22 július 2018

Corydorasok

Több
6 éve 3 hónapja #741 Írta: mark24
mark24 válaszolt Válasz: Corydorasok
Igazán kedves vagy Gábor!

Ha összejön, és meg tudom csinálni, próbálkozok linkelt fotót berakni az enyémekről is.
Nagyon örülnék annak, ha legalább (akár jó helyről származó netes fotó alapján is) hozzávetőlegesen el tudnánk határolni a nanust és az eleganst, úgy látom, a napoensis lesz az, ami egy fokkal kevésbé problémás, bár a variante-formák még nála is közbe szólhatnak...
Majd ha itt lesznek a valódi napoensisek, jobb kiindulási alapom lesz az én halaimmal kapcoslatban is, bár én most perpillanat a nanus és az elegans között vacillálok.

Szerintetek ezt a már emlegetett honlapot, és az a nettaigyo, vagy milyen corys honlapot összevetve, esetleg planetcatfish, jjphoto, fishbase és Aqualog alapján már meg lehetne mondani, hogy akkor az enyém mi is lehet?
Ígérem, próbálkozok képpel!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
6 éve 3 hónapja - 6 éve 3 hónapja #742 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Corydorasok
Én azt gondolom hogy max.egy süldő pigi lehetek tudásilag-hogy a corys vonalon maradjunk;)Valóban jó volna egy olyan honlap amire azt mondaná mindenki:na ez mérvadó,ez tuti pontos,megbízható.
Azonban a realitás talaján maradva én a magam részéről már annak is messzemenően örülnék ha legalább néhány hibát itt felfednénk egymás előtt amiket a neten barangolva felfedezünk..azt hiszem ez telik tőlem.Nem gondolom hogy mindenhol-minden leírás,és kép helyes,hiszen a regisztrált tagok is beszúrhatják sok helyen a képeiket,leírásokat készíthetnek-talán mindenféle szakmai lektorálás nélkül.
Egyébként a Mátéfi-félelink valóban komoly oldalra mutat,én csupán fájlaltam azt hogy a napoensisnél nem tett említést egy igen karizmatikus ismérvre..Bizonyára az úriember aki szerkesztette kifelejtette,de aztán az is lehet,hogy az én tudásanyagom a hibás-és nem is olyan komoly foltocska az a homlokon.Sőt:valóban,még az is lehet hogy az enyémeken van,de ez konkrétan nem mindegyik napoensis variánson jelenik meg.
Azért van még egy dolog ha már visszaolvasnám magam..nevezetesen hogy legalább az észrevételeinket jelezzük,ha hibásnak-hiányosnak vélt infót találnánk:én azt olvasom a C.latusnál,hogy a leírás szerint a C.pantanalensis-el véli hasonlatosnak.:S Igaza van,de valahogy azt érzem hogy elnagyolt a fogalmazás,hiszen az utóbbi fajnál csupán a nőstények,adott esetben a nászruha nélküli,vagy nem domináns hímek mutatják ezt a mintázatot..Ami ennél még kissé élesebb: a két faj mérete nem hasonlítható össze szvsz.Nos..én ezt vélem egyedül-egyenlőre kicsit alaposabban körülírhatóbbnak az egyébként barátságos és könnyedén használható weblapon.
De ha már csak mi páran beszélgetünk "itten",hadd mondjak egy barátit:ne nagyon kapirgáljunk mi még annyira...elégedjünk meg azzal,ha egy-egy fajt megközelítő pontossággal beazonosítunk.E népes családban hatalmas még a nemzetközi tudásanyag bizonytalansága is-hiszen nem egy esetben kényszerülnek igen komoly szakemberek átértékelni addigi besorolásokat..,még családot is néha.
Szóval azt mondod nápóim vannak?Ok,akkor mint anno ígértem neked:ebből a szériából nálad is úszik majd egy szép csapat a nyár elejének eljövetelével!:)
T.:Gábor
Utolsó szerkesztés: 6 éve 3 hónapja Írta: halőrxxl.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
6 éve 3 hónapja #743 Írta: mark24
Szerintem C. napoensisek... Ami érdekes, hogy láttam egy halasboltban szép nagyobbacska corykat elegansnak kiírva, és elivleg stimmelne rájuk, viszont akkor nekem nanusaim vannak.. 1350 Ft volt darabja, sajnos nem volt nálam úgy pénz, hogy vegyek belőlük érdemlegesebb mennyiséget, úgyhogy nem hoztam.
Elképzelhető, hogy én járok abszolute rossz nyomon az elegans mizériával....
Amúgy én az Elnök Úrtól kaptam őket! Mondanom sem kell, nagyon szépek...

Hát Gábor, hogy őszinte legyek, én szeretném, ha sikerülne megegyeznünk itten valamiben, hogy melyik corys honlapot tekintsük elfogadhatónak, vagy mi hogy van, melyikre lehetne egyáltalán hivatkozni akár....
Nekem hogy úgy mondjam, mániám pontosan meghatározni a halaim faját.... Sajnos/szerencsére (nézőpont kérdése :-) ) ettől én nem tudok tágítani, és iszonyúan zavar, ha valamit nem tudok pontosan....
Van még egy két hal, amiről beszélgethetnénk ilyen szempontból a megfelelő, saját topicjukban!

Több
6 éve 3 hónapja #744 Írta: halőrxxl
Igaz!:)
Akkor még talán az én halaim "gyűjtőhelyét" illene megadnom...nos,feketén-fehéren:tavaly májusban kaptam őket T.Feri barátunktól-még elegansként!:)
Most kezd érdekessé válni a dolog,mikor majd kiderül hogy Márk is tőle kapta-vette!:D
Sajnos ha nem WF halat vesz a dolgozó,akkor elképzelhető hogy valamely tenyésztőnél már kereszteződés "áldozata" lett..sőt akár már többszörösen is génmixelt halunk van-de ezt fel sem merem tételezni.
Aztán a vadon fogottak témája...lássuk be:nem mindig van igazi szaktudor a terepen aki meghatározhatná hogy pontosan melyik fajjal,annak esetleg melyik variánsával állunk szemben-ilyenkor jönne jól egy igazi irtózatosan szakmai oldal:)
De igazatok van,ne legyek már telhetetlen...és visszább is fogom a nagy tudásvágyam.Csupán kicsit vagyok bizonytalan,de megvallom:sokat segít akár egyszerű kollégák segítsége is a biztatásban,hogy valóban jól vélem látni..ők napoensisek.
Ezért is köszönöm meg eddigi segítségeteket a témában:Gábor

Több
6 éve 3 hónapja #745 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Corydorasok
Egy adott halfajhoz tartozó egyedek némi eltérést mutathatnak fenotípusokban attól függően, hogy milyen vízgyűjtő területről származnak.

Több
6 éve 3 hónapja #746 Írta: halőrxxl
:D minél több helyen nézed,annál több fajra hasonlít;)
Érdekes hogy az utóbbi honlap nálam nem is nyitja a C.elegans leírást:unsure: ..így aztán nem tudom arra mit írna.
Lényeg:ezen a honlapon még csak említést sem találtam az állítólag csak a napoensiseken megtalálható homloki aranysárga foltról..na most legyek okos:(.Ösztönösen érzem hogy nem szabad pálcát törni egyik verzió fölött sem,hiszen mi van ha valóban egy keverék halam van?Tény hogy a nápókra hasonlít leginkább,tény hogy én azt szeretném ha azok lennének:D..de ettől még..szóval érted?
Viszont a honlapnak van egy igen becsülendő mondata,mely kimondja:a származási hely ismerete szükséges ahhoz,hogy a sok variáns közül végül is eldönthessük,milyen halunk van.Igazándiból a képek alapján történő meghatározást kevésnek érzem,mert mindannyian tapasztaltuk már hogy a körülmények hogyan befolyásolhatják a színeiket,sőt a mintázat erősségét is.Véleményem szerint igazán komoly leírás,sok kép,és hatalmas ismeretanyag kell ahhoz,hogy felelősséggel meghatározhassunk egy WF halat..mondom vadon befogottat;)Merthogy én bármennyi időt is töltenék az albumokat nézegetve-és mégsem lennék határozott egy fajjal kapcsolatban..sajnos ez felettébb valószínű:(.
Nos..a tegnap megszerzett friss tudásommal felvértezve íme álljon itt egy kép kedves kis halacsaimról..aztán tessenek eldönteni hogy kik ők;)Egy biztos:a meghatározásuk csak annyiban mozdítja el ügyüket,hogy tudnám kik ők?Merthogy nálam hosszútávon helyük van,az hétszent:)!

A kép elég gyengécske-elnézést...
Mellékletek:

Több
6 éve 3 hónapja #747 Írta: mark24
Az biztos, hogy 1-1 fotó nem mindig elég. Persze lehet olyan faj (mondjuk egy jó kép a C. sterbairól), aminél akár még egy fotó is elég lehet, de valóban az említett csoportnál szerintem is több kell....

Ha csak a napoensis Variante-kat vesszük, ott is 3-4 színvaricáió létezik, + még a véletlen egybeívások, illetve különböző tenyészváltozatok (ha vannak) akár. Tartok tőle, hogy gyakran a napoensis/nanus/elegans, ami itthon néha kapható (és adott esetben nem biztos tenyésztőtől származik, hanem mondjuk bolti) nem kifejezetten fajtiszta mindig... Elképzelhetőnek tartok összeívást/összeívatást esetükben, akár szándékkal, akár véletlenül, akár pontatlan fajhatározással.... Ezért is jó tudni, milyen hala van az embernek.... :-)

Több
6 éve 3 hónapja #748 Írta: Mátéfi
Rokon halfajok esetében a pontos beazonosításhoz nem mindig elegendő egy fotó, még ha jó minőségű akkor sem. A fenotípusok között olyan minimális eltérés lehet, hogy ahhoz több kell mint egy egyszerű fénykép. Az elhatárolásokat legjobban a tudományos leírások szokták tartalmazni. Olyanok mint pl. a scielo.br de van több is hasonló. Egyesek részben ingyenesek, mások pedig teljes egészében fizetős dokumentumokat tartalmaznak. Általában a fizetős cikkeket komoly szakmai munkacsoportok, kutatók és tudósok publikálják.

De visszatérve a linkre: Яков Оксман (Jakob Oxman) elég elismert szakértője és ismerője a coryk népes családjának.

Több
6 éve 3 hónapja #749 Írta: mark24
Ez utóbbi honlap is eléggé elfogadhatónak tűnik. Úgy látom, a napoensis eléggé megbízhatóan van fenn a legtöbb helyen, de az elegans/nanus kérdésben nem vagyok teljesen meggyőződve.
Ez utóbbi honlap tán kellően pontos lenne, és akkor nekem is igazi nanusok vannak, nem pedig elegansok (Aqualog alapján én utóbbira saccoltam, ott mintha kb. fordítva lenne)?

Több
6 éve 3 hónapja #750 Írta: Mátéfi
Némi információ az interneten is fellelhető pl itt:

translate.google.com/translate?u=http%3A...&tbb=1&ie=ISO-8859-2
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
6 éve 3 hónapja #751 Írta: Mátéfi
A kérdéseitek megválaszolásában sokat segíthetne Ian Fuller, Hans-Georg Evers kiváló műve: Identifying Corydoradinae Catfish. Sajnos csak angol nyelven elérhető, tudomásom szerint. Lehetséges, hogy az AME könyvtárában fellelhető és tagoknak kikölcsönözhető?

Megrendelni itt is meglehet:

akvarium-magazin.addel.hu/detailproduct.php?productid=413109

Több
6 éve 3 hónapja #752 Írta: halőrxxl
Ott a pont Márk!
Valahogy tényleg meg kellene beszélnünk azt is,hogy egységes honlapot,egységes határozót használjunk..de a legjobb az lenne,ha az igazi szakértők javasolnának nekünk olyan honlapot ahol szerintük a valóban hiteles,és a komoly anyagok vannak,megbízható forrásból!
Nos..vajon melyik corys-harcsás weblap az,amit eddig elkerültünk,és sajnos azt kellett volna legelőbb használnunk?
Aztán az Aqualog katalógusok kérdése..sajna azok egyszer ki lettek adva,és sajnos nem mindenkinek vannak meg a legfrissebb,legújabb kiegészítések-nekem sem:(Azóta számos besorolás-név változott,új fajok jöttek..
A corydorasworld.com/csúcs..dehát az meg fizetős az érdekesebb részeken:(..most nem megy.Van esetleg valakinek komoly javaslata?Vagy legyen ez:http://www.nettaigyo.com/corydoras/encyc/index-e.html
Esetleg még más javaslatok?Én hálásan fogadnék minden ötletet:)!

Több
6 éve 3 hónapja #753 Írta: mark24
Gábor, köszi hogy felhoztad a 'nanus csoportot'!

Én is sajnos szintúgy gondban vagyok meghatározásukkal, van nálam is egyféléből, amit elegansnak nézek, de aztán ki tudja...
Amit láttam a tieidről fotót, Aqualog alapján C. napoensis Variante II.-k voltak.

Amúgy a hasonló kinézetűekhez megemlíteném még a Corydoras bilineatust és a CW018-at is!

Jó lenne valami kézzelfogható határozókulcsban megegyezni! :-) :-)

Több
6 éve 3 hónapja #754 Írta: halőrxxl
Ennyi?Mármint a corykról..:(
Elfilózgattam ám már én ezen a nagy kereskedelmi névadón..gondolok itt arra,hogy bizony nem mindig a megfelelő néven "szalad" pár halacska.Na ebből adódnak olyan helyzetek,amikor a halakat hónapokig nevelgető kolléga végül szembesül vele:..:(én meg egy egyszerű aeneus csapatot nevelgettem.Nos...ez nem baj,ha az ember nem szeretné őket szaporítani.Véleményem szerint pontosan az aeneus "rokonság" az a csoport,mely erősen variábilis volta miatt sokszor megtévesztő lehet.
Aztán még nem esett szó a "cross" azaz hibrid,vagy keverék "fajokról"...ezek vajon élőhelyükön is összeívnak-van esélyük egyáltalán találkozni?Több helyen böngészve sokszor kétségbeejtő az a tudat,hogy lehet:nem is tiszta fajt tanulmányozok éppen.Sőt..esetleg egy nem kívánatos fajkavalkád képviselőjébe szerelmesedem bele éppen..:(
Nektek mi a véleményetek a tiszta vonalról-nevezetesen hol tájékozódtok?
Említeni érdemes a latus-nanus-elegans-napoensis vonalat is...még mindig az a megérzésem,hogy amiket én nápóként nevelgetek,valójában valamiféle keverékek.
Kérésre legalább az én halaimról mellékelek képet..segítenétek megnyugtatóan meghatározni őket?

Több
6 éve 5 hónapja #755 Írta: kis-Pleco
kis-Pleco válaszolt Válasz: Corydorasok
köszönöm :laugh: Még annyit látok ami fontos a könyvből ,Hogy idézek "Trindad és Dél Amerika,
Venezuelától La Platáig . " (élnek) .

Több
6 éve 5 hónapja #756 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Corydorasok
Hoppá! Nemrég olvastam erről a halról. Lényege, hogy megy a vita, hogy valóban C. eques, vagy sem.
Arra hivatkoznak, hogy sokan összekeverik C. zygatust és a CW(nemtomhanyassal), és csináltak belőle C. equest. :unsure:

Kíváncsi vagyok, hogy mi az igazság, mert bármi legyen is, igencsak pofás páncélosharcsáról van szó!

Jó ízlésed van! ;)

Mary

Több
6 éve 5 hónapja - 6 éve 5 hónapja #757 Írta: kis-Pleco
Latin megfelelője : Corydoras eques
Utolsó szerkesztés: 6 éve 5 hónapja Írta: Moderátor. Indoklás: fajneveket kisbetűvel írjuk

Több
6 éve 5 hónapja #758 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Corydorasok
A pontos címe véletlenül nem "An instant guide to aquariuim fish"???
Ha igen, akkor van benne latin névmutató.

Célszerű a latin neveket használni, mert lehet hogy a népnyelvet használva coryt kérsz, és Pick szalámit kapsz. :woohoo:

Mary

Több
6 éve 5 hónapja #759 Írta: mark24
Latin nevet nem tudsz mondani?

Több
6 éve 5 hónapja #760 Írta: kis-Pleco
Nem .Ezt egy "Eleanor Lawrence és Sue Harniess " által írt könyvben láttam (látom). A címe Akváriumi
halak (Aquarium Fish) .

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.313 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
  • Nincs üzenet