Más történet,ha egyesek kiteszik nyárra kerti tóba halaikat.Igaz sokkal nagyobb a hőingás,mint a szobai medencékben,de ez jobban közelít a természetes körülményekhez,és biztos vagyok benne,hogy erősíti a halak immunrendszerét,sőt a valódi,nem ablaküvegen átszűrődő napfény is nagyon hasznos a számukra.
A magam részéről továbbra sem fogok gömbakváriumban aranyhalat tartani,vagy vitorláshalat befőttesüvegben.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: szotyika

Több
5 éve 9 hónapja #188 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
A bonsai ancik csak poén jellegű megjegyzés volt, természetesen nem értek egyet azzal sem, sőt nekem már a fátyolos halak sem jönnek be igazán, pláne az ilyen harcsa félék esetében, egyszerűen nem tudom elképzelni a természetben ahogy a gyökerek között bujkál, matat azokkal a "függelékekkel" a farkán. Nem természetes.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
5 éve 9 hónapja #189 Írta: Garneland
Garneland válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
Szerintem itt egy kérdés van: Kínzás-e, ha egy élőlénynek nem ideális körülményeket biztosítunk?

Szerintem nem mindenképpen az, sőt egyes fajoknál ahol nem megoldott még a szaporítás, nem is beszélhetünk ismert ideális tartási feltételekről (viszont ilyen halakat is tartunk). Arról nem is beszélve, hogy amit mi ideálisnak tekintünk, nem biztos, hogy egyezik a természetessel. Ha természetesen szeretnénk tartani halainkat, akkor párhetes korukban a nevelőmedencébe egy ragadozóhalat kellene raknunk amíg el nem fogy a halak kb. háromnegyede, így javítva a génállományt a természetes kiválasztódást imitálva.

Ha tényleg kínzás, ha nem az ideális körülmények között élnek az állatok, halak, akkor közvetve, de a tenyésztő járul hozzá a legjobban ehhez az állatkínzáshoz. Akkor is, ha azt feltételezzük, hogy ő a legjobb körülmények között tartja az állatokat, ivadékokat amíg el nem ajándékozza, vagy el nem adja őket. Itt lehetne vitatkozni a százalékról, de nagyon valószínű szerintem, hogy a hal gazdacsere után rosszabb körülmények között fog élni (ami ugye eltér az ideálistól).

Közvetve, de az állatkínzás terjesztői-e az állattenyésztők (hobbiállat-tenyésztők)?

Én nem zárok ki semmilyen lehetőséget, mert nem tudom, hogy mi a helyes válasz, viszont szerintem több érv is azt mutatja, hogy a válasz a nem, vagy legalábbis a nem annyira.

Ui.: A legközelebb adandó alkalommal veszek egy fűtőt a kis Ancistrus-aimnak.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Több
5 éve 9 hónapja #190 Írta: halőrxxl
Mondandóddal maradéktalanul egyetértek,kivéve a bonsai halakat..Nem! Érzésem szerint hagyjuk meg ezek "előállítását" ugyanazoknak a világ más részén élő haltenyésztőknek akiknek köszönhetjük a ballon kinézetű halakat,és a festett/tetovált halakat.Szinte egy kategória...
Érdekes hogy időről-időre felbukkan a kérdés:mit tegyek mert szült a halam,vagy ikrázott a halam?A kérdés megválaszolásakor máris szinte kétfelé kellene szakadnia a válaszadónak,ugyanis előbb tudnia kellene hogy a kérdezőnél milyen körülmények-adottságok vannak.Ha egyszerűen csak rávágjuk hogy hát vedd külön és neveld úgy föl őket,esetleg máris tévedtünk.Bár tudjuk hogy a kis ivadékok elkülönítésével sokkal több egyedet lehet felnevelni belőlük,de vajon kötelező érvényű az hogy mindenkinek kell szaporítania?Azt gondolom nem....Abban az esetben pedig egyenesen ellenzem is a szaporítást/tenyésztést ha az ivadékok nem megfelelő helyen,nem megfelelő eleségeken felnevelve kell hogy végigszenvedjék a serdülésig vezető utat.
Nem kifejezetten a kérdezőnek válaszolva,hanem úgy uszkve mindenkire vonatkoztatva-magamra is!-elmondhatjuk,hogy ivadékot csak az vegyen külön aki ott méltó körülményeket tud teremteni nekik.Egyenesen károsnak találnám ugyanis a vontatottan fejlődő halak hobbiba kerülését-és mindenki aki szaporítgat az potenciálisan-ha nagyon kis mértékben is-befolyásolhatja a hazai állományt.Tudományoskodás nélkül is tudnunk kell azt hogy például a környezeti tényezők okozta kis növés is hosszú távon rögzül a halaink génjeiben...vagy azt szeretnénk ha egy év alatt nőne meg pl. a guppink kettő centire??Azt gondolom ez nem lehet a mi szintünkön cél....
Ti akik akár alkalmanként is de olvastok engem jól tudjátok:egészen kis gyermek korom óta a hobbi tenyésztgetős/szaporítgatós oldaláért élek-halok!Ez nem azt jelenti hogy én aztán már mindent tudok erről-sőt minél jobban belemélyedek annál jobban érzem hogy nem!Viszont érzelmileg tagadhatatlanul kötődöm az alig rotring vonásnyi kicsinyekért,és mindenek elé helyezem az ő szükségleteik kielégítését.Nem arról van szó hogy azért mert a könyvek úgy írják elő azért csinálom úgy....hanem egyszerűen a tapasztalataim,és a lelkiismeretem ezt diktálja.Ha nincs megfelelő eleségem,nem szaporítok...ha nincsenek meg a körülményeim nem szaporítok...és attól hogy leikrázott a bármilyen halam nem veszem ki az ikrákat csak azért mert ezt így csinálják a "nagyok".
Eszmefuttatásomban próbáltam emocionális oldalról is megközelíteni a dolgokat....nem lebeszélni szeretnék senkit az ivadékok felneveléséről,hanem sarkalni szeretnék mindenkit hogy adja meg nekik ami jár!Az egész hobbink erről szól nem?
Egyáltalán senki ne vegye ezt magára-csak gondolatok voltak részemről.kérném folytassátok ha van mondandótok-kíváncsi lennék arra is,hogy ehhez a postomhoz mit szóltok?

Több
5 éve 9 hónapja #191 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
A bonsai anci nem rossz ötlet. De tuti, ha van keretem rá akkor megvenném azt a technikai eszközt, halkaját amellyel tudok javítani a halaim életkörülményein, fejlődésén. Szóval csak azért mert nem akarom tenyészteni attól még biztosíthatom a fejlődésükhöz megfelelő körülményeket. Sőt ez kötelességünk is hiszen miután az ember kiragadta ezeket az élőlényeket, így már felelősséggel tartozik értük.

Több
5 éve 9 hónapja - 5 éve 9 hónapja #192 Írta: halőrxxl
Rendhagyó beszélgetésben volt részem ma a FB-n...javasoltam hogy a témát folytassuk az itteni fórumon,hiszen itt effektíve nagyobb az akvaristák "sűrűsége".A helyesírási hibákat chatelésünk közben nem javítottuk,így változatlanul itt a beszélgetésünk Garneland kollégával.Milyen véleményeietek vannak ezzel kapcsolatosan?
"...képzeld
csak nyugodtan...
még mindig nem akarnak enni az ancik
egyáltalán nem esznek,.vagy nem látod?
nem esznek, reggel bedobtam egy kis darab ancibrikettet""
és nem nyúltak hozzá
már kivettem érintetlenül
:(Ez érdekes..mióta nem esznek?
még nem kezdtek el enni
mióta vannak meg?
09.16.-án volt az ikrázás
akkor vettem észre az ikrákat
reggel
de a kis ancikák valamit csak esznek!;)
1-2 napja már nem egy helyen vannak
gondolom ez az elúszás náluk
-l
igen,de ezt kb egyhetesen is meg kell hogy tegyék
gondoltam egyszercsak majd ráröpülnek a brikettre
lehetséges..mit adsz még nekik?
2 napja egy kis lemezest szórtam be
azt eszegetik?
nem látom h ennék és szerintem nem fogyott
lehet, hogy ilyen lassan fejlődnek?
de a hasuk nincs belapulva ugye?
18-21 fokos a vizük
áá..
kevés!
mondták hogy ennyin csináld?
nem
de lesz ettől bajuk?
Miki..alacsony hőfok lassú emésztés
tudom
fűts nekik be kérlek..24 fok az ok!:)
de nincsen felesleges fűtőm
nem tudod belógatni egy nagyobb medencébe ezt?
nem
akkor vegyél fűtőt
ha lassan fejlődnek az nem baj, de ha valamiért nekik rossz, akkor szerzek fűtőt
károsodnak?
most ne haragudj,de visszakérdezek:szerinted?
talán
talán?
egészen biztosan szerintem!
hát pl ha túl meleg lenne a vizük az káros lenne?
nagyon gyorsan fejlődnének
igen,az is-tehát ne tedd a radiátorra
így meg nagyon lassan, szerintem egyik sem káros
csak a fejlődés sebessége más
jah..és szerinted meddig hatásos náluk a növekedési hormonjuk?Egész életükben termelik?
igen
értem..
a halak egész életükben nőnek
ok
de értem, egyre kevesebbet
ÉS EGYRE LASSABBAN IS
a természetben is van amikor valamelyik paraméter eltér az ideálistól
juj..caps lock,bocsi!
pl keménység, hőmérséklet
nembaj
ha túl kemény, vagy alacsony hőmérsékletű akkor kisebbek lesznek
ok-ok..de ez esetben ne a kivételbe kapaszkodj bele,hanem tartsd őket megfelelően-nagyobb esély a sikerre szerintem
de ha bonsai ancikat akarsz te tudod..
egyébként nem rossz ötlet
ek meg mondd már meg:földhöz vág 3-4ezeres?
nem, csak szerintem nem bűn nem fullon járatni"" a halakat
félremagyarázol..a full azt jelentené hogy mindig az ideálisnál magasabb hőmérsékleten,nagy energiatartalmú kaján..na az a full!
és mi lenne az ideális hóm.?
hőm.
ivadékneveléskor mindig ki kell használni a nagy növekedési erényt
előbb 24 fokot javasoltam
figyelj nem szólok bele a dolgodba,mert nem vagyok én profi hogy beszabályozzalak..
de xarul tartott halak nevelésében nem tudok partner lenni sem.
alacsony hőmérséklet trópusi halnál=kínzás hosszú távon..szerintem.Ivadékoknál meg grrrr!
de elnézést,nem agyaskodom tovább.
hmm
csak gondolkozom
full trópusi halak?
mert azért az akvarisztikában nem mindig az
tehát azt mondod, hogy akinek a halai, egyéb élőlényei nem szaporodnak, az kínozza őket
mert ha nem szaporodik, akkor ideálisak a körülmények (ideális határokon belül)
vagyis nem ideálisak
(rosszul írtam)
(grrr)
ok, van a fullon járatás és az ideális körülmények között tartás, 2 külön dolog
mivel nem célom a hal tenyésztése, továbbtenyésztése, profit szerzése, szerintem nem kínzás, vagy szakszerűtlenség az ideális értékektől eltérő értékeken tartani őket
Ha ez lenne, akkor szinte az akvaristák 99% százaléka kínozná a halait.
re....
akik csapvízben tartják a halaikat, ami nagyon valószínűtlen, hogy pont megegyezik a hal/halak ideális értékeivel
kínozzák őket?
figyelek..folytassuk a fórumon?:)
ok..
válassz topicot ott,és reagálok majd rá,rendi?:)
akár be is másolhatod ezt a beszélgetést oda
honnantól?
ahonnan az ancis téma kezdődik..ami rájuk vonatkozik
ez túl hosszú lenne
na megfogalmazok egy kérdést
eredjmár..megcsináljam egy perc alatt?
aztán ha nem jó akkor azon is lehet vitatkozni h mi a kérdés
jóó csináld meg
név nélkül,vagy a nickeddel?
nickemmel
meg a Te nickeddel
ok!:)
király
Csevegés vége

Tehát itt folytatnánk-én a Ti véleményetekre is kíváncsi lennék!
Utolsó szerkesztés: 5 éve 9 hónapja Írta: halőrxxl.

Több
5 éve 9 hónapja #193 Írta: halőrxxl
Sok sikert hozzájuk!:)

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.

Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Chris0604

Több
5 éve 9 hónapja #194 Írta: Chris0604
Chris0604 válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
Sziasztok!

Nem hiszitek el,láttam ma kishalakat az akváriumomban.1 hónapja megy és valamelyik elevenszülőm szül/t.Én Black Mollyra gondolok,mert nagyon nagy hasa van egy nőstényemnek.Meglátjuk mi lesz belőlük.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, szotyika

Több
5 éve 11 hónapja #195 Írta: Pana28
Pana28 válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
A sima anciról. Ancistrus temminckii
Jelenleg nincs semmi különleges faj de kezd érdekelni a dolog :)

Több
5 éve 11 hónapja - 5 éve 11 hónapja #196 Írta: halőrxxl
Szeretném megkérdezni az eredeti kérdezőt:pontosan milyen algázóról van szó?
Utolsó szerkesztés: 5 éve 11 hónapja Írta: halőrxxl.

Több
5 éve 11 hónapja #197 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
egyszerű a dolog lényege ha bejön az esős évszak akkor kezdenek el igazán szaporodni, utána pár hónapos pihenési időszak van
.

Tommy

Több
5 éve 11 hónapja #198 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
Sziasztok.

Én nem etetem őket semmi extrával. Időnként kapnak uborkát, salátát, spenótot, stb.
Nálam egymás után négyszer leikráztak, aztán bejöttek ezek a melegek és azóta semmi.
Másik kolegánál is a meleg idő miatt hagyták abba.

Több
5 éve 11 hónapja #199 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
türelemre van szükség, mert vannak olyan esetek is mikor szünetelnek .

Tommy
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Pana28

Több
5 éve 11 hónapja #200 Írta: Pana28
Pana28 válaszolt Válasz: Díszhalszaporítás, tenyésztés
Van valakinek valami jó receptje, hogy mivel etessem az algaevőket, hogy ikrázzanak?
Van jópár nőstényem pár hete egy leikrázott azóta semmi.
Mire van szükségük, hogy jól beikrásodjanak?

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.358 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
  • Nincs üzenet