4 április 2020

Corydorasok

Több
7 éve 11 hónapja #681 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Corydorasok
Most jutottam oda,hogy ismét olvasgatom a régebbi AM számokat...és eddig elkerülte figyelmem egy valódi gyöngyszem.A 78.számban a C.sterbai tenyésztési fogásokról ír a kedves szerző,de olyan képletesen,hogy ha nem szégyellném elárulnám:örömemben bizony még meg is könnyeztem...
Nagyon melegen ajánlom minden coryfannak hogy olvassa el..igazi egyszerű és barátságos "hobbinyelven" íródott,benne a szerző hölgy nem titkolta el a baklövéseit sem-amelyek nagy többsége nem is biztos hogy az ő hibái voltak.
Egyáltalán nem tisztem hogy minősítsem más tevékenységét..azonban nem bírtam megállni,hogy ne hívjam föl erre a cikkre a ti figyelmeteket-ha már az enyémet eddig valami triviális dolog miatt elkerülte.
Jó olvasást,jó szórakozást-és kellemes tervezgetést a "hogyan tovább a hobbiban" témakörben..mert eleddig nekem nem volt sterbaim,de most már igen szeretnék!;)
Köszönettel:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 11 hónapja #682 Írta: halőrxxl
Egy kis kedvcsináló..:)

T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 11 hónapja #683 Írta: mark24
mark24 válaszolt Válasz: Corydorasok
Gábor!

Én is csak abban reménykedem, hogy nem kell 5-6 évre visszamenően beletúrni emlékeimbe, hol találok a valamikori paleatusaimon belül longipinnist! :-)
De körbenézek majd a helyi boltokban is kiváncsiság szintjén, milyen paleatusok vannak bent. Egy "tanulmányt" megérne, legalább egy hsz erejéig, milyen harcsákat látni errefelé boltban. Hátha akad közöttük valami finom falat!

Ne gyere nekem a tukánnal meg az álommal! :-)
A Mester is velük "szekált" vasárnap! :-) :-) :-)

Több
7 éve 11 hónapja #684 Írta: halőrxxl
:D
Szotyika:long fin-jeid vannak..minden a képen látható halad ebbe a csoportba tartozik,csupán van olyan példányod amely hátúszója egy kissé kajla-ez a túltenyésztés eredménye.Ha nem szeretnél elmenni a túlzottan fátyolos irányba,javaslom a visszakeresztezést;),vagy a vérfrissítést.
Nos..amennyiben te azt az irányt követnéd mint én anno-gigantikusan magas hátúszók,egyenes úszósugarak,és maradéktalanul kifeszíthető úszók-akkor ő kiesik a tenyészcsapatodból.
Megjegyezném,hogy egy egyszerű fajjal is évtizedeket lehet akár kísérletezni-erre a gyorsan ivaréretté váló,és könnyen szaporításba fogható C.paleatus felettébb alkalmas.Már bánom hogy abszolút felszámoltam valamikori csapatomat-így számomra most a beszerzendő kategóriába lépett ez a faj is.
Márk:hát persze hogy Fuller úr az..ves egy pillantást az "aláírása"alatti ajánlott oldalakra is;)
Azonban ne feledjük el:a paleatus olyannyira olcsó kis halacska,hogy alig hiszem el hogy valaki összeívatná akarattal a sokkal nagyobb értéknek számító C.longipinnis-el..hacsak nem már valóban két faj keveredett eredetileg is a medencéiben.Látod ezért mondom én mindig:még pár évtizedig csak olvasgassunk,tanulgassunk..aztán már bekopogtathatnánk azon az ajtón,amely mögött az igazi nagy tudorok vannak-hátha meghívhatjuk őket egy italra,és közben megköszönhetjük a megosztott tudásukat!:)
Rengeteget olvasgatok mindenfelé...ezért kristályosodik ki mindinkább a véleményem:kép alapján lutri a fajhatározás....a genetika,a "pikkelyképlet",az úszósugarak száma,sőt..a garatfog sajátosságai(ha vannak)...és még ezernyi más dolog ismerete nélkül ne menjünk bele abba hogy kijelentjük:ez az a faj!.Óvatoskodjunk,és mondjuk csak azt a mi tudásszintünkön,hogy felettébb szembetűnő az a hasonlatosság amit a képen látott faj mutat..pl. a C.adolphoi-val:)Így nem lőhetünk mellé nagyon..amire nagy esélyünk lenne például a tukán coryval,vagy akár egy C.weitzmani-val is!:)
Azért ne adjuk föl..már így is sokkal mélyebben beleástuk magunkat,mint valaha is remélhettem volna.

Több
7 éve 11 hónapja #685 Írta: mark24
Valószínűleg akkor nem tiszta paleatusról van szó tényleg. Nekem magasnak tűnik az úszó ahhoz!

Gábor: szerintem Coryman Ian lesz.... Nézd meg az aláírását is! :-)

Most kezdjek el agyalni, hogy az elmúlt pár évben hány és milyen paleatusokat tartottam....... ? :-) :-) :-)
Már csak Aspidorasok kellenek ide... De ők talán kisebbek és az alakjuk szerintem egy fokkal másabb...

Több
7 éve 11 hónapja #686 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Corydorasok
csak azért hogy legyen egy kis összehasonlitás egyetlen egy long-finem van

Tommy
Mellékletek:

Több
7 éve 11 hónapja #687 Írta: szotyika
na csak azért néztem utána mert mark felkeltette a kiváncsiságom a coryk iránt, de nézzétek csak ezt a hímemet.

Tommy
Mellékletek:

Több
7 éve 11 hónapja #688 Írta: halőrxxl
Márk:a linked kiemelkedően hasznos oldalra vezet-melyet előszeretettel használok!:)Ha szabad a honlapon belül ajánlani:aki kis felfrissülésre vágyik,keresse fel a "Smiley page"-et..na ott van egy érdekes fotó,ami ismerős lesz párótoknak;)
Kifejezetten öröm hogy együtt felfedezzük mindazt a tudást,amit a háló adhat nekünk-köszönöm!
Felfedezni,és újrafelfedezni sokszor ugyanaz az öröm...folytasd csak a linkek küldését,nekem igazán hasznos/és nem vagyok egyedül!:)/

Több
7 éve 11 hónapja - 7 éve 11 hónapja #689 Írta: halőrxxl
:)
Az a helyzet,hogy nem igen jól használtad a keresőt;)Már a második találat ezt mutatja,ahol különösen Coryman hozzászólását ajánlom figyelmetekbe;)Aztán ha véletlenül maga Ian "bújócskázik" a nick mögött,akkor már kaptunk is választ!
Köszönet mindannyiótoknak-legközelebb az Aspidorasokat vessük össze a C.paleatusokkal..na akkor lehet majd kapaszkodni-de ez csak poén;)
Ja..a link:http://www.planetcatfish.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=35039
Utolsó szerkesztés: 7 éve 11 hónapja Írta: halőrxxl.

Több
7 éve 11 hónapja #690 Írta: mark24
www.scotcat.com/callichfamily.htm

Nézzétek mit találtam!

Több
7 éve 11 hónapja #691 Írta: mark24
www.ianfuller.com/genera/corydoras/c_longipinnis/corydoras.html
www.ianfuller.com/genera/corydoras/c_paleatus/corydoras.html

Még a végén kénytelen leszek mindkettejükből beszerezni!
Mary már lelőtte a "poént", de valóban hosszabb hátúszóról van szó, illetve szerintem az úszók a longipinnisnél jobban pettyezettek, és itt az Ian Fuller féle honlapon erősebb, gesztenyebarnás foltmintákat látok a faj hátrészén.
Persze ez crossoknál megint nem tudom, hogy nyilvánul meg. Valószínűleg a magasúszós paleatusokat valamilyen keresztezéssel hozták létre, aeneusból is van fátyolos, de nem ilyen magas hátúszós. Tehát akkor valószínűleg a magasúszós paleatushoz a longipinnisnek is köze van!

Több
7 éve 11 hónapja - 7 éve 11 hónapja #692 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Corydorasok
Na, egyet fizettél, kettőt kaptál, és már tudod, hogy CW-0003-nak hívják hivatalosan. :woohoo:

Örök hálád Ian Fuller-t illeti meg, aki - ha Corykról van szó - a legnagyobb név az akvarisztikában (szerintem).

Mary
Utolsó szerkesztés: 7 éve 11 hónapja Írta: mmccannon.

Több
7 éve 11 hónapja #693 Írta: szotyika
hát akkor nekem a kettő keresztezése van :woohoo:

Tommy

Több
7 éve 11 hónapja #694 Írta: szotyika
mmccannon örök hálám , igen most már igy kicsit világosabb a helyzet.

Tommy

Több
7 éve 11 hónapja - 7 éve 11 hónapja #695 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Corydorasok
A legszembetűnőbb különbség, hogy a C. longipinnisn hátúszójának első 3 sugara egész élete folyamán növekedésben van. Innen ered a neve is longis = hoszzú, pinna = úszó.

A Hátúszó sugarainak száma 20-21, míg a hasi úszóké 18-20.

Az ikrák méretében is különbség van: 1,94 mm átmérőjű C paleatus ikrával szemben csupán 1,27 mm a C. longipinnis ikrája. A lerakott ikrák számában viszont "alulmarad" a C paleatus (kb 40-70), C. longipinnis (130-170).

A C. longipinnist nehész tenyészteni, az Egyesült Királyságban mibndössze 2 tenyésztőnek sikerült.

Mivel a két faj könnyen kereszteződik, léteznek hibrid halak, amik a CW-003 számot kapták. A legtöbbjük Csehországból származik.

A fentieket Ian Fuller nyilatkozta a PFK magazinnak még 2007-ben. Nem találtam frisebb információt (sajnos), de remélem tudtam segíteni.

Az eredeti cikk itt található meg: [url=http://http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=1305]Long-finned Corydoras gets name[/url]

Mary
Utolsó szerkesztés: 7 éve 11 hónapja Írta: mmccannon.

Több
7 éve 11 hónapja #696 Írta: szotyika
hát az eredeti élőhelyükön is van homok és kifejezetten szeretik, úgyhogy nagyobb az esélye annak hogy pl., olyan talajon sérülnek ami zúzalék kőzet.(bazalt,márvány stb..)
nyugi akkor még nem penészes
az a jó hamajdnem áttetsző késöbblátnifogod ahogy el kezd sötétedni

Tommy
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: roberto8802

Több
7 éve 11 hónapja - 7 éve 11 hónapja #697 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Corydorasok
Szerintem sokan privát személyektől szerzik, esetleg több helyről. Az én környékemen pl így működik és így nehéz lenne a származási helyet meghatározni.

Egyébként tényleg nagyon hasonló a két faj. Egy pillanatra elgondolkoztam és jóól megnéztem a paleatusaimat.

Igaz az, hogy a homokszemcsék megvághatják a corydorasokat? Ültettem növényt és a közuzalék alá tettem homokot. Nagyon tetszett nekik a homok, rögtön belefúrtak, Egyszer kicserélném az aljzatot homokra, de ha összevágják magukat benne, akkor inkább nem.

U.I. a lámpa melegítős ikrakeltetés nem jött be :( legközelebbi alkalomra szerzek melegítőt, azt hiszem. Teljesen elhalványultak az ikrák, majdnem átlátszóak az eredeti fehérhez képest.
Utolsó szerkesztés: 7 éve 11 hónapja Írta: Moderátor.

Több
7 éve 11 hónapja - 7 éve 11 hónapja #698 Írta: szotyika
Na szóval akkor vajon miket lehet kapni a boltokban mert mindkét Corynál van albínó és long-fin variáció is. Az albínóknál abszolút nem lehet észrevenni semmilyen különbséget. Csak azt nem értem hogy miért van az hogy sok kereskedőnél nincs rendesen feltüntetve az hogy honnan származik Pl.: tenyésztő stb. vagy behozott halakról van e szó. Ha ezeket az infókat megosztanák a vásárlókkal mármint velünk akkor simán vissza lehetne vezetni hogy ki kivel , hogyan és miért jött létre egy újabb nem beazonosított Cory, vagy egyéb halfaj.

Tommy
Utolsó szerkesztés: 7 éve 11 hónapja Írta: Moderátor.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
7 éve 11 hónapja #699 Írta: mark24
Hallod ez bizony jó kérdés!
Utánna fogok járni, eddig nem is tudom miért nem figyeltem fel kettejük hasonlóságára.....
Azt nem tudom, milyen gyakran kerül be longipinnis Magyarországra, talán ez lehet akár egy kiindulási pont, hogy itthon esetleg nincs belőle.
De megint ott vagyunk, mi van ha crossok is vannak? Mert miért ne fordulhatnának elő keresztezékek....
Megint egy érdekes téma, a lazacokkal párhuzamosan! :-)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
7 éve 11 hónapja #700 Írta: szotyika
Na mark most én is szeretnék egy kis tudást magamba szivní.
Corydoras longipinnis és a Corydoras paleatus-t izombol össze lehet téveszteni.
www.planetcatfish.com/catelog/image.php?image_id=8624
és ez pedig az é paleatus nöstényem
na most akkor milyen coryt tartok

Tommy
Mellékletek:

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.468 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
  • Nincs üzenet