21 április 2019

Corydorasok

Több
6 éve 7 hónapja #581 Írta: mark24
mark24 válaszolt Válasz: Corydorasok
Ha kell, 1-2 coryfajom van, ami bár nem wf, megbízható fajilag! Tenyésztésük nehezebb, corytenyésztésre nekem nincs kapacitásom jelenleg.
Ha gondoljátok, fotózhatok róluk, konkrétan amiket teljesen biztosnak gondolok a következők:
C. pandák (Gábortól)
C. trilineatus, C. duplicareus, C. pygmaeus (Pasától)

Van még más trili állományom is, de nem teszem tűzbe a kezem, hogy nincs bennük akár julii vér, eredetük nem visszakövethető. Van metae, abban lehet melini keresztezés akár, bár konkrét egyedként metae jegyeket mutat.

Miután a nanusokat/nápókat egyberaktam, ők már használhatatalanok ilyen szempontból. Ma nézegettem őket megint. Mint azt Pasa mondta nekem egyszer, hogy olyan nem igazán van, hogy két coryfaj közös rajt alkot. Nos 6 példány van Pasától, 5 Gábortól most. 2 példány van, ami színben másabb, mint a többi és elkülönülnek néha. Ez a 2 példány volt, amiket 1 éve hoztam Pasától. Nos Gábor 5 coryja és a további 4 Pasa-féle együtt van rajban, és küllemről nem tudom megkülönböztetni, melyik kitől jött. Pasától április elején hoztam az övéiből, a Gáborét június közepén adta oda a Mester!
Ami a fotómon van, az az áprilisi "adagból" származik.

Veszélyeztetett fajok, szép gondolat! Magam is próbálkozok hasonló halakkal, méghozzá a magashegyi "goodi" fogaspontyokkal. A tequila és az ameca. Egyikük kritikusan veszélyeztetett, a másik vadon kihalt...

Pl. corykból úgy gondolom, a C. weitzmani lenne egy jó lehetőség többek között, hisz azzal sikerült nemrég is eredményeket elérni! Az arcuatus is jó alany...

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
6 éve 7 hónapja #582 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Corydorasok
Gáborom, hidd el, annyi kapcsolatunk van, hogy azokkal feltölthetnénk a hárosi öbölt.

A bizalom az, amit egy kicsi huszár elcseszett, így kicsit nehézkesebb a dolog.
Magam részéről azon vagyok, hogy a FB-n keresztül minél több emberrel kiépítsem a kapcsolatot, és impregnáljam tudatukat, hogy van olyan, hogy AME, meg Pasaréti Gyula.

Eddig ötöt cserkésztem be, akikből 2 olyan, akikkel Mesterünk is ápol kapcsolatot. A másik hármon dolgozom, és további "prédákra" vadászok.

Miért? Azért, hogy valahogy sikerüljön a kicsi huszár tetteit kitörölni az emlékezetekből. Qrva nagy meló, de nincs más út, hisz egy ország nevét szennyezte be.

Mary

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
6 éve 7 hónapja #583 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Corydorasok
Erről van szó...vadon fogott halak felelős tartása-tenyésztése.Nem kétperces fellángolás,hűbelebalázs módjára;)
Pontosan ezért lenne szükséges a mi nagyjaink véleményezése-sőt később minden bizonnyal az összeköttetéseik,a kapcsolataik is előtérbe helyeződnének.Nem arról van szó hogy pár halat megveszünk és ezzel vége..nem.Már a begyűjtéstől nyomon kell követnünk-amennyire lehetséges-a halat,és pontosan dokumentálva tudnunk kell kinél milyen faj egyedei megtalálhatóak.Ha kétség merül fel egy faj meghatározásakor akkor az ő képeit,tapasztalatait tartanánk vezérfonalnak-sőt ha valódi vadon fogott halak utódaira vágynánk vele lépnénk kapcsolatba.Már amennyiben léteznének utódok,mert bizony szeretnénk majd nyilván ha időnként kölcsönösen tájékoztatnánk a csapatot a fejleményekről.
Nagyot álmodok:a közelebbi országok akvaristáival karöltve kellene tennünk ezt-alig hiszem hogy kis hazánkban van annyi elszánt halazó aki jó pár fajt megőrizne-tenyésztene időnként.Először nyilván egy "referencia csoport" kellene,melyben csakis olyan halakat lehetne elhelyezni melyek származása,besorolása a szakma szerint megfelelő,és helyes.Kis pont vagyok ebben,de lelkesedésemmel talán mozdítok valamit....
Mac:tökéletes az egyetértésem...csakis átgondolt csapatmunka eredményezhet megfelelő sikert sokkal később!Előbb azonban a célokat kel tisztáznunk véleményem szerint.Előbb itthon..aztán lehet hogy később bővítve a ténykedést.
A honi halasok szakadárok....hm.Lehet igazad lesz....nem politikai töltettel,de látnunk kell azt,hogy nem egyszerű hosszú távra tervezni-együttműködni olyan országban ahol a szél hol jobbról-hol balról fúj-és nem átlátható még a következő hónap sem.:(Pontosan erre céloztam akkor,amikor azt kezdtem el ecsetelgetni hogy mely akvaristák érezhetik megfelelőnek magukat a célokhoz.A stabil párkapcsolat-önálló élet említésre került.Nyilván nem lenne könnyű-ez már munka kérem....Hogy mennyire vagyunk benne a vérkeringésben az szvsz egy dolog-de el kellene indulnia valaminek..és itt lenne az idő.
Tényleg tisztelem a régi nagy tenyésztőket,és egyáltalán nem szeretném a miérteket feszegetni-inkább a jelen,és a jövő érdekelne már.
T.:Gábor

Több
6 éve 7 hónapja #584 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Corydorasok
Egy pillanatra álljunk meg: az igazi fajmentés általában WF példányok szaporításával kezdődik.

Sajnos kételyeim vannak, hogy medencéinkben található halak mindegyike leszármazott, és nem hibrid.

Igen, vannak kapcsolataink, de azért mégsem merném azt mondani, hogy olyan sokat tudunk lökni a szekéren.

Sajnos a honi halasok amolyan szakadárok, hiszen már sehová sem tartoznak, nincsenek benne a vérkeringésben (legmélyebb tiszteletem a roppant kevés kivételnek).

Elevenszülő fogaspontyokkal könnyebben boldogulhatunk, mert ott már benne voltunk a vérkeringésben, csak önszántunkból leültünk a kispadra "pihenni" Egyéb fajokkal más a helyzet. Nem elég a kapcsolat és a nyelvtudás.

1 szó mint 100: nem könnyű, de átgondolt CSAPATMUNKÁVAL (!!!) kivitelezhető.

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
6 éve 7 hónapja #585 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Corydorasok
Én innen az alföld közepéről sok sikert kívánok nektek. Jó látni hogy vannak még ilyen emberek akik még nem felejtették el hogy mindent amit kaptunk azt a föld adta és adja mind a mai napig és tudják ha a föld elpusztul akkor az emberiség is vesztésre áll majd. És igen ez a hobbi nem csak abból áll hogy veszel 10 halat és bedobod az akváriumba hanem komoly kutatást kíván az adott halak életteréről, táplálkozási szokásukról vagy a vízkémiáról a nitrogén körforgásról a biológiai egyensúly beállításáról. És pont ezért jó ez a hobbi mert a gyerekek úgy jutnak ismeretekhez akár biológiából akár kémiából hogy közben azzal foglalkoznak ami érdekli őket. És mindezek mellett betekintést nyernek egy olyan világba ami egyszerre nagyon érdekes és nagyon sérülékeny. És persze ez a legnagyobb ereje ennek a hobbinak mivel a gyerekek felvilágosítása a földről és annak védelméről nagyon fontos hiszen az ő kezükben van a föld jövője és ezeknek a gyönyörű halaknak a jövője is.
Még egyszer sok sikert kívánok nektek.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Több
6 éve 7 hónapja #586 Írta: halőrxxl
Ott a pont..de mindenki volt kezdő:).
Az érdekesebb fajok lehet hogy csak "punnyadnak" sokunk akváriumaiban-így nem mindig kell az összeívástól tartani-ráadásul sok faj nem is képes kölcsönösen megtermékenyíteni egymás ikráit.Ezzel kapcsolatosan légyszives oszd meg a tapasztalataidat nápó-panda ügyben-mint tegnap nekem a chaten..itt megmarad,és tanulság későbbre is:)
Tulajdonképpen ez a dolog nem a tenyésztésre lenne kihegyezve..mindössze a fajok megtartását célozná referenciaként,későbbi összehasonlítás-megőrzés céljából.Bár kétségtelen hogy a tenyésztés a csúcs,én nem lennék boldogtalan attól sem,ha csak néhány tiszta fajt tarthatnék.Nagy fegyelemre,és messzemenő bizalomra van szükség...
Nézzünk egy jó példát,mert van szerencsére olyan faj aminek egyedeit én máris gondozom-és azt gondolom ezek tutira nem tenyésztett példányok!:)A Corydoras arcuatusról van szó...bár néhány ivadékról lehet tudni világszerte,de ezt a párat emlegetik mindenhol.Így hát feltételezhető hogy vadon fogott példányokat sikerült anno beszereznem.
Elképzelésem szerint nem lennénk magunkra utalva...főleg nem ha sikerülne egy nagyobb "érhálózatba" csatlakoznunk.Itt nem az-még-a cél,hogy megmentsük a fajokat....hanem hogy rendkívüli fegyelemmel igen hosszú időn keresztül megtartsuk őket.Persze hogy megpróbálkoznánk a szaporítással..naná!De csak külön egyfajos akváriumból mentett ikrákkal,vagy ívni kitett halaink esetleg kikelő ikráival.Még a kis lárvák felnevelése is külön akváriumban kellene hogy történjen,hiszen sok faj igen hasonló lesz miután felcseperedik...jó példa erre az előbbiekben tárgyalt elegans csoport is.
Lassan körvonalazódik a dolog,valóban okvetlenül áldásos lenne ha a mi szaktekintélyeink is véleményt formálnának.Ameddig az ő véleményüket nem ismerjük kár a külföldre gondolni..itthon vagyunk otthon!Meglátjuk...
Nyilván érdekes közlendők is fel fognak merülni,és lesznek nehézségek-pesszimista vélemények is.Azonban van olyan társunk akinek felhalmozott tapasztalatai,ismeretsége bizakodással tölt el...el kell mondanom-bár ő ezt nyilván még nem tudja-engem az ő írásai babonáztak meg a korai 90'-es években annyira ezzel a halcsaláddal,hogy azóta rabjuk lettem.Az írások egyszerű nyelvezete,a belőlük nyilvánvalóan sugárzó halszeretet volt ami végérvényesen "lefertőzött".Hálás is vagyok érte...ki sem mondhatom mennyire.Bár személyesen nem tanított sosem...mégis mesteremnek titulálom-azt hiszem ez a legkevesebb.Várom hát az ő meglátásait is.....
Mindannyian idősödünk...öregszünk ha úgy tetszik.Én most láttam eljönni azt az időt,amikor pár éven belül tennem kell valamit,ha gyermekkori álmaimat legalább részben szeretném megvalósítani.E törekvés leírt változata ez a téma amit éppen tárgyalunk...:)
Tetovált-festett halak....én nagyképű vagyok.Azt gondolom -mivel akvaristának képzelem magam-hogy az én medencéimbe ilyenek nem valók....sőt apróra tördelném a kezét azoknak akik ezt a szentségtörést művelik.Bár van még ettől is durvább-a génmanipuláció.
Kezdők....szeretem azt a fajtát aki barátságosan viselkedik,és később sem feledi el ezt.Egyébként mindenki tévedhet,sőt lehet egy profi is "suta" bizonyos dolgokban.Azt gondolom a fórumokon kapott tanácsokat sokszor érdemes jobban megismerni,és nem azonnal fenntartások nélkül elfogadni.Viszont ha valaki egy adott irányban el szeretne indulni akkor ismerje meg azokat a társait akik jobbak nála....és ne szégyenkezzen ha véletlenül nincs igaza.
Én a kereskedelmet nem tartom ma jónak....a hazai tenyésztésű halak csak elenyésző számban vannak jelen,sőt sajnos sok helyen semennyire sem.:(Ez más téma....de ha mi magyarok nem állunk a sarkunkra,akkor mit várunk az árújukat értékesíteni vágyó külföldtől?Érdekes téma ez is...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: szotyika

Több
6 éve 7 hónapja #587 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Corydorasok
Gáborom én abszolút egyetértek az állásfoglalásoddal, mind Cory mind pedig az elevenszülős témában.
Sajnos hiába vagyunk jó néhányan az nem elég ahhoz hogy elkerüljük bizonyos fajok kihalását, mi csak próbáljuk életben tartani, de mi lesz ha mi, illetve azok a hobbisták ,akvaristák már nem lesznek akik ezeknek az érdekes fajok megmentése volt a céljuk. Egyre többször kell hogy tapasztaljuk hogy az emberek a csillivilli tetovált, festett és egyébb génmanipulált halakat tartanak. Természetesen nem arra gondolok hogy nem fogja utánunk csinálni senki. Remélem és bízom benne hogy még többen fogják csinálni a fajok megmentését. De kérdem én meddig mehetünk mi el? Sajnos hiába ismerjük szaporítjuk e szép fajokat, és mindent megteszünk azért hogy maradjon belöle a világnak, más magasról tesz rá és szabályosan kivégzi őket egy 30 literes aksiban ugy hogy 5-6 fajt összezár , és mi is lesz belőle kérdem én, Baromi nagy kotyvalék az lessz.
Mindenesetre én megteszek mindent annak érdekében hogy nálam mindig legyen helyük a coryknak és az ivadékoknak. Ami ez sok hobistárol sajnos nem mondható el gondolok itt a kezdő hobbistákra, nem járnak utána hogy mit kivel hogyan és miért is nem szabad összerakni bizonyos fajokat, ja és a túlzsúfoltságról meg ne is beszéljek. Mit is nevezünk túl zsúfoltságnak? azt amikor 80 halat beszorítunk egy 60 literes akváriumba. Ez viszont csak a disz akváriumokra vonatkozik és ne keverjük össze a szaporitással . Kedves kezdő és leendő akvarista társak lehet kevés meghatározott fajokkal benépesitett szép akváriumot is csinálni és ne hagyátok magatokat rábeszélni mindenféle , ez nem nő meg csak 4 centire stb, és sorolhatnám . A lényeg utána kell nézni az adott halfajnak és nem lesz probléma.
Visszatérve a corykhoz Gábor én benne lennék egy ilyen Corys külföldi osszuk meg a tapasztalatainkat című műsorban, csak az a kérdés hogy ők vajon megosztanák velünk azt amit tudnak? De kiváncsi vagyok a mesterek véleményére is mert ők azért kicsit jobban ismerik a külföldi dolgokat.
Várjuk a válaszokat Pasa, Peters, nektek mi a válaszotok ?

Tommy

Több
6 éve 7 hónapja #588 Írta: halőrxxl
Márk rákattant a coryworld-re:)Azt látom hogy ez egy igen megbízható,és gigantikus elhivatottsággal rendelkező profik által működtetett oldal.Számomra tökéletesen érthető hogy tagdíjat szednek...legközelebb mikor komolyabb összeg lesz a hobbikasszámban én benevezek.Tudom hogy nem az én anyanyelvemen íródik,és nem is kívánok ott fórumozni-ezen okból átkozom valamikori lustaságomat.Ha anno kicsit is odateszem magam,mára már pl.Mac-el angolul adjuk egymás alá a lovat...Márkkal pedig kizárólag latinul beszélünk! :D.Igazság szerint a saját -szinte nulla-nyelvtudásommal is boldogulok valamennyire,persze segít a Google fordítója-néha hangosan felnevetek kínomban.
Brancoazt hiszem te németből vagy jó,Mac angolzseni...én néha magyarul is alig értek-de ez saját javításra szolgáló hibám.Elnézést a kitérőért,de ha külföldi kollégákkal is kapcsolatba fogunk kerülni akkor jó ezt tudni.Márpedig a "corybank" nem kis dolog...
Itt csatlakoznék vissza az eredeti témához,és Márk lelkesedéséhez a linkem iránt.Mikor azt jeleztem hogy Mac segítségével fel szeretném venni a kapcsolatot valakivel,én magára Ian Fuller elnök úrra gondoltam.Szeretném tudni a véleményét a dolgokról,és a lehetőségeket arra nézve,hogy mi magyar akvaristák hogyan tudnánk csatlakozni egy hálózatba.Azonban nem szeretném egyedül a saját nagy számat használva tenni ezt...olvassatok csak tovább!
Mivel tisztában vagyok a saját magam helyzetével,én most tőletek kérek segítséget...név szerint Pasa,és Peters véleményét is szeretném olvasni itt.Mivel magam is AME tagként "üzemelek",ráadásul nem kevésszer nyilatkozom meg saját lelkesedésem okán-most meg kell húzzam a gyeplőmet;).Mert miről is van szó ugyebár?
Lehet hogy sarkítva kell fogalmaznom....elgondolásom szerint ez az ötlet messzemenően túlmutat azon hogy ki milyen honlapon aktív,ki mely vidék szülötte...vallás-bőrszín nem számít,lakhely egyáltalán nem befolyásolja.Csupán olyan akvaristák munkájára van szükség,akik messzemenően komolyan csinálják,és a napi problémák semmiben nem befolyásolják a munkánk lényegét.Magyarán:nem elég a lelkesedés..tisztában kell lennünk azzal,hogy óriási felelősséggel járna a dolog.Csak olyan hobbista fogjon bele,aki stabil párkapcsolatban él-vagy egyedülállóként úgy fogja csinálni a dolgait,hogy igen hosszú időn át tudjon közreműködni.Nem kell több ezer literes tenyészettel rendelkeznie...de azokat a medencéket amikben a cory fajokat tartja majdan azokat különös figyelemmel kell gondoznia.Maga a fenntartás is pénz....az etetésükre szintén nem kevés szabadidőt kell beáldozni.Viszont talán bekapcsolódhatnánk mi is a világ számos hasonló célokat kitűző csoportjai közé.Mi magyarok vagyunk-e pár szóban sok minden benne van.Tudom és bízom benne,hogy a népünk közismert szorgalma-az elhivatottsága,és még sokszor átkozott konokságunk is segítene minket.
Ha továbbgondolod:rengeteg faj pusztul ki...élőhelyüket folyamatosan nyirbálják...vadon befogott példányok kerülnek kis pénzért a kereskedelembe-és feltehetően sok kezdőnél el is pusztulnak.Nem kicsi tehát a távlati cél ami arra spekulál,hogy ne kelljen az ősidők óta élőhelyükként szolgáló folyókat-patakokat begyűjtési célzattal zavarni.Mi emberek fogjuk már vissza magunkat-kik vagyunk hogy az egész bolygót csak és kizárólag a magunkénak akarjuk-miközben tönkretesszük?
Talán nevetségesen könnyen dobálom a szavakat..de kérlek benneteket most vegyétek komolyan a kérdésem:láttok fantáziát benne?Hogyan csináljuk,kikkel beszéljünk?Csak hobbista vagyok pár évtizede-nem volt esélyem többre.Viszont azt érzem,hogy most végre a hobbi is tehetne valamit a természetért-amíg nem lesz késő.Ez pedig nem a saját vízióm már...biztosan ti is olvassátok a híreket,sőt a magatok bőrén is tapasztaljátok már a negatív hatásokat.
Corybank...szép is volna.Meg kell tudnunk hogy máshol esetleg nem működik-e már hasonló,és ők hogyan csinálják!Beszélnünk kell velük...ha vannak hibák mi csináljuk jobban,de ha megfelelő akkor kérjünk lehetőséget hogy csatlakozhassunk...persze ez csak az én véleményem.
Szerintem senki nem veszi a fejünket ha folytatjuk az álmodozást...én kérnélek benneteket hogy bátran mondjátok el a dolgokat-csináljuk!:)
Látszólag más topicba való,de okvetlenül szeretném tudatni:van már hasonló célzattal működő,igaz más halcsaládot "pátyolgató" csoport.Ugrósáska a múltkor olyan hivatkozást mutatott nekem,hogy azonnal leborultam!Tessenek csak visszaolvasni az elevenszülős rovatban....
Olyan sokat beszélek hogy igaza van annak a moderátornak aki berzenkedik miattam..sajnálom kolléga.Aminek "ki kell jönnie" az megteszi-remélem nem feleslegesen.Köszönöm a türelmeteket,és várom a válaszaitokat-meglátásaitokat.
Tisztelettel:Gábor
Ui.:beszéljünk még a vadon fogottakról...mi a véleményetek a felvetésemről?
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
6 éve 7 hónapja #589 Írta: branco
branco válaszolt Válasz: Corydorasok
Mark! Persze emlékszem, és minden tiszteletem,hogy nem keverted őket össze.

Nos pont e két nagyon hasonló faj esetében olvastam hogy gyakran az importőrök keverik őket. És jön a vadonfogott x te pedig y-t kapsz.

Ettől függetlenűl vannak vadonfogott halaim, határozott jegyekkel.

A "corybankomat" ott kezdem hogy megpróbálom összeírni a halaim származását.

Több
6 éve 7 hónapja #590 Írta: mark24

Több
6 éve 7 hónapja #591 Írta: mark24
Gondolom Gábor nem kérdés, hogy az alábbi oldal mennyire megbízható:

www.corydorasworld.com/corydoras/n

Több
6 éve 7 hónapja #592 Írta: halőrxxl
Ismételten végigolvasva a C.napoensis témában tett hozzászólásokat én elbizonytalanodtam-szánom bánom.:(
Márk azt írja,hogy:..."Netes források alapján méretükben nincs különbség kifejlett korban, ami jelentős lenne."...
Nincs a fenét-elnézést-éppen azon a linken amit te küldtél Márk..:(A nanus lányokat 4.5 centiben ,a srácokat pedig mindössze 4 centiben maximálja...eddig meg voltam győződve róla,hogy azok a napoensisekhez hasonlatosan 4.5-5 centiméteres kifejlett méreteket érhetnek el.Viszont ez a honlap a nápókra 5-5.5 centit ad meg..na most legyek okos,ugye?:sick:
Azért nem kárhoztatom az oldalt,mert az ikrák méreténél halálosan jó méretet adnak:1.2-1.6 mm közöttire taksálja.Én is ennyit,pontosabban 1.3mm-t mértem.:)Mákszem ikra coryktól..istenem mi lesz velem amikor majd véletlenül a pygmikkel lennék szerencsés? :D
Nos én kissé elkábulva a mai délután "szörfözésétől" csak azt tudom egészen biztosan,hogy minden cory csodálatos..és nem szabad laikusként-amatőrként kimondanom egyetlen fajról sem hogy az biztosan micsoda.Hidd el kolléga annyi képet-leírást tanulmányoztam ma,hogy mikor az idejétmúlt Aqualogot a kezembe vettem már totálra kivoltam...Ott meg szinte sokkolt az amit már tudtam:van további faj is amit körbe kellene járni...sőt fajok!Én ezt meghagyom azoknak akiket szakértőként tisztelek-a magyarokat nem említem,mert azt hinnétek a nyelvemet használom.De megmutatom azt a linket ahol eltöltöttem a délutánt-koraestét..nyitogassatok csak szépen rájuk,aztán ti is bizonytalanodjatok el..:evil:
www.catfishstudygroup.org/core/links.htm
Persze nem vészes a helyzet....de elhatároztam hogy megelégszek a boldog tudattal:szerintem nekem nápóim vannak...:)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: branco

Több
6 éve 7 hónapja #593 Írta: mark24
Gábor: igen, őt Pasától hoztam, ez az őáltala tenyésztett vérvonal egy példánya. Elvileg belőlük is 6, a tieidből is 6 van, bár emlékeim szerint talán a tiédből egy elpusztult.

Ezek szerint volt egy banális hibám, egybeeresztettem a két állományt nem is oly régen. Pedig nagyon sokáig szigorúan elválasztva tartottam őket, de már sok-sok megfigyelés után ugyanolyannak találtam őket...
Na mind1, ezeket tenyészteni nem fogom, jó lenne megakadályozni a keverékek kijutását...

Branco: talán még emlékszel, áprilisban többek közt a duplicareusaim miatt sem hoztam az adolfoi corykból Tőled, mivel akkor egybe tudtam volna csak tenni őket.

Megértem ha nem tudsz sietni a képösszeállítással Gábor, de épp azért lenne jó mihamarább, mert most eléggé benne vagyunk a sűrűjében, és még frissiben láthatnánk!

Több
6 éve 7 hónapja #594 Írta: halőrxxl
Hi Branco!:)
Ez csúcs...a kezdeményezéssel kapcsolatosan:hozzád hasonló elhivatottságú kollégákra gondoltam.Nem udvarolni akarok,de a téma komolyságára való tekintettel tényleg rendkívüli módon elszánt emberekkel meg lehetne valósítani-akár országhatárokat is átlépve.A magam részéről nagyon szivesen csatlakoznék egy csapathoz..mint mondtam is:igényelném a pontos fajmeghatározással rendelkező cory "bankot"!Ha Mac hugom visszatér,én rendkívül merész lépésre szánom el magam...ő anyanyelvi szinten vágja az angolt,és azt hiszem máris valaki olyannal szeretném ha kapcsolatba lépnénk aki keni-feni a témát-és rengeteg helyen találni rá való hivatkozást netszerte!Mit szólsz Zsolt....belevágjunk?:)
Halaiddal kapcsolatosan:a szépség relatív..szerintem ha én nézném a te halaidat pontosan így éreznék a sajátjaimmal kapcsolatosan mint te az enyémekkel..mivel egészen ivadékkoruktól ismerőseim,a sajátjaimat néha banálisan közönségesnek tartom-ez az igazság.Meg aztán:ugyan már..a megvilágítás is sokat dob a halon,lehet hogy csak szerencsésebb szögből fotóztam.Sajnálom hogy mikor a mesternél jártál nem kértél tőle az én halaimból...de azt hiszem nem késő még!
Nem pontosan értelek a vadon fogott halakra tett megjegyzéssel kapcsolatosan..arra gondolsz hogy beállíthatják őket annak,aztán tenyésztettek?Ha igen,akkor nálam bukott a mutatvány...ha valaha akár egyetlen fajt vadon fogottként fogok tisztelni pontos fajként semmi esetre sem engedem majd akár ugyanolyan kinézetű,de tenyészett halakkal egybe őket.Azt gondolom ebben a témában a pénz nem lehet tényező!Inkább tartanék egyetlen fajt megbízhatóként,semmint százat esetlegesen keverékként... Persze szaporítgatnék én..de a vadon fogottakat csak igen szigorú izoláltság mellett-hiszen nem kevesebbről volna szó,mint egy génbankszerű dologról.Okvetlenül tisztességesnek találom megjegyezni azt,hogy az előzőekben gyakran látogatott "másik" honlapon volt hasonló kezdeményezés az amerikai sügéreseknél-nekik innen is sok sikert kívánok szivem szerint!
Megszemlélem még a képeidet..de ha szeretnéd,és időd engedi akár mailben is átküldhetnél pár fotót:)!Önző módon azt kívánom,hogy a vendéglátós szezonnak legyen már vége..így talán több időd lesz!;)

Több
6 éve 7 hónapja #595 Írta: branco
branco válaszolt Válasz: Corydorasok
Sziasztok!
A saját halaimmal kapcsolatban néhány gondolat:
-a legelső csapatom bizonytalan helyről származik, nanusnak kaptam őket kb 5éve. Még megvannak ők is.
-A képeken látható halak közös szülőktől származnak, de nem egy ívásúak. Az első képen egy nőstény a másodikon hím példány látható. Már vannak közös ivadékaik(Gábor ismersz;) ).
A hímek sötétebb szabályosabb mintázatúak a nőstényeknél.
-jelentős különbséget látok a Ti halaitoktól, hogy a saját példányaimnak nincs vagy alig van mintázata az úszóin. Sőt belátom az én halaim a legkevésbé mutatósak.

Gábor! Tetszik a kezdeményezésed. A nanus legyen nanus, az adolfoit se ikráztassák egybe a duplival:angry: Bár szerintem a vadon fogottaknál is a fekete néha fehér.

Több
6 éve 7 hónapja #596 Írta: halőrxxl
Ok Márk..nem igérem gyorsban,de lesz ilyen!:)
Egy ártatlan kérdésem azonban lenne a képeddel kapcsolatban:ez nanus??Egy szép lány nápót látok amint a fiúkra vár,hiszen csodásan kikerekedett!:)
De:ha te nanusként kaptad,akkor a származási hely okán teljes mellszélességgel azt állítom:igen az!:)
Lehet hogy már nagyon "benanusoztam" a szememet..kicsit pihiztetem is.;)

Több
6 éve 7 hónapja #597 Írta: mark24
Készültek fotók, igyekszem mihamarabb feltölteni. És képzeld, láttam ma a foltot ;-)
Elég erős mintája vol ma néhánynak. De akkor nézd meg légyszíves az albumomban azt a fotót. Az előző gépem sajnos elromlott, azon volt a fénykép, le van mentve CD-re, de azt még elő kell túrnom és a 77 CD közül kitalálnom, melyiken is lehet ez a fotó. Úgyhogy talán perpillanat egyszerűbb lenne az albumomban megnézned, ha nem gond. Ott a Pasa által tenyésztett nanus van.

Amennyiben ők a nápók, akkor szerinted melyik lesz a nanus? Úgy látom, én valahogy megtorpantam a meghatározásukban, szerintem Te sokkal jobban állsz az ügyben. Úgyhogy amennyiben nem gond, nagyon örülnék, ha netes fotók alapján egy wordben vagy akárhogy, akár itt egy pici, röpke képösszeállítást csinálnál, egy-egy korrekt fotóval a nanusról és nápóról.

Több
6 éve 7 hónapja #598 Írta: halőrxxl
Márk én nagyon hálás vagyok ezért a linkért..."egzotikus" nyelven van,és számomra igen kedves témákat érint!
Ha figyelmesen elolvasod post-omat,én is említem a halvány foltot az első képnél...sőt ha saját linkeden megnézed a nanus nagyított képét,ott is felfedezheted hogy a hátúszó sugarainak végén bizony ha nagyon halványan is,de kivehető némi feketeség.Ez nanus sajátosság-bár tudjuk már hogy halainkat a legkisebb stressz is pillanatokon belül elszínteleníti..szóval okosak nem lehetünk,mert nem tudjuk milyen fényviszonyok mellett,milyen expozícióval,és milyen "lelki állapotú" halat fotóztak:(. Viszont megvallom hogy a nettaigyo-n sokkal több kép közül lehet nanusokat nézegetni,hát még az általad is ismert többi-galériával rendelkező-honlapon!Igazából nem is ragaszkodom én a nanus meghatározáshoz....csupán azt gondolom,hogy ő nem napoensis.Mivel sejtem hogy Branco tenyészteni is fogja őket,én a kétséges hal elválasztását javasolnám.
Tovább kell lépnem a napoensisekkel kapcsolatos témában saját véleményem hangoztatásában,hiszen minél többet olvas az ember annál jobban képes belekavarodni...csupán reménykedem abban,hogy az átlagos szintű tudásom mellett a hatalmas szerencsémnek is köszönhetem ha sikerült beletrafálnom,és ők tényleg napoensisek!A valóságban már megborsódzik a hátam ha arra gondolok hogy egy elegans csoportbéli halat egyáltalán azonosítottam-legalább saját magamban!:D Nem nevetséges egyébként...bárhol olvasgatok,szinte mindenhol megjegyzik hogy mennyire hasonló halakról van szó,és hogy milyen nehéz a megbízható meghatározásuk.egyértelmű hogy mi csak a külső ismertető jegyek szerint tudjuk őket meghatározni...viszont a te linkeden van egy oltári jó mondat,ami kissé szabadon így is fordítható:..."a faj pontos beazonosításában nagy segítség lehet a származási ország,és a folyó ismerete".Milyen igaz!
Sajnálatomra a már citált honlap leírása nem tesz említést arról,hogy bizony a Corydoras napoensisnél markánsan megfigyelhető a szexuális dikromatizmus is..és ez pontosan jellemző a nápóinkra!:)Még egy lehetséges dolog ami miatt esetleg laikus akvarista a lányokat-fiúkat külön fajnak vélhetné,ugye?:)
Nos..mégis azt gondolom hogy addig amíg nem vadon fogott halakkal foglalkozunk,sosem lehetünk totálisan biztosak abban,hogy tiszta fajokat gondozunk-esetleg szaporítgatunk.A legnagyobb elővigyázat mellett is kerülhet be azonos csoportba tartozó másik faj...aztán az utódok ki tudja mikor de örökíthetik máris tovább a kevert génállományt.Egyáltalán nem szerepelni akarok most-de a magam részéről ragaszkodnék a természet által kreált fajokhoz!E témában addig is elmennék,hogy szakavatott kollégákkal karöltve résztvegyek egy Corydorasokkal-Brochisokkal foglalkozó teamben.Célul tűznénk ki a tiszta fajok megtartását,és a biotópjuknak minél jobban megfelelő tartást...Kezdetnek csakis vadon fogott példányokat tartok megfelelőnek,semmiféle tenyésztésből származó halat sajnos nem.Hogy miért azt fentebb már írtam...A befogott halakat szakmailag elismert szakemberek azonosítása után tiszta fajként tarthatnánk,és a későbbiekben referenciaként szolgálhatnának a hasonló kérdések felmerülésekor.Természetesen nem kell itt valami nagy "vaszizdaszra"gondolni,hiszen egyetlen 100 literes medencében is lehet tartani akár több fajt is...de akkor a közös medencében tartott halaktól az ottani ikrákból származó halakat meg kell semmisíteni!Marad az egyfajos medencék sora ha jó eredményt szeretnénk...vagy a rendkívül megbízható kollégákkal való közreműködés.A témában még rengeteg gondolatom van-de itt csak ízelítőt volt merszem leírni....:)
Ui.:kedves kollégák!Bármelyikőtöket örömmel olvasnám e rovatban..még az sem kell hogy legyen páncélosod-hiszen képek alapján beszélgethetünk a fajhatározással kapcsolatos témában.:)Mint talán már írtam:szenvedélyesen szeretem e családba tartozó halakat-esküszöm hogy ha nem személyeskedve történik a vita,igen élvezném!:)Előre is köszönöm..úgy érzem nem "dolgozom" hiába-egyszer igen nagy örömmel fogjuk tapasztalni,hogy rendkívül jó közösen hobbizni,fórumozni!:)Gyertek..legyetek ebben is partnerek!

Több
6 éve 7 hónapja #599 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Corydorasok
Mark engem meggyőztek a képek és azt kell mondanom hogy napoensiseim vannak. B)

Tommy

Több
6 éve 7 hónapja #600 Írta: mark24
www.israquarium.co.il/ru/Fish/Corydoras/CorydorasABC2.html#G

Itt a nanus és a nápók fotói szerintem eléggé korrektek.

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.315 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
  • Nincs üzenet