21 április 2019

Corydorasok

Több
6 éve 7 hónapja #601 Írta: mark24
mark24 válaszolt Válasz: Corydorasok
Netes források alapján méretükben nincs különbség kifejlett korban, ami jelentős lenne. Próbálkoztam ma fotózni, nemsokára talán tudok feltenni, de a minőségük nem túl jó. Addig is van az albumomban egy cory fotó, ez a Pasa féle nanus.

Gábor: Ha megfigyeled Branco első fotóját, a hátúszón van némi színezettség, ami akár a hal pillanatnyi kedvétől, stresszhatásoktól változhat... A mintázatuk szerintem szinte ugyanaz, nem gondolnám, hogy nála két faj van.

Én teljes mértékben elfogadom, ha ők a napoensisek, de akkor melyik a nanus? Az elegans kérdése tisztázottnak tűnik, nála azért másabb a minta. Branco halai amúgy tényleg érdekesek, "elütnek a mi formánktól", de persze ez nem negatív kritika, gyönyörű példányok.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
6 éve 7 hónapja #602 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Corydorasok
Giga respect mindkettőtöknek!
Természetesen számomra is nagy öröm hogy végre nyugodt vizeken minden apróságot megbeszélhetünk fővesztés terhe nélkül.A corydorasok iránti érzéseim arra sarkalnak hogy időm nagy részét nekik szenteljem..de az időm mindig kevés!:(Corytudósokat nem is fogunk megszégyeníteni tudásunkkal e topicban,de amit gondolunk azt megbeszéljük...Anno te segítettél volna nekem,én ezt nem feledem-még most is köszönöm!:)A kérdéseidet,vagy a fajmeghatározás témába tartozó dolgokat mi együtt megkíséreljük megoldani...már most melegséget érzek annak gondolatára hogy idővel micsoda szakmaiság lehet itt.Mindannyian tanulni fogunk.....
Nos nézzük is a te képeidet az enyémeket,és Tomiét is.Mint már írtam az én halaim Feritől vannak...Tamás halai pedig a mester közvetítésével tőlem.Mivel földrajzilag igen szétszórtan élünk az országban,az ő segítségével oldottuk meg az "átszállást"...köszönet a lehetőségért!
Tamás halait nem kívánnám határozgatni a fentebb írtak miatt:D..Márknak pedig külön köszönet a segítségért:a chaten a kérésem utáni pár percen belül már gépelte az ő postját!
Mivel tudásunk nagy része a netről származik,így gondolom közös is...de találhatunk egymásnak ellentmondó infókat,esetleg kiegészítő dolgokat.Fontos hogy közösen hitelesnek tekintett oldalakat böngésszünk-ezért ide teszek egy linklistát amit azt hiszem mindannyian ismerünk-elfogadunk.
A "nettaigyo"..ezt anno a mester is ajánlotta nekem:
www.nettaigyo.com/corydoras/encyc/index-e.html
Aztán itt van amit te voltál szives a figyelmembe ajánlani:
zierfischzucht-mack.de/
Végezetül az az oldal amit pedig én szeretek használni:
www.ianfuller.com/index.html
Nyilván vannak még mások is..ezek ajánlását is örömmel fogadnám:)
Essünk neki akkor..mikor anno próbálkoztam a meghatározással azonnal felfigyeltem a jellegzetes foltot viselő hátúszóra...a foltra a homlokon..a fehéres torokra,és a jellegzetesen változékony mintázatra a leírásokban.Igaz azonban hogy az összes halunk különböző fényviszonyok mellett klf erősségű mintázatot mutat,és a foltok el is halványulhatnak számos ok miatt.Az én első képemen is ez figyelhető meg a legelől lévő "anyahalnál"...e faj borzalmasan bizalmatlan-a legkisebb mozgásra,a fényképező közelítésére azonnali menekülés a válasz..talán ez magyarázza a többünknél felbukkanó fotózási nehézségeket is.Isten ment a halakat ijesztgetéssel,ne adj isten a búvóhelyekről való kizavarással gép elé parancsolni..na ekkor csupa használhatatlan képet kapunk:(!A nőstény törzsén lévő mintázat még élénk ahogy látjátok,de a hátúszón már igen elhalványodott a folt...de van,ezt tanúsíthatom!:)
A kis képemen -mint említem is előbb-egy srác pózol..de erősen rá kellett szerkesztenem ,mert egy távoli sarokban bújt!:)Rajta jobban kivehetőek a faji bélyegek,ahogy Márk is igen jól sorolta őket!Egyébként saját megfigyelésem szerint a lányok sokkalta bújósabbak-és ezt az én szerényke medencéimben elérhető lehetőségek miatt ki is használják.Csupán íváskor látom mind a 12 példányomat,ekkor viszont lehet hogy a medencébe bele is nyúlhatnék...akkor is folytatják a révületben.:)
Nos miután olvasgattam utánuk,én egyértelműen arra jutottam,hogy nekem napoensiseim vannak...rendkívül kis esélyt látok arra,hogy mind a nagyságuk-ivadékkori növekedési erényük tekintetében is rövid távon találhatnék a felmenőik között más rokon fajt.A növendékeken jól nyomon követhető a mintázat differenciálódása,és idősebb korukban sem láttam közöttük erősen eltérő egyedet.Viszont több szem többet lát..:)!
Ami a te képeidet illeti Branco az elsőnél azonnal ki is zárnám a napoensis gyanúját!Bár haloványan látható a hátúszón egy kis foltocska körvonala,de a mintázottság szerintem más fajt takar.A hal testének körvonalai is másabbak,az úszók elhelyezkedése is talán kissé eltérő.Viszont rokon faj nagy valószínűséggel..de ne óvatoskodjak már annyira,igazatok van!Baráti társaságban nem gáz a tévedés,majd helyesbítenek a többiek-mint anno mikor egy P.compta-t azonnal "lecoryztam" egy más oldalon..:D!
Visszatérve első képedre:szerintem az nanus...a második képen viszont már napoensis gyanús halak láthatóak-csupán a farokúszó mintázata atipikus véleményem szerint.
Egyenlőre ennyi..aztán találgassunk még:)!
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: branco

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
6 éve 7 hónapja #603 Írta: branco
branco válaszolt Válasz: Corydorasok
Gábor! Természetesen beszállok, eddig is figyeltem a fórum minden rezdülését, és mondhatom nagyon tetszik. Amúgy nem vagyok egy nagy Corytudós csak imádom őket akárcsak Ti. Nálam is van még néhány kérdés készüljetek fel!

Üdv: Zsolt

Több
6 éve 7 hónapja #604 Írta: mark24
Egyvalamit előbb elfelejtettem, nemrég említettem trilineatusok, juliik kérdését. Találtam fotókat egy olyan trilineatus-változatról, aminek pettyes a feje, hasonlóan a julii-hoz, kevés különbséggel, de pár helyen a hullámos minták látszanak, így az én példányaimon is, amik kérdésesek voltak. Úgy tűnik, az ő fajhatározásuk "kipipálva"!

Több
6 éve 7 hónapja #605 Írta: mark24
Megpróbálom majd lefotózni az én példányaimat is, ha sikerül.

Edigg úgy láttam, nanusaim vannak, 12 db van összesen fele-fele arányban Pasától és Gábortól. Nagy különbséget nem láttam, mivel azt tudom, hogy Pasától nanusokat kaptam, Gábortól elvileg nápókat, ezért voltam kissé meglepve. A csekély különbségek végett úgy gondoltam mind nanus.
Többek közt a fekete rácsmintájuk gyenge, aranyos fejfolt nincs, a hátúszójukon fekete folt hiányzik, és elnézve itt pár képet az összes úszó teljesen tiszta, apró fekete foltok nincsenek.

A "nettaigyo" oldalt eléggé korrektnek tartom coryk fajhatározásához. DE az előbbi bélyegeket nézve most konkrétan nem találom egyértelműnek. A nanusoknál az úszók folttalansága okés, és a gyengébb minta is, viszont ott a nápóknál van ilyen is-olyan is...
Gábor fotóján a coryk többségének mintája elég markáns ahhoz, hogy nápónak tituláljuk őket. Szotyika képein lévő halakat én hamarabb gondolnám nanusnak, de van benne némi "nápóság". A sajátjaim inkább nanusok szerintem. Branco halai már érdekesebbek. Mintában, alkatban is egy picit másabbak. Talán nápók, nem tudom igazán.
Ezek az én meglátásaim, csakhogy egy helyről származó halakról van szó, amikben két fajt látunk. Talán úgy összességében sem tiszták még a megkülönböztetésük bélyegei. Én még afelé is hajlok, hogy akármikori őseikben egybe lettek ívatva, így lehet, nem is tiszta a faj... Ahogy az akár a malabári dánióknál, akár a mostani szumis helyzetnél is könnyedén elképzelhető lehet.

Több
6 éve 7 hónapja #606 Írta: halőrxxl
Hi Branco..örömmel olvaslak itt!:)
Nos..mit szólnál ahhoz,ha megvárnánk a halhatározásban járatosnak tekintett Márk barátunkat?
Amit én javaslok azonban:ne kópéskodjál,mert legalább annyi ismereted van a témában mint itt sokunknak összesítve!;)
Szerinted milyen halaid vannak..és nekem milyenek láthatók a képeimen?Semmi gáz ha mellélövünk,hobbisták vagyunk vagy mifene..
Szeretném ha beszállnál a beszélgetésbe..lenne még pár halam melyekről később képek alapján szeretnék beszélgetni veletek.Vannak eltévedt meghatározású halak is,és érdekes változat is..szükségem lenne számomra komolyabb coryfanként ismert kollégák segítségére.Beszállsz?:)

Több
6 éve 7 hónapja #607 Írta: branco
branco válaszolt Válasz: Corydorasok
Sziasztok!

Íme az én halaim:

nanus vagy napoensis? Nagyon hasonlít a Gábor féle halakhoz. Pasánál volt szerencsém élőben is látni őket (nagyon szépek). Az én halaim szülei egy bizonytalan helyről származnak, egy veszprémi tenyésztő közvetítésével még 2007-ben kerültek hozzám. Az ő mintázatuk nem volt ennyire szabályos, de észrevettem, hogy az utódaik között vannak bizony igen szép szabályos mintázatú egyedek. nos ezeket tartottam meg magamnak.
Kiváncsi vagyok véleményetekre.

Üdv: Zsolt
Mellékletek:

Több
6 éve 7 hónapja #608 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Corydorasok
Gáborom én elneveztem a T alakot, Tomi alakzatnak :laugh: imádom a corykat, és nem rég beszéltem Phil-el a Soproni vendéglátonkal és ő is rákatant a corykra :cheer:

Tommy
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
6 éve 7 hónapja - 6 éve 7 hónapja #609 Írta: halőrxxl
De szép pandák..:)
Ügyes vagy Tamás!

Egy adalék a te napoensiseidhez,csak hogy értékes infót is tartalmazzon a hozzászólásaim némelyike:jól tudjuk hogy nagyon fontos adat a coryknál az ivarérettség elérésének időpontja,ráadásul ritkán találni pontos infót erről.
Nos,van szerencsém tudatni,hogy a te nápóid nemsokára ünneplik első szülinapjukat..szeptember 6.-án pattantak fel az ikraburkok,és aztán nevelte őket egy lelkes hobbista.Tehát elmondhatjuk hogy ez a faj már egy éves kora előtt képes elérni az ivarérettséget!Bár fejlődésük néha vontatottnak tűnik-különösen igaz ez a 3-5 hónapos kor közötti intervallumra-mégis megfelelően fejlődnek...igaz mivel nem tartoznak a legnagyobb Corydorasok közé már teljes méretük elérése előtt is ívhatnak-mint megannyi más faj is.Ezt a fajt anno banánféreggel indítottam,ám menüjükben nagy mennyiségű sórák,Walter,grindál,tubi....stb élő eleség helyet kapott!Elfogadták persze a száraz eleségeket is,még a legigénytelenebb hazai termékre is vetődtek-márka nélkül említeném ;)
Kívánok ezúton is sikereket,és örömet neked hozzájuk..a te vizedben csúcsformába lendülhet az összes családtagjuk!:)
Utolsó szerkesztés: 6 éve 7 hónapja Írta: halőrxxl.

Több
6 éve 7 hónapja #610 Írta: szotyika
Na én nem tudom mi van 3 napja a coryaimmal de mindegyik ugy tolja magábol az ikrákat mintha a világ végére készülnének és a fajfentartás a legfőbb szempontjuk :laugh:

Tommy
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
6 éve 8 hónapja #611 Írta: halőrxxl
Ok..azt hiszem én már rendbe tettem a dolgot magamban ismét.:)Szeretném ha a "nanus" pártiak elmondanák szerintük miért lehetne az,mert igazság szerint erősen befolyásolt vagyok:már bekönyveltem őket magamban nápónak...Tényleg érdekelne milyen bélyegeket figyeltek akkor ha egy fajt azonosítani szeretnétek!Egyáltalán nem komoly az előbbi post-om,hiszen látjátok ugye az emo-kat;)?
Rendkívül hálás lennék ha közösen megállapíthatnánk hogy mik úsznak nálam..illetve mivel ők számomra családtagok,így inkább módosítanék:KIK úsznak nálam?
Estefelé jövök ismét...Ian-el megtámogatva,más faj ívásánál tett utalással...érdekes,tanulságos:).Lám-lám..amilyen kis halacska olyan érdeklődésre tarthat igényt.Nálam kiérdemelte az "igazi egér" titulust!:woohoo: :woohoo:

Több
6 éve 8 hónapja #612 Írta: halőrxxl
Ellentmondok neked Péter..de nem akaródzana megmondanom miben!;()
Végül is a sok éves rutin,meg a határtalan nagy tudásom-:D-meghozta gyümölcsét...Íme:

Aztán egy erősen nagyított kép egy srácról..egyszerűen makróval esélyem nincs megközelíteni őket!:)

Előbb várok a válaszokra...aztán jövök a nagy bottal,ha nem tudnánk megegyezni!:D
Nem egyszerű...
Mellékletek:

Több
6 éve 8 hónapja #613 Írta: sandorfipeter
sandorfipeter válaszolt Válasz: Corydorasok
Hát tubira biztosan menni fognak... De hogy közben lefényképezni őket... esélytelennek tűnik. Majd ha megették, és csak fekszenek valahol jóllakottan, talán akkor lesz esélyed rá. Fürge kis "dögök" az biztos :laugh:

Nanus, napoensis, szinte lehetetlen különbséget tenni. De ha Márk mondja, akkor biztos, hogy igaza van, ő igazi profi ilyen témában. A "másik oldalon" éppenséggel ezt nem láttam a képeket, de ami késik...

Petya

Több
6 éve 8 hónapja #614 Írta: halőrxxl
Hát ez az..a vagy?
Már találkozhattál a szülők képével a "másik oldalon",ott Márk be is azonosította őket napoensisként....most pedig miután már ő is kapott belőlük azt mondja ezek tuti nanusok..elmegy a hajam!:D
Szotyikánál is ugyanazon szülőktől származó halak úsznak,így e képen is őket szemlélheted.De igaz:egyáltalán nem könnyű őket úgy fényképezni,hogy minden faji bélyeg megjelenjen...meg aztán roppant fürgék is!Tegnap "csattintottam" vagy 30 képet,mind értékelhetetlen:(
Nem adom föl azonban..ma hátha előbújnak csapatban egy kis tubi-cyclops mixre;)

Több
6 éve 8 hónapja #615 Írta: sandorfipeter
sandorfipeter válaszolt Válasz: Corydorasok
Corydoras nanus? Vagy...?

Több
6 éve 8 hónapja #616 Írta: szotyika
Gábor probáltam minőségi képeket csinálni de nem egyszerű.

;)

Tommy
Mellékletek:

Több
6 éve 8 hónapja #617 Írta: halőrxxl
A szülőkről a napokban teszek föl újabb képeket..meg fogtok lepődni,hogy azóta a test elülső felén milyen változást mutat a mintázat.Egyébként pontosan igazatok van...mint írtam is szerintem sem tiszta fajjal van dolgunk,hanem valamiféle cross egyedekkel.Továbbra is kérném,hogy a homlokukon lévő foltot figyeljétek meg...van-nincs?Mekkora a testméretük stb...Száz szónak is egy a vége:roppant nehéz meghatározni őket amatőrként.
Elgondolkoztató hogy tiszta fajt már esetleg csak vadon fogottként kaphatnánk?Azért legalább ha keverékek is,legalább szépek,egészségesek....na meglátjuk!:)

Több
6 éve 8 hónapja #618 Írta: szotyika
a lényeg mark, nekem mindegy hogy napoensis vagy nanus. SZuperhalak és nagyon szépek, és jópofák. nekem csak ez számit, föleg hogy szinte lehetetlen megkülönböztetni a két halacskát. Probálkoztam én is keresni olyan fotokat amin esetleg lehetne kezdeni valamit, de sajnos akármilyen képet néztem én nem találtam külöbséget, ugyhogy részemröl napoensisnanus a nevük. Ez a tuti.:laugh:
nyomasad a trili képeket.

Tommy

Több
6 éve 8 hónapja - 6 éve 8 hónapja #619 Írta: mark24
Gábor:

Egybeeresztettem a Pasától és Tőled származó C. nanus/napoensiseket. Azt kell mondjam, nem tudom, melyik melyik... Teljesen ugyanolyanok mind. Ezen kívül amikor hétfőn a Harcsa utcában jártam, Gyula megmutatta nekem a még nála állomásozó, Tőled kapott harcsáit is. Amiket láttam belőle, azok nekem leginkább nanusra hajaznak, ahogy az itthon lévő 12 példány is...

Viszont Tomi 1. képén a leginkább balra lévő példány erősen kontrasztos, tarkább mintázata inkább napoensisnek tetszik.
Sanda gyanúm, hogy a halaid már hozzádkerülésük előtt vagy akár nálad kereszteződhettek, vagy akármikori őseikben, mert mintha mindkét fajból akadna egy állományban. Amit még régebben mutattál fotót, a tenyészszülőkről, azon napoensisek voltak szerintem. Viszont én egy nápót sem találok itthon...
Nem kötözködésből írom, hisz ismersz, inkább azért, hogy közösen sikerüljön jutni valamire. ;-)

Jut eszembe, szerintem nemsokára teszek be képeket trilineatus-félékről, kíváncsi vagyok ki mit mond, vajon van-e benne kereszteződés, ill. melyik faj lehet.
Utolsó szerkesztés: 6 éve 8 hónapja Írta: mark24. Indoklás: kiegészítés

Több
6 éve 8 hónapja #620 Írta: halőrxxl
Teszik a dolgukat a jó helyen!:)
Milyen kelési arányt tapasztalsz,mivel indítod őket?És még egy olyan kérdés amit kötelezően fel kell tennem,hiszen saját halaim minőségére is kíváncsi vagyok:tapasztalsz valami fejlődési rendellenességet ami degeneratív,vagy beltenyésztési okokra vezethető vissza?
Bár tudom most még olyanok mint egy halálvékony Rotringvonás...sok sikert,és örömet hozzájuk! :)
Jah..pár víz adatot mérj légyszives,hogy ebből is tanulhassunk!

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.650 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
  • Nincs üzenet